مرکز مقابله با شایعات سایبری؛

استقرار سامانه S300 روی پشت بام‌های تهران صحت ندارد

استقرار سامانه S300 روی پشت بام‌های تهران صحت ندارد

به گزارش سراج24، روز گذشته مطلبی به همراه یک تصویر در شبکه‌های اجتماعی باز نشر شد که خبر از استقرار سامانه پدافند هوایی S300 روی پشت بام‌های تهران می‌داد. (تصویر1)

با بررسی های مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص شد، این ادعا مردود بوده؛ چراکه استقرار سامانه‌ای به ابعاد و اندازه S300 بر روی پشت بام‌ها عملا غیرممکن و دور از ذهن است. (تصویر 2و3)

اما سامانه موجود در تصویر منتشر شده چیست؟

دی ۱۳۵۹ یک فروند هلی شات (کوادکوپتر) وارد محدوده پرواز ممنوع در مرکز تهران شده بود، ۳دی همان سال نیز اتفاق مشابهی در همین محدوده روی داده بود که با تیربارهای پدافند هوایی مورد هدف قرار گرفته بودند.

اما با توجه به تهدید جدی که پرواز پهپادهای کوچک در اماکن و محیط‌های ممنوعه پروازی می‌توانست ایجاد کند، پس از آن مقابله با تهدیدات نوین ریزپرنده در دستور کار نیروهای مسلح قرار گرفت.

پهپادهای تجاری و ریزپرنده‌ها از سیستم‌های هدایت رادیویی برخوردار هستند و بعضا توسط سامانه موقعیت‌یاب جهانی(GPS) نیز قابلیت مسیریابی دارند؛ از این رو مناسب‌ترین شیوه مقابله با این نوع ریزپرنده‌ها را می‌توان ایجاد اخلال الکترونیک در فرآیند هدایت و ارتباط آنها برشمرد.

پس اضافه شدن اخلالگرهای GPS به سامانه پدافندی ضروری بود؛ سامانه «اخلالگر گنبدی و جهتی شاهد» یکی از این سامانه‌هاست که توان کشف اهداف به صورت تصویری را دارد، این سامانه همچنین قادر است تا با ارسال فرکانس‌هایی با طول موج بالا، گنبدی را برای محافظت از یک منطقه در برابر ورود ریزپرنده‌ها و پهپاد‌ها در باند‌های فرکانسی مختلف ایجاد کند.(تصویر 4)

تیر بارهای پدافند هوایی از سال‌های گذشته در مناطق حساس وجود داشته و موضوع جدیدی نیست، علاوه بر این پس از اتفاقات سال 95 سامانه‌های اخلال‌گر نیز در مناطق امنیتی و حساس مستقر شد.

بنابراین استقرار سامانه S300 روی پشت‌بام‌ها صحت ندارد و تصویر مربوط به تیربار یا سامانه اخلالگر GPS است.

اخبار مرتبط

ابتلای رحیم‌پور ازغدی به کرونا کذب است

دورهمی آنلاین فعالان فضای مجازی برگزار می‌شود

«رویداد ملی طواف» برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha