در خانه انیمیشن استاپ موشن بسازید

در خانه انیمیشن استاپ موشن بسازید

به گزارش سراج24، به نقل از روابط عمومی موسسه «سپهر سوره هنر»، حوزه هنری کودک و نوجوان با مشارکت معاونت قرآن وعترتِ وزارت ارشاد اسلامی و همکاری حوزه هنری، نخستین جشنواره تولید انیمیشن خانگی استاپ موشن را برگزار می‌کند که علاقمندان می‌توانند در سه گروه کودک، نوجوان و بزرگسال در این جشنواره شرکت کنند.

استاپ موشن، تکنیکی برای پویانمایی

استاپ موشن یکی از تکنیک‌های انیمیشن سازی( پویانمایی) است که در آن شی را فریم به فرم حرکت داده و تصویر آن را توسط دوربین ، موبایل یا تبلت ضبط می‌کنند که از پشت سر هم قرار گرفتن این تصاویر، به نظر می‌رسد جسم در حال حرکت است.

عروسک‌هایی با مفاصل متحرک یا عروسک‌های ساخته شده با خمیر یا لگو، در این تکنیک کاربرد زیادی دارند، البته در مواردی به جای عروسک، از اشیای دیگری مانند انسان ، وسایل خانه ، گیاهان و... استفاده می‌شود. با توجه به دسترسی آسان کودکان و نوجوانان به ابزارهای ارتباطی مانند تبلت و تلفن همراه ، این آثار می‌توانند در خانه ، مدرسه و دیگر مکان‌ها با توجه به خلاقیت و نوآوری کودکان و نوجوانان تولید شود.

ذهن خلاق بدون صرف هزینه

استاپ موشن در شرایط آماتوری نیاز به صرف هزینه‌ای ندارد، فقط ذهن خلاق کودک و نوجوان و همچنین توجه به مضامین و تمرین در چگونگی ساختار مناسب فیلم، منجر به تولید یک اثر مطلوب خواهد شد. تولید استاپ موشن بسیار آسان است و جهت آموزش علاقمندان، فیلم‌های بسیار کوتاه در این زمینه توسط دبیرخانه  تولید و منتشر می‌شود.

بخش‌های جشنواره

جشنواره در سه بخش اصلی، ویژه و آزاد برگزار می شود که موضوعات بخش اصلی آن شامل «قرآن و سبک زندگی، نماز و ارتباط با خدا»، «پاکیزگی» و «نظم، راستگویی، سپاسگزاری، مسئولیت پذیری‌ و امانتداری» بوده و در بخش ویژه نیز علاقمندان می‌توانند آثاری با موضوع «مقاومت و شهید حاج قاسم سلیمانی» تولید کنند.

قالب‌های جشنواره

این جشنواره در قالب‌های‌عروسکی (مانند لگو )، خمیری، کات اوت ( کاغذ- مقوا – پارچه)،‌ اشیا و پیکسلیشن برگزار می‌شود.

 گروه سنی شرکت‌کنندگان

علاقمندان می‌توانند در سه گروهِ کودک (۵ تا ۱۲ سال)،  نوجوان (۱۲ تا ۲۰ سال) و بزرگسال شرکت کنند.

شرایط ارسال اثر

علاقمندان برای یادگیری چگونگی تولید و آموزش ساده استاپ موشن ، ثبت نام ، بارگذاری فایل اثر و دریافت کد ‌رهگیری می‌توانند به سایت این موسسه «سپهر سوره هنر» به نشانیartfest.ir مراجعه کرده یا با شماره ۵-۸۴۱۷۲۲۰۴ – ۰۲۱ تماس بگیرند.

 نکات مهم

 زمان استاپ موشن ارسالی نباید کمتر از ۳۰ ثانیه باشد،  آثار شرکت کننده در این جشنواره نباید در سایر جشنواره‌ها حائز رتبه شده باشند.   دبیرخانه جشنواره در صورت صلاحدید، آثار منتخب را با نام صاحب اثر منتشر خواهد کرد و هر فرد می‌تواند همزمان در همه بخش‌ها شرکت کند.  جوایز جشنواره در بخش‌های مختلف بین ۱۰ تا ۳۰ میلیون در بخش کودک و نوجوان و ۲۰ تا ۴۰ میلیون، در بخش بزرگسالان است.

 آخرین مهلت ارسال آثار ۱۵ بهمن ماه ۹۹ بوده و اکران و آیین اختتامیه در روز ۲۲ اسفندماه ۹۹ اعلام شده است.

اخبار مرتبط

شهیدی که عهد بسته بود همیشه کنار سردار سلیمانی باشد

شهیدی که عهد بسته بود همیشه کنار سردار سلیمانی باشد

ویدئو/ قرائت خطبه عقد توسط رهبر انقلاب برای فرزندان دو شهید با حضور سردار سلیمانی

0 نظر

ارسال نظر

capcha