برگزاری کنگره شعر دفاع مقدس و ادبیات پایداری در مازندران و کرمان

برگزاری کنگره شعر دفاع مقدس و ادبیات پایداری در مازندران و کرمان

به گزارش سراج24، مهدی فاطمی شامگاه سه‌شنبه در نشست تخصصی نویسندگان استان مازندران که در اداره‌کل حفظ آثار استان برگزار شد، از تشکیل شورای نشر در سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس خبر داد و اظهار داشت: این شورا علاوه بر درآمدزایی، در حوزه چاپ و نشر در استان‌ها تشکیل می‌شود که بخشی از مشکلات این حوزه مرتفع خواهد شد.

وی افزود: خیلی از پیشکسوتان و بزرگواران دفاع مقدس در حال فراموشی ذهنی هستند و باعث می‌شود در جمع‌آوری اسناد دچار مشکل شویم.

فاطمی ادامه داد: در سال ۹۷، ۳۴۲ اثر در سطح کشور جمع آوری شد و حدود ۱۴ اثر خیلی خوب از بین آنها انتخاب شد و در سال ۹۸، تعداد ۷۱۱ اثر در بنیاد و استان‌ها منتشر کردیم که ۴۳ اثر شاخص و تراز یک انتخاب شد.

وی با بیان اینکه با این رویکرد توانستیم نهضت جمع آوری و نوشتن را راه‌اندازی کنیم و این ۲ طرح ادامه دارد و نگاه به کمیت باعث خروجی آثار با کیفیت در این حوزه شده است و ما امروز شاهد آثار خوب ملی از هر استان هستیم.

این مسئول با بیان اینکه سیستم پخش و توزیع مناسب در سطح کشور نداریم، گفت: با رایزنی‌هایی که داشتیم در سطح کشور ۱۲۰ فروشگاه داریم که وابسته به مجموعه‌های دولتی و خصوصی هستند و در فروش کتاب کمک می‌کنند.

فاطمی با بیان اینکه با جمع شدن انتشاراتی‌ها وضعیت مطالعه تغییر یافت، گفت: کتاب‌ها یه سمت مجازی شدن رفت و ما هم با همین رویکرد توانستیم از مهر ۹۸ با بعضی از سایت‌ها رایزنی و مذاکره داشته باشیم و کتاب‌ها را به فروش برسانیم.

وی با بیان اینکه ما در بخش فروش مجازی موفق بودیم، افزود: رویکرد مخاطب تغییر یافته است و از عید امسال تاکنون یک کتاب دیجیتال ما ۱۱ هزار نسخه فروش داشته است.

فاطمی بر لزوم فروش کتاب‌های نشر «سرو سرخ» در فروشگاه‌های مجازی تأکید کرد و افزود: ما تا این لحظه ۴۷۶ اثر در فروشگاه مجازی بارگذاری کردیم و جذب مخاطب خیلی خوب بود.

فعالیت ۵۴ نشر دفاع مقدسی در کشور

این مسئول با بیان اینکه ۵۴ نشر دفاع مقدسی در سطح کشور فعال است، ادامه داد: ما با حجم انبوهی از تولیدات مواجه هستیم و از ۴۳ اثری که هفته گذشته رونمایی شد، ۱۶ اثر را به دفتر مقام معظم رهبری فرستادیم که در تیراژ ۱۰۰۰ نسخه وارد سیستم پخش کشور هم شده است.

وی با بیان اینکه چندین اثر از نویسندگان نوقلم منتشر شده است، گفت: حدود هزار و ۳۰۰ نویسنده صاحب قلم و نوقلم داریم که باید با هم و در کنار هم باشند و باید کمک کنند تا از این وضعیت رهایی پیدا کنیم.

فاطمی تشکیل انجمن نویسندگان دفاع مقدس را از مأموریت‌های جدید این سازمان عنوان کرد و گفت: صدور کارت و بیمه نویسندگان از جمله مواردی است که در این انجمن پیگیری خواهد شد.

معاون ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس ادامه داد: شناخته شدن نویسندگان دفاع مقدس و معرفی آثار در گام اول هدف ماست و در گام‌های بعدی اهداف دیگری پیش بینی شده است.

فاطمی تصریح کرد: در برنامه امسال برگزاری ۶ کارگاه آموزشی را برنامه‌ریزی کرده بودیم که با توجه به شرایط خاص پیش آمده رویکردمان تغییر یافت و به صورت مجازی برگزار خواهد شد که بزودی اولین کارگاه مجازی را برگزار می‌کنیم.

معاون ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از برگزاری ۶ کارگاه آموزشی در سال ۱۴۰۰ خبر داد و افزود: در مجموع هشت کارگاه مداوم و ایجاد هسته‌هایی با رویکرد آثار نوقلم‌ها پیش‌بینی شده است که انشاالله شاهد رشد این قشر نیز باشیم.

فاطمی از توزیع فراخوان کنگره شعر دفاع مقدس و جایزه ادبی یوسف در سطح کشور خبر داد و گفت: در دوره گذشته از این استان ۱۶۰۰ اثر داستانی به جایزه ادبی یوسف ارسال شد و با توجه به ظرفیت بالای استان، مازندران را استان معین داستان نویسی دفاع مقدس انتخاب کردیم و حکم دبیر اجرایی دوره نهم جایزه ادبی یوسف امروز اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: جایزه شعر دفاع مقدس در مازندران پایه گذاری شده است و کنگره ادبیات پایداری هم در کرمان است و این استان با توجه به ظرفیتی که در این حوزه دارد جزو سه استان معین در این حوزه انتخاب شده است.

فاطمی گفت: طرح بانک جلد کتاب دفاع مقدس نیز در دست اقدام است و ۲۰۰ طرح جلد لایه باز و المان‌های جدید آماده شده است که در ۲۲ بهمن در سایت بارگذاری خواهد شد تا مورد استفاده نویسندگان و طراحان این حوزه قرار بگیرد.

اخبار مرتبط

چهارمین کنگره شهدای مدافع حرم در آستان عبدالعظیم(ع)

۴۰ عنوان کتاب در دومین کنگره ملی شهدای یزد تالیف شد

️اولین کنگره بین‌المللی شعر انتقام سخت برگزار می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha