جزئیات برگزاری جشنواره تئاتر سردار آسمانی در کرمان

جزئیات برگزاری جشنواره تئاتر سردار آسمانی در کرمان

به گزارش سراج24، امیرحسین شفیعی پیش از ظهر سه شنبه در نشست خبری دومین جشنواره ملی تئاتر سردار آسمانی بیان داشت: این جشنواره در سه بخش نمایش صحنه‌ای، تئاتر خیابانی و مسابقه نمایشنامه نویسی برگزار می‌شود.

وی افزود: برگزاری این جشنواره هنرمندان را برای تولید اثر در خصوص محور مقاومت و شخصیت شهید سلیمانی تشویق می‌کند.

دبیر دومین جشنواره سردار آسمانی گفت: ما هرگز فکر نمی‌کردیم که استقبال از این جشنواره تا این حد باشد که در یک بخش ۱۹۹ اثر، در بخش صحنه‌ای نزدیک ۸۰ اثر و … به دستمان برسد و هنرمندان استان‌های مختلف نشان دادند که به قهرمان ملی خودشان علاقمند هستند.

شفیعی تصریح کرد: در بخش صحنه‌ای هفت نمایش، در بخش خیابانی ۱۷ اثر و در بخش نمایشنامه ۱۰ اثر نامزد دریافت جایزه هستند و معتقدم رویکرد اداره ارشاد اسلامی استان کرمان وانجمن تئاتر انقلاب اسلامی این بود که بتوانیم تولیدات کیفی داشته باشیم.

وی گفت: در روز اختتامیه آثار برگزیده انتخاب خواهند شد و جوایزی به آن‌ها تعلق خواهد گرفت؛ همچنین در قالب یک مجموعه کتاب پنج نمایش برگزیده هم به چاپ خواهد رسید که به زودی اعلام خواهد شد.

پخش جشنواره به صورت آنلاین

شفیعی یادآور شد: با توجه به وضعیت کرونایی که محدودیت‌های زیادی برای هنر تئاتر به وجود آورده، تصمیم بر این شده که بخش‌های مختلف جشنواره را به صورت پخش زنده و آنلاین پخش کنیم.

وی گفت: اجرای زنده در بخش صحنه‌ای در شهر سیرجان انجام خواهد شد و نمایش‌ها از یازدهم تا چهاردهم در دو سالن مجموعه تئاتر شهر و پلاتوی شورای شهر سیرجان برگزار می‌شوند.

شفیعی ادامه داد: شرایط پخش به صورت آنلاین را فراهم کردیم؛ آثار توسط چهار دوربین در یک شرایط بسیار حرفه‌ای فیلمبرداری شده و در حال حاضر در سایت تیوال بارگذاری شده و نه تنها مردم استان کرمان بلکه همه علاقمندان به حوزه تئاتر با مراجعه به این سایت و کلیک پوستر جشنواره در صفحه اجرای بخش صحنه‌ای، از ساعت ۱۲ روز دوازدهم تا ساعت ۱۲ روز چهاردهم می‌توانند همه کارهای اختصاصی را بدون هزینه و خرید بلیط مشاهده کنند.

وی یادآور شد: تمام آثار صحنه‌ای جشنواره مربوط به سردار آسمانی است که شامل رشادت‌ها، زندگینامه است، همچنین آثاری در خصوص سایر شهیدان جبهه مقاومت که همراه با سردار شهید سلیمانی به شهادت رسیدند، نیز وجود دارد.

دبیر دومین جشنواره سردار آسمانی گفت: در بخش تئاتر خیابانی نیز در شهرستان رفسنجان در دو مکان شاهد اجرای نمایش خیابانی خواهیم بود و در بخش آنلاین در اینستاگرام آثار را به نمایش خواهد گذاشت.

اجرای اختصاصی تئاتر در زادگاه سردار سلیمانی

وی ابراز داشت: یک بخش بسیار مهم به نام تئاتر سیار داریم که شهر رفسنجان کارهای خیابانی و شهر سیرجان کارهای صحنه‌ای را به نمایش خواهد گذاشت همچنین اتفاق خوبی که افتاده با همکاری کانون‌های مساجد و بنیاد شهید تئاتر سیار از روز دهم کار خود را آغاز خواهد کرد.

وی افزود: تئاتر خیابانی در یک کامیونت اجرا خواهد شد به این صورت که کامیونت تبدیل به یک تماشاخانه سیار می‌شود و دارای صحنه و سیستم‌های صوتی و نوری است که در حال حاضر این تماشاخانه در کرمان قرار دارد و از روز دهم کار خود را آغاز خواهد کرد و در محله‌ها و روستاهای مختلف اجرا خواهد داشت ضمن اینکه یک اجرای اختصاصی در روستای قنات ملک در روز یازدهم خواهد داشت.

شفیعی گفت: دو نمایش ویژه «همه پسران من» و «سرباز» را داریم که بسیار قابل قبول حتی در سطح بین‌الملل هستند که نمایش سرباز به سه قسمت مهم زندگی مهم سردار سلیمانی می‌پردازد.

دبیرخانه دائمی جشنواره سردار آسمانی در کرمان ایجاد شود

وی ادامه داد: معتقدم جشنواره سردار آسمانی نیاز به یک دبیرخانه دائم در کرمان دارد که این جشنواره به عنوان یک رویداد ملی در کرمان بماند و اعتقاد دارم اگر امروز ما بخواهیم راه و مکتب شهید سلیمانی را ادامه دهیم راهی نداریم جز اینکه به تولیدات هنری برسیم.

دبیر جشنواره سردار آسمانی گفت: ما باید قهرمان خود را با خلق آثار هنری معرفی کنیم که اگر جز این باشد بیگانگان قهرمان ملی ما را طور دیگری معرفی خواهند کرد که مبنای واقعیت نخواهد داشت.

وی یادآور شد: معتقدم تولید آثار هنری مرتبط با محور مقاومت و قهرمان ملی اهمیت زیادی دارد ما راهی جز معرفی قهرمانان ملی خود به نحو شایسته نداریم چرا که در غیر این صورت بیگانگان قهرمانان پوشالی را برای نسل آینده ما معرفی خواهند کرد.

شفیعی ادامه داد: در بخش نهایی (در بخش صحنه‌ای و خیابانی) ۱۶ استان و ۴ استان هم در بخش نمایشنامه‌نویسی حضور دارند و در نهایت ۲۰ استان در این جشنواره مشارکت جدی دارند.

دبیر جشنواره سردار آسمانی اظهار داشت: برخی‌ها در کشور در تلاش هستند که نشان دهند که هنرمندان با آرمان‌های انقلاب نظام محور مقاومت و… فاصله دارند اما انصافاً همه مردم این سردار ملی را دوست دارند و تئاتر از جمله کارهایی است که با علایق مردم در ارتباط است لذا امیدوارم با مردمی کردن این رویداد بتوانیم ادای دینی به این شخصیت ملی کنیم.

اخبار مرتبط

حسین مسافرآستانه مشاور عالی جشنواره تئاتر «مقاومت» شد

چرا شهید چمران زندگی مرفه آمریکا را رها کرد و به لبنان رفت؟

ویدئو/ قرائت خطبه عقد توسط رهبر انقلاب برای فرزندان دو شهید با حضور سردار سلیمانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha