یادداشت|

کرونا ثابت کرد مشکل ازدواج جوانان مسئله فرهنگیست

کرونا ثابت کرد مشکل ازدواج جوانان مسئله فرهنگیست

به گزارش سراج24، مهدیه جمولی؛ با گسترش روزافزون ویروس کرونا و تحت تأثیر قرار گرفتن زندگی و معیشت مردم درست در زمانی که بسیاری از مناطق دنیا، اخبار حاکی از افزایش خشونت خانگی را به‌صورت گسترده منعکس می‌کردند؛ در ایران ما با آمار قابل‌تأمل اعلامی از سمت دستگاه‌های مسئول از جمله رئیس کانون سردفتران ازدواج و طلاق مواجه شدیم که توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

این آمار، نشان از رشد ۲۰ درصدی ازدواج و کاهش ۸ درصدی طلاق در سال جاری داشت که در مقایسه با آمار اعلامی از سوی دستگاه‌های مربوطه در سال ۹۸ بسیار قابل تأمل است.

افزایش آمار ازدواج درست در شرایط سخت مالی که تورم آن نسبت به آغاز انقلاب بی‌سابقه بوده، حاکی از آن است که هزینه‌های اضافی مراسم عروسی و رسومات فرهنگی مانع جدی رو به روی جوانان است نه مایحتاج شروع یک زندگی ساده. همچنین می‌توان در ادامه به عواملی همچون چشم‌وهم‌چشمی، فرهنگ مصرف‌گرایی و رسومات غلط در ازدواج اشاره کرد.

در همین راستا با درنگی در کاهش آمار طلاق، که با تورم سخت و همچنین مشکلات عدیده معیشتی در خانواده‌ها همراه گردید، می‌توان به عواملی همچون افزایش زمان روند پرونده‌های طلاق به علت تعطیلی‌ها، کاهش دخالت‌های خانواده‌ها، کاهش چشم‌وهم‌چشمی، جلوگیری از مخارج اضافه به دلیل حضور کمتر در جمع‌های خانوادگی و مهمانی‌ها، افزایش زمان فراغت و صحبت زوجین در خانواده و افزایش درک متقابل و همچنین افزایش تاب‌آوری اجتماعی اشاره نمود.

انتظار می‌رود تا اعلام رسمی پایان کرونا این روند ادامه داشته باشد؛ همان‌طور که در دوران جنگ تحمیلی بسیاری از جوانان با ساده‌ترین شرایط، وارد زندگی شدند و در شرایط سخت زندگی در آن دوران به آمار جمعیت کشور افزوده شد و باعث تشکیل پنجره جمعیتی گردید. دوران کرونا نیز پتانسیل تبدیل تهدید به فرصت در این زمینه را دارد.

بنابراین لازم است، از یک‌طرف مسئولین مربوطه با برنامه‌ای مدون از طریق صداوسیما و از طرف دیگر دغدغه‌مندان این عرصه، با استفاده صحیح از ظرفیت شبکه‌های اجتماعی، الگوهای ازدواج این دوران را معرفی و هنجار سازی نمایند و به جوانان آموزش دهند، تا با بازگشت شرایط عادی و گسترش ارتباطات اجتماعی و خانوادگی، رسومات و فرهنگ‌های نادرست بر اولویت‌های زندگی و تأمین نیاز روحی و غریزی‌شان غلبه نیابد.

اخبار مرتبط

عشق اگر حقیقی و پایدار باشد چه باک از ازدواج؟

معطلی واکسن پشت سد FATF بهانه ی دولت لیبرال/بر سر سلامت ایران قمار شد

پشت پرده ماجرای ممنوعیت واردات واکسن چیست؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha