مرکز مقابله با شایعات سایبری؛

کم فروشی بنزین در جایگاه‌های سوخت واقعیت دارد؟!

کم فروشی بنزین در جایگاه‌های سوخت واقعیت دارد؟!

به گزارش سراج24، در چند روز گذشته فیلمی با عنوان "کلاهبرداری شرکت نفت در جایگاه‌های سوخت" در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده است.

در این فیلم فردی در یک جایگاه سوخت مدعی می‌شود طراحی سیستم پمپ‌ها بگونه‌ای است که بعد از اتمام سوخت‌گیری ۳ لیتر بنزین کمتر از آنچه بر روی شمارشگر پمپ نشان داده می‌شود در باک خودرو وجود دارد.

این فرد استدلال خود را بر عملکرد سه پره‌ای بنا کرده که در پمپ‌های بنزین تعبیه شده است.

اما واقعیت چیست؟

آنچه که این فرد آنرا سه پره می‌نامد در واقع صفحه نمایش شیشه‌ای است که در سال‌های گذشته تلمبه‌های خودمکش- که منسوخ شده‌اند- به آن مجهز بودند و داخل این قطعه یک پروانه قرار داشت که با عبور سوخت می‌چرخید و وظیفه آن اطمینان از عدم وجود هوا در سوخت بود.

اما قطعه‌ای که این فرد در قسمت فوقانی شیلنگ به عنوان سه پره به آن اشاره می‌کند، Break away نام دارد؛ وسیله‌ای که بر روی شیلنگ جایگاه سوخت نصب شده و تحت نیروی کششی معینی دو نیمه آن از هم جدا می‌شود.

این قطعه بصورت اتوماتیک جریان سوخت را متوقف و ریزش و نشت سوخت را محدود می‌کند؛ بنابراین نقشی در اندازه‌گیری میزان سوخت ندارد.

اندازه گیری میزان سوخت توسط meter یا پیمانه‌‌‌گر انجام می‌شود؛ یک پیمانه‌گر همانطور که از نامش پیداست وظیفه دارد تا مقدار فرآورده‌ه­ایی که از مخزن به سمت نازل می‌­رود تا به مشتری عرضه شود را اندازه گیری کند.

اما عجیب‌ترین ادعا در صحبت‌ها‌ی این فرد چرخش معکوس پره پس از سوختگیری (برگشت فرآورده داخل شیلنگ) است؛ اما در حقیقت بدلیل وجود یک شیر برقی داخل نازل و شیر یک طرفه‌ای که داخل «منیفولد پمپ غریق» روی مخزن نصب شده است، اصولا امکان پذیر نیست.

اخبار مرتبط

دوره مقدماتی کنشگری در شبکه های اجتماعی

دوره تخصصی مقابله با اغتشاشات اطلاعاتی و اخبار جعلی

تکذیب شایعه صیغه کودکان بدسرپرست

0 نظر

ارسال نظر

capcha