برگزاری کارگاه آموزشی نقش قرآن در کاهش آسیب‌های اجتماعی

برگزاری کارگاه آموزشی نقش قرآن در کاهش آسیب‌های اجتماعی

به گزارش سراج24، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل تبلیغات اسلامی کردستان، ماموستا مسعود صیدی روحانی اهل سنت منطقه مریوان، در این کارگاه آموزشی اظهار کرد: مهمترین آسیب در جامعه اسلامی، تلاش دشمنان اسلام در تهاجم علیه فرهنگ و ارزش‌های اسلامی است و اگر این مشکل در جامعه به درستی فهمیده نشود یا برنامه و اقدامی برای مقابله با آن صورت نگیرد، ده‌ها آسیب فرهنگی و اجتماعی را به دنبال دارد.

وی افزود: هدف اصلی دشمنان از بین بردن ایمان و معرفت دینی مردم است و در این مسیر بیگانه کردن نسل جوان با آموزه‌های قرآنی را در اولویت قرار داده‌اند.

وی بیان کرد: قرآن کریم تصریح دارد که دشمنان اسلام تنها راه غلبه بر جامعه اسلامی را بایکوت کردن منطق قرآن و ایجاد مانع در شنیدن صدای قرآن می‌دانند.

این روحانی اهل سنت یکی دیگر از مهمترین آسیب‌های اجتماعی در قرآن را تفرقه دانست و گفت: وحدت یکی از مهم‌ترین نعمت‌های الهی و از مهم‌ترین معروف‌ها یاد شده است و باید همه ما از این نعمت بزرگ حفاظت کنیم.

ماموستا صیدی بیان کرد: تقویت وسالم‌سازی جامعه و به تعبیر قرآنی تقوای اجتماعی و فردی مهم‌ترین راهکار پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی است.

وی افزود: در قرآن کریم درباره آسیب‌های اجتماعی و پیامدهای آن هشدارهایی داده شده و راهکارهای پیشگیری و درمان این آسیب‌ها نیز به طور کلی بیان شده است.

وی گفت: تخلف از قوانین الهی، جامعه را به فساد و تباهی می‌کشاند و زمینه بروز انواع گناهان و آسیب‌های اجتماعی را در جامعه پدید می‌آورد.

ماموستا صیدی به اهمیت پیشگیری در قرآن پرداخت و گفت: دین مبین اسلام به پیشگیری بیش از درمان و اصلاح اهتمام دارد و قرآن به‌عنوان مهمترین منبع اصلی ساز و کارهای معرفتی و اخلاقی را به منظور پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی ارائه کرده است.

وی به برخی از این آسیب‌ها پرداخت و افزود: غیبت کردن، بدگمانی، تمسخر، عیب جویی، هرزه زبانی و القاب زشت، تجسس، بی‌عدالتی، بی‌توجهی نسبت به آسیب دیدگان، ظلم و اسراف از جمله آسیب‌هایی است که در قرآن به آنها اشاره شده است.

ماموستا صیدی خاطرنشان کرد: راه‌های پیشگیری از این آسیب‌ها انجام مواردی همچون ایمان، تقوی، عبادت، امر به معروف و نهی از منکر، برادری، تعلیم و تربیت، انفاق و بخشش، عفو و گذشت است.

این روحانی اهل سنت در ادامه سخنان خود گفت: امروز مسئله جرم و گناه، انحراف و کج روی، یک پدیده ناهنجار و غیر ارزشی تلقی می‌شود که خود زاییده علل و عوامل گوناگون است و در مباحث اجتماعی تحت عنوان آسیب‌های اجتماعی مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

ماموستا صیدی افزود: تقویت و سالم سازی افراد و اجتماعات و به تعبیر قرآنی تقوای اجتماعی و فردی مهم‌ترین راهکار برای پیشگیری از هرگونه آسیب و انحرافات اجتماعی است.

وی گفت: واقعیت‌های اساسی جامعه انسانی و رویکرد انسان به سمت فایده گرایی همواره نیازمند چراغ راهی بوده است که جوامع سکولار غربی آن را در پس اندیشه‌های بشری و مکاتب مختلف فلسفی خویش و مسلمانان در تلالو درخشان قرآن کریم، جستجو کرده‌اند.

ماموستا صیدی همچنین با تاکید بر تدبر در قرآن گفت: بررسی و تحقیق در قرآن کریم و آیات مبارکه آن می‌تواند مسئولیتی جمعی را در قبال پدیده‌های امروزی جامعه همچون طلاق، فقر، خودکشی، اعتیاد و دیگر اشکال کجروی افزایش داده و سبب انسجام سرمایه‌های اجتماعی و مادی شود.

اخبار مرتبط

ماموستا مبارکشاهی: امام حسین(ع) یک الگوی کامل برای جهانیان است

کارگاه آموزشی فرزند پروری در عصر رسانه

کارگاه آموزشی کودک، مهارت، زندگی

0 نظر

ارسال نظر

capcha