عدالت علمی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است

عدالت علمی از افتخارات نظام جمهوری اسلامی ایران است

به گزارش سراج24، آیت الله اعرافی در دیدار معاون و مدیران نهضت سوادآموزی استان قم با تأکید بر این که به عنوان حوزه‌های علمیه قدردان نهضت سوادآموزی و کاروان بزرگ علمی، فکری و معنوی کشور هستیم، اظهار داشت: علم، آگاهی و سوادآموزی از دو جهت برای کشور اهمیت دارد، نخست تاکیدات اسلام بر کسب علم و دانش و حکم عقل که علم را مهمترین ابزار برای پیشرفت می داند.

وی، لزوم سرافرازی میهن اسلامی در تمام شاخص‌های پیشرفت را دیگر مولفه های اهمیت بخش عرصه سوادآموزی توصیف نمود و اذعان داشت: نظام اسلامی و کشور برای سرافرازی و الگو بودن، باید در تمام جهات و شاخص‌های پیشرفت و تعالی سرآمد باشد؛ یکی از شاخص‌ها میزان آگاهی، دانش و منش ملت و آشنایی ایشان با خواندن و نوشتن است.

آیت الله اعرافی خدمت در قم را توفیقی الهی برشمرد و تصریح کرد: همواره باید تلاش نماییم تا در فصل جدید دنیا در عرصه بین الملل و منطقه پیشتاز باشیم؛ علی رغم تمام تلاش‌ها و کسب عناوین برتر علمی در منطقه و جهان نباید به این قانع باشیم؛ قم باید در همه شاخص‌های رشد و تعالی حرف نخست را بزند.

مدیر حوزه‌‎های علمیه، بر لزوم پوشش 100 درصدی آموزش و پرورش در استان قم تأکید ورزید و با بیان این که پوشش کامل آموزشی و تربیتی بزرگترین محرک کاهش معضلات اجتماعی خواهد بود، یادآور شد: توجه به اتباع و مهاجرین غیر ایرانی مقوله‌ای اسلامی و انسانی است؛ مهرورزی و محبت به اتباع و مهاجران غیر ایرانی، مایه عزت و افتخار کشور خواهد بود.

وی بر ایجاد ابتکار، خلاقیت و بهره‌گیری از شیوه‌های نوین آموزشی در جذب علم‌آموزان تأکید نمود و تصریح کرد: نهضت سوادآموزی نهادی انقلابی است که به صورت جهادی فعالیت می‌کند، برای ادامه کار و برداشتن قدم های بند و مستحکم نیازمند ادامه فعالیت جهادی در عرصه علم‌آموزی هستیم.

بهره گیری از تجربه گروه‌های فعال جهادی طلاب در کمک به سیل زدگان، زلزله زدگان و همیاری جهادگران عرصه سلامت از دیگر موضوعاتی بود که آیت الله اعرافی بدان تدکید نمود و ابراز داشت: روح جهادی و انقلابی می تواند معجزه خلق نماید، مسئولان قم در عین تاکید بر روح جهادی و ابتکارات، از نگاهی بین المللی برخودار باشند.

وی با تاکید بر این که نیاز است تا گروه‌های جهادی طلاب با ورود به عرصه‌های فرهنگی و برای حل آسیب های اجتماعی نقش آفرینی فعال‌تری داشته باشند، خاطرنشان کرد: این مایه افتخار جمهوری اسلامی است که پیش از انقلاب ضریب سواد بانوان کمتر از یک سوم بود که با اعمال عدالت علمی، این مهم ارتقاء وصف ناپذیری داشته است.

آیت الله اعرافی در بخش پایانی سخنان خود ضمن تأکید بر اهمیت نقش آفرینان علم و دانش از تلاش رسانه‌ها و فعالان فرهنگی کشور تقدیر نمود و تصریح کرد: همراهی عزیزان رسانه و فعلان فرهنگی با مجموعه های آموزشی از جمله آموزش و پرورش، می تواند دستاوردهای پایدار و عمیقی را در سطوح مختلف فرهنگی و اجتماعی کشور ایجاد نماید.

اخبار مرتبط

انتقادهای بی‌اساس معضل جایزه کتاب سال است

کتاب «غبار صحرا» داستانی درباره غائله گنبد کاووس

جسدم را در میان پرچم جمهوری اسلامی ایران به خاک بسپارید

0 نظر

ارسال نظر

capcha