لزوم بازنگری در تعالیم آموزش و پرورش و مهدکودک‌ها

لزوم بازنگری در تعالیم آموزش و پرورش و مهدکودک‌ها

به گزارش سراج24، سعید رضا عاملی دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در نشست با جمعی از فعالان عفاف و حجاب کشور گفت: اینکه در جلسات این چنینی به منزله محملی برای تضارب آرا تلاش شود تا مسائل موجود صریحاً مطرح شود، باعث خرسندی خواهد بود ولی باید به این نکته توجه داشت که شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان دستگاه سیاست گذار نیز در مقام مطالبه‌گری برای اجرا قرار دارد و در همین موضوع هم از دستگاه‌های اجرایی مطالبه دارد که اقدام مؤثری داشته باشند.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به مصوبه جلسه ۸۲۰ شورای عالی انقلاب فرهنگی و تصویب وظایف تکمیلی عفاف و حجاب خاطرنشان کرد: در ابلاغیه حجاب و عفاف آمده است که وظیفه پیگیری، نظارت و اجرایی‌سازی این مصوبه به عهده شورای اجتماعی وزارت کشور است و از وزارت کشور نیز در موعد مقرر ارائه گزارش مربوطه تقاضا شده است. در جلسه ۸۳۱ شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز وزارت کشور گزارشی راجع به آسیب‌های اجتماعی ارائه کرد که ذیل آن به موضوع عفاف و حجاب نیز پرداخته شد، منتها برای بررسی تخصصی این موضوع قرار شد تا وزارت کشور در جلسات آتی به ارائه گزارش مربوطه بپردازد.

عاملی در پاسخ به اینکه آیا جلسات شورای عالی بصورت منظم برگزار می‌شود یا خیر، گفت: در دوره ریاست آقای دکتر روحانی تا کنون ۹۹ جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی تشکیل شده است. که نشان می‌دهد بطور متوسط هر سال ۱۴ جلسه برگزار شده است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در خصوص امر به معروف و نهی از منکر گفت: امر به معروف و نهی از منکر نباید خود تبدیل به یک منکر جدید بشود بلکه بایستی با حسن رفتار همچون یک معروف انجام شود. توجه به این نکته مهم است که کم حجابی و بی‌حجابی و رفتن به سمت کج روی های اجتماعی نتیجه و اثر تغییرات هیجانی و بعضاً بینشی است که بخش مهمی از آن آگاهانه نیست و تاثیر گرفته از فضای رسانه‌ای و فضا و هنجاری‌های غالب اجتماعی است که گاه در شکل گسترش طلاق و گاه در شکل فساد در روابط اجتماعی و همچنین رفتن به سمت الگوهای سبک زندگی لیبرال نمود پیدا می‌کند.

عاملی ادامه داد: در بسیاری از موارد ابعاد رقابتی، مد، جلوه گری اجتماعی، به حساب آمدن، تحریکات رسانه‌های اجتماعی، الگوهای رسانه‌ای شده پر طرفدار، آگاهی‌های تبلیغاتی و کالایی شدن مسیر زندگی بر مسئله و چگونگی حجاب تاثیر می‌گذارند. ولی مهمترین عامل در تغییر مثبت اجتماعی توسعه دانش و آگاهی و همچنین توانمندی در نگاه جامع بر گرفته از اسلام، به زندگی است که این مهم در آموزش و پرورش و کیفیت کار رسانه ملی و سینما و هنر و ادبیات ساخته می‌شود. حتماً در این مسیر علما و روحانیت متخلق به اخلاق اسلامی و دانشمندان حوزه معارف دینی و الهی بسیار اثر گذار هستند.

وی در خصوص ضمانت اجرائی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: قوه قضائیه و نهادهای مرتبط در زمینه پیگرد قانونی و حقوقی مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی همراه هستند. مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی مثل مصوبات مجلس شورای اسلامی، ضمانت حقوقی و اجرائی دارد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ابراز امیدواری کرد: بنده با نامه‌نگاری با قوه قضائیه تلاش خواهم کرد تا راجع به تخلفات مربوط به حوزه عفاف و حجاب واحد مستقلی برای عفاف و حجاب تشکیل شود، منتها با این تمرکز که بیشتر تخلفات مربوط به حوزه عفاف و حجاب باید از ناحیه کسانی که مسئولیت دارند پیگیری و برخورد شود و خصوصاً نسبتاً به مهندسی از بیرون ایران باید توجه جدی شود و جلوی باندهای فساد را گرفت. اگر پیشنهاداتی برای برنامه پنج‌ساله هفتم کشور وجود داشته باشد حتماً استقبال خواهیم کرد.

عاملی با اشاره به وظایف شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: این شورا قرارگاه حوزه فرهنگ و علم و فناوری کشور است و وظیفه‌اش کار قرارگاهی است تا برای دستگاه‌های مجری تدبیرات لازم را تدوین کند. توجه داشته باشید که شورای عالی انقلاب فرهنگی مجری مصوبات نیست و مسئولیت شورا می‌تواند در قالب نظارت بر اجرا باشد.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به فعالیت ستاد راهبری مهندسی فرهنگی کشور گفت: در حال حاضر در حال برنامه‌ریزی برای تدوین اسناد استانی سند مهندسی فرهنگی هستیم. سند مهندسی فرهنگی سندی است که حاصل ۳۴ جلسه صحن شورای عالی و فعالیت حدود ۳۰۰۰ کارشناس بوده است که به فراخور آن در حدود ۳۰۰ برنامه عمل ذیل این سند تدوین شده است. مطالبه‌گری باید که همراه با شناخت عمیق باشد و این دلسوزی نهادهای مردمی امر بسیار مقدسی است. در مقابل نگاه به اثرات ناشی از پدیده‌های اجتماعی شایسته است به بررسی علت‌ها نیز اهتمام جدی و عمیق صورت بگیرد.

عاملی ادامه داد: با تفکیک اقدامات حوزه عفاف و حجاب به دو حوزه کوتاه مدت و بلندمدت باید توجه داشت که تدوین قوانین و مقررات ذیل قانون حجاب و جلوگیری از اقدامات خطرآفرین در مقابل امنیت حجاب و سلامت اجتماعی ذیل اقدامات کوتاه مدت تعریف می‌شود که لازم است با جدیت پیگیری شود و بخاطر کار بلند مدت، اقدامات کوتاه مدت را نباید کنار گذاشت.

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: اقداماتی از قبیل نهادینه‌سازی تعلیم و تربیت مناسب از صفر سالگی تا پایان دبیرستان، سرمایه‌گذاری روی آموزش و پرورش و مهدهای کودک از موارد مهمی است که در همین راستا ذیل اقدامات بلندمدت تعریف می‌شود. آموزش و پرورش نیازمند یک سازوکار جدی برای برنامه ریزی، نظارت، رصد و محتوای مهدکودک‌ها است. هفت سال اول زندگی کودک بهترین فرصت برای تعلیم و تربیت است که بایستی مورد توجه جدی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: سند تحول بنیادین آموزش و پرورش نمی‌تواند اجرایی شود، مگر آنکه معلم مناسب در سر کلاس اقدام به تربیت کند. بزرگترین جفا در حق حجاب این است که کسی حجاب را به عنوان یک اجبار تلقی کند. حجاب یک ظرفیت برای صیانت از زن و مرد و در جهت سلامت اجتماعی است. آن وجه موفق دنیای غرب مربوط به آن سری از مقرراتی است که از دین گرفته و آن بخش فاسد و ناموفق غرب نیز مربوط به فاصله گرفتن از دین است. دین گوهر ارزشمندی است که منشاء اصلی تامین سلامت و آرامش اجتماعی است. اینکه بعضی بر فاصله گیری از دین سخن می‌گویند، آگاهانه یا ناآگاهانه جامعه را به سمت یک مسیر یک بعدی و آشفتگی اجتماعی سوق می‌دهند. اینکه مثلاً در جامعه پیشرفت مادی تا حدودی حاصل شود ولی به دلیل فقدان ماهیت جامع پیشرفت، فاصله طبقاتی، بهره مند نشدن اکثریت جامعه از مواهب الهی بخاطر انحصارگری و سلطه گری گروهی از جامعه و از همه مهم‌تر محرومیت از معنویت الهی و زندگی کردن طبق نظام حقوقی الهی را که منجر به فروپاشی اجتماعی می‌شود، اتفاق می‌افتد.

عاملی ادامه داد: توجه به مباحث مربوط به علت یابی و با نگاه بلندمدت به حجاب و عفاف از مواردی است که نیاز به آن شدیداً احساس می‌شود. ما معمولاً از اثر و آثار بدحجابی می‌گوییم ولی تحلیل عمیقی از علت بدحجابی نداریم. این یک امر مسلم است که حجاب مانند بقیه واجبات شرعی نیست و اگر این مقوله در جامعه فروریخت، جامعیت اسلام و نظام فکری اسلامی با بحران مواجه می‌شود. دشمن نیز به اهمیت این موضوع توجه داشته در این زمینه در حال تلاش جدی است.

استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: روش‌های کارآمد و اقناعی، روش‌های تعامل اجتماعی در جامعه و مواردی از این قبیل مقولاتی است که بایستی مورد اهتمام باشد. با الهام گرفتن از مکتب سردار سلیمانی، نگاه ما به مردم و جامعه، نگاه راهنمایی، دلسوزی، تفاهم و فهمیدن یکدیگر باید باشد. به تعبیر ایشان جامعه ما خانواده ماست و لازم است نسبت به اعضای خانواده دلسوز، مسئولیت پذیر و در عین حال نقش راهنمایی و راهگشایی داشته باشیم. در این نگاه فرقی بین جامعه کم حجاب و با حجاب نیست. نکته مهم این است که ما نسبت به همدیگر مسئول هستیم. معلوم است کسانی که با عناد و دشمنی و با تلاش طراحی شد برای توسعه فساد در جامع کار می‌کنند، طبق قانون با آنها برخورد می‌شود ولی به عنوان یک قاعده عمومی کارگزاران نظام جمهوری اسلامی ایران نگاه خانواده مبنا نسبت به همه مردم باید داشته باشند و اینجا تفکیک نکنند.

عاملی افزود: مشکلات اصلی فرهنگی اجتماعی پیش رو تحت تأثیر دو عامل جدی است که امروزه با آن مواجهیم، یکی تغییر الگوی ذهنی و فکری جامعه و جوان است و دیگری مهندسی فرهنگی جامعه توسط دشمن است.

همچنین محمد آقاسی دبیر ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره‌ای به روند پیشرفت مصوبات حجاب و عفاف توسط دبیرخانه و نهادهای ذی‌ربط خاطرنشان کرد: در سال گذشته دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی تلاش داشته تا با دو نگاه هدف محور و عملکرد محور به عملکرد دستگاه‌ها و نهادهای مربوط به موضوع عفاف و حجاب نظارت داشته باشد. رصد مداوم و ارتباط با فعالان مردمی مرتبط با حوزه‌های مربوط به حجاب و عفاف از مواردی بوده که با توجه به تأکیدات دبیر شورا در دبیرخانه مورد پیگیری قرار گرفته است و به همین منظور در این جلسه تعدادی از فعالان فرهنگی دعوت شده‌اند تا به ارائه نظرات و دغدغه‌های خود بپردازند.

در ادامه اصفهانی مدیرعامل انجمن تولیدکنندگان محصولات حجاب تهران با اشاره به اینکه بالغ بر صد و ده تولیدکننده صنعت عفاف و حجاب عضویت این انجمن را دارا هستند، تصریح کرد: به نظر می‌رسد قانون‌های مصوب فعلی در حوزه عفاف و حجاب صرفاً متوجه به دستگاه‌های حاکمیتی بوده زمان‌بندی مناسبی نیز برای آن در نظر گرفته نشده است.

وی افزود: متأسفانه توجه به فعالان تولید عفاف و حجاب در این مصوبات مورد توجه قرار نگرفته مبحث حمایتی مشخصی در آن به چشم نمی‌خورد. شناسایی قانونی محصولات حجاب به عنوان کالای فرهنگی و همچنین شناسایی تولیدکنندگان محصولات حجاب به عنوان صنایع فرهنگی از موارد مهمی است که احساس می‌شود ضرورت دارد در قوانین مزبور گنجانده شود.

وی با اشاره به برخی سیاست‌های حمایتی در ارتباط با محصولات فرهنگی تصریح کرد: تسری برخی از همین سیاست‌های حمایتی برای محصولات حجاب این امکان را دارد که محصولات مربوطه تا ۲۰ درصد کاهش قیمت داشته باشند.

اخبار مرتبط

سلسله نشست‌های ‌«سیاست و حجاب» برگزار می‌شود

نمایشگاه عرضه محصولات حجاب در حال برگزاری است

تقابل روحانیت و رضاخان چگونه شکل گرفت

0 نظر

ارسال نظر

capcha