تشریح برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری در سالگرد شهادت «سردار دل‌ها»

تشریح برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری در سالگرد شهادت «سردار دل‌ها»

به گزارش سراج24، نشست تشریح برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران به مناسبت نخستین سالگرد شهادت سپهبد حاج قاسم سلیمانی با عنوان «سردار دل‌ها» و رونمایی از پوئم سمفونی «سرباز» سه شنبه 9 دی ماه در سازمان فرهنگی هنری برگزار شد. علیرضا زندوکیلی معاون هنری و امیرحسین سمیعی مدیر امور موسیقی و سرود سازمان فرهنگی هنری، میلاد عرفان‌پور مدیر دفتر موسیقی حوزه هنری و جمعی از هنرمندان سازنده پوئم‌سمفونی سرباز در این نشست حضور داشتند.

برنامه‌های هنری سازمان فرهنگی هنری در نخستین سالگرد شهادت «سردار دل‌ها»

در ابتدای مراسم علیرضا زندوکیلی معاون هنری سازمان فرهنگی هنری ضمن خیرمقدم و تسلیت ایام فاطمیه گفت: «به شهید حاج قاسم سلیمانی به چشم یک فرد نگاه نکنیم؛ به چشم یک مکتب، یک راه و یک مدرسه درس‌آموز نگاه کنیم.» این جملات گهربار از مقام معظم رهبری درباره شهید سرافراز حاج قاسم سلیمانی است.
وی در ادامه بیان کرد: برنامه‌های سازمان فرهنگی هنری در یک بسته برنامه مفصل آماده شده است که در سطح شهر تهران و بخشی هم طبق مذاکراتی که با ستاد بزرگداشت سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی در شهر کرمان داشته‌ایم، انشاءلله با مشارکت آن عزیزان در شهر کرمان برگزار خواهد شد. بنده امروز فقط بخشی از این برنامه‌ها را که ابعاد هنری دارد و در قالب برنامه‌های هنری ارائه خواهد شد، در چند بخش کوتاه عرض خواهم کرد.

زندوکیلی در تشریح برنامه‌های هنری گفت: در چهار بخش، برنامه هنری خواهیم داشت. در وهله اول ساخت سردیس فاخر توسط مجسمه‌سازان مطرح ما از جمله جناب آقای نجیبی است که در روز سالگرد شهادت حاج قاسم سلیمانی در فرهنگ‌سرا و بزرگراه شهید حاج قاسم سلیمانی نصب و رونمایی خواهد شد. برنامه دیگر مسابقه طراحی نشان «سرباز» است که از سال آینده به هنرمندان برگزیده‌ای که در طول سال، اندیشه‌ها، سیرت و راه و روش سردار سلیمانی را دستمایه آثار خود قرار داده‌اند، اهدا خواهد شد. اهدای نشان در تمامی رشته‌های هنری خواهد بود.

وی افزود: فراخوان مسابقه طراحی نشان «سرباز» در روز سالگرد منتشر می‌شود و به طرح برگزیده جایزه نفیسی از سوی سازمان فرهنگی هنری اهدا خواهد شد. همچنین به ۲۰ اثر منتخب جوایزی اهدا می‌شود. داوری آثار در ایام سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با حضور سه تن از استادان برجسته گرافیگ؛ آقای مسعود نجابتی، آقای حسن موسی‌زاده و آقای محمدرضا دوست‌محمدی انجام خواهد شد. همچنین نمایشگاهی از آثار برگزیدگان در سالگرد میلاد سردار سلیمانی در اسفند ماه در یکی از نگارخانه‌های درجه یک سازمان فرهنگی هنری برپا می‌شود و جوایز نیز در همان جا اهدا خواهد شد.

معاون هنری سازمان فرهنگی هنری در ادامه گفت: ساخت پوئم‌سمفونی «سرباز» برنامه فاخر دیگری است که مدت‌هاست جای آن در کشور خالی است. این پوئم‌سمفونی ماحصل چهار ماه برنامه‌ریزی و  قریب به ۲۰ روز ضبط فشرده در استودیوی سازمان صدا و سیماست که واقعا همه همکاری کردند و باید تشکر کنم از همه کسانی که خالصانه در این عرصه حضور داشتند. ان‌شالله در گام‌های بعدی پوئم‌سمفونی‌های دیگری را نیز تولید خواهیم کرد. 

علیرضا زندوکیلی در پایان تشریح برنامه‌های هنری به جایزه هنری «سردار دل‌ها» اشاره کرد و گفت: این جایزه در چند بخش هنری برنامه‌ریزی شده است. در بخش عمومی خاطره و دلنوشته، در بخش شعر؛  شعر کلاسیک، شعر نو و ترانه، در بخش داستان؛ داستان کوتاه و داستانک و بخش نمایشنامه‌نویسی، فراخوان داده و آثاری جمع‌آوری می‌شود.

وی به دبیران هنری بخش تخصصی جایزه هنری «سردار دل‌ها» اشاره کرد و گفت: دبیر بخش نمایشنامه آقای علی عطایی پیرکوه، دبیر بخش شعر آقای علی داوودی و دبیر بخش داستان خانم فرزانه فخریان هستند.

زندوکیلی در پایان گفت: جایزه هنری «سردار دل‌ها» امسال مشخصا در فضای ادبیات برگزار می‌شود و از سال آینده بخش‌های دیگری از جلوه‌های هنر را در خود جای خواهد داد. امسال چون در شرایط خاصی به سر می‌بریم و محدودیت‌ها دست و پا گیر است و یک اشتباه ممکن است یک کار خوب را تبدیل به یک مشکل و فاجعه کند به همین جهت ما سعی کردیم به بخش‌هایی بپردازیم که نیاز به حضور و اجتماع کمتری دارد. ان‌شالله بعد از رفع تهدید این بیماری در سال آتی شاهد برگزاری مفصل‌تر و در شان سردار باشیم.

اخبار مرتبط

پیکر پاک 55 شهید دفاع مقدس از طریق مرز شلمچه وارد کشور می‌شود

توصیف زندگی شهید مدافع سلامت "علی صفرلو" به زبانی شاعرانه برای کودکان

شهیدان شهریاری و علی‌محمدی کنار شهید فخری‌زاده نقشه راه صنعت هسته‌ای کشور را تعیین کردند

0 نظر

ارسال نظر

capcha