رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی:

باید قرآن را با نظر به سنت و سیره معصومان به درستی بفهمیم

باید قرآن را با نظر به سنت و سیره معصومان به درستی بفهمیم

به گزارش سراج24، حجت الاسلام والمسلمین نجف لک‌زایی معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم در آئین رونمایی و تشریح منشور مرجعیت قرآن کریم که به صورت مجازی از سوی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی برگزار شد، با اشاره به وجود دو دسته مفهوم بسیط و سازه‌ای اظهار داشت: اگر بخواهیم از مفهومی مثل دین و عدالت و قدرت درک درستی داشته باشیم، باید آن را به شکل سازه‌ای بفهمیم و سازه را استخراج کنیم؛ در کتب لغت با این واژه‌ها برخورد سازه‌ای نکرده اند و بسیط است و در خصوص مفهوم دین، چند معنا نوشته اند.

وی گفت: در قرآن کریم می‌بینیم که در حدود ۹۰ بار که مفهوم دین و مشتقات آن به کار رفته، معانی مختلفی را مطرح می‌کند؛ این سازه سه مؤلفه دارد که در رأس آن مقام قدرتمند قرار گرفته و در دین توحیدی آن مقام، خدای متعال می‌شود و خدا از ما می‌خواهد تا از او اطاعت کنیم و نتیجه‌ای که در این سازه ترسیم می‌شود، اطلاعات و تشویق و تنبیه و اهداف وجود دارد.

معاون پژوهش دفتر تبلیغات اسلامی با بیان این که دین می‌خواهد تکلیف رابطه اطاعت را مشخص کند، تصریح کرد: عنصر مرکزی و جوهری در دین، عنصر فرمانبرداری است و اگر انسان از خدا فرمان برداری کرد، خدا او را نصرت و حمایت می‌کند.

وی با اشاره به این که قرآن را باید با نظر به سنت و سیره معصومان (ع) به درستی بفهمیم، افزود: قرآن رویکرد کل نگر و جامع نگر را از ما می‌خواهد و باید به همه قرآن ایمان آورد، نه به بعضی از آن.

حجت الاسلام والمسلمین لک‌زایی اظهار کرد: باید مفهوم دین را به خوبی کالبد شکافی کنیم و ایده‌ها و محتواها را در عالم عینی و بیرونی تجسم ببخشیم و نظامات آن را ایجاد کنیم تا مرجعیت علمی قرآن اتفاق بیفتد.

وی گفت: خدا ما را حمایت و نصرت می‌کند و پاداش می‌دهد و گناهان ما را می بخشد و علیم و حکیم و غفار است تا ما از او اطاعت کنیم و عقل، نفس، جسم، اندیشه، جهان بینی، اخلاق، نفس و نظامات ما تابع او شود.

رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی با اشاره به ضرورت اهتمام به تولید کتب صوتی تصریح کرد: امروز خیلی‌ها دیگر کتاب نمی‌خوانند و برخی فقط فایل صوتی گوش می‌کنند؛ باید کتاب تولید شده را به صوت و فیلم و کلیپ نیز تبدیل کنیم و لازم است که با همکاری میز قرآن این مسأله پیگیری شود.

اخبار مرتبط

غفلت امت؛ زمینه‌ساز غارت و شبیخون کفار

ترجمه انگلیسی ۲۳ کتاب دینی و معارفی

«مراکز دارالقرآن فعال» شناسایی و تشویق می شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha