مدیر نشرشهیدکاظمی؛

کرونا ضربه بدی به ما زد

کرونا ضربه بدی به ما زد

به گزارش سراج24، انتشارات شهید کاظمی برای سومین بار پیاپی ناشر برگزیده سال شد. این انتشارات در سالهای ۹۵ و ۹۶ نیز ناشر برگزیده سال شده بود. این بار وزارت ارشاد با دوسال تأخیر ناشران برگزیده سال ۹۷ را معرفی کرد که انتشارات شهیدکاظمی در بخش خصوصی ناشران غیرتهرانی به عنوان برگزیده معرفی شد. ناشری که این روزها آثارش تقریباً برای اهالی کتاب آشنا است.

مؤسسه فرهنگی تربیتی شهید کاظمی یک مؤسسه مردمی است که در سال ۸۵ فعالیت‌های خود را اغاز کرد و درسال ۹۱ انتشارات خود را جهت ترویج فرهنگ کتابخوانی تأسیس و در دوحوزه نشر کتاب و توزیع کتاب فعالیت می‌کند. موضوعات کتاب‌های تولیدی این نشر به ترتیب تعداد در موضوعات مدافعان حرم، استکبارستیزی و جریان شناسی، مذاکرات هسته‌ای و برجام، پایداری و مقاومت و موضوعات مختلف است.

انتشارات شهیدکاظمی البته نگاهی به آثار ترجمه هم دارد که تاکنون ۲۱ عنوان کتاب از زبان‌های دیگر به فارسی در حوزه پایداری و مقاومت منتشر کرده است. این ناشر در حوزه نشر تاکنون ۴۰۰ عنوان کتاب را در تیرازه‌ای مختلف تولید نموده که در مجموع ۲ میلیون نسخه کتاب را چاپ کرده است. «یادت باشد»، «سربلند»، «ملاصالح»، «توقف ممنوع» و «کار باید تشکیلاتی باشد» از جمله اثار پرفروش شهیدکاظمی است.

به بهانه برگزیده شدن مجدد این ناشر گپی با حمدی خلیلی مدیر این انتشارات داشتیم که از نظر می‌گذرد.

فکر می‌کنید علت برگزیده شدن شما به عنوان ناشر برگزیده سال طی سه سال پیاپی چه بوده است؟

ارشاد برای ناشر برگزیده یک سری ملاک‌هایی دارد مانند تعداد عنوان و تیراز کتاب عناوین کتاب‌ها کتاب‌های ترجمه و ملاک‌های دیگر. با توجه به این معیارها ناشر برگزیده هرسال را انتخاب و معرفی می‌کند.

در چند سال اخیر شهیدکاظمی آثار متعددی را در باره شهدای مدافع حرم منتشر کرده است. درباره معیار و انتخاب این آثار بفرمائید؟

دو شیوه برای انتخاب شهدا و نوشتن کتاب‌هایشان داریم اول اینکه یک نویسنده‌ای یا بعضاً خانواده‌های شهدا کتاب نوشته شده در مورد شهید را پیش ما می اورند و ان را بررسی می‌کنیم و اگر قابل کتاب شدن داشته باشد چاپ می‌کنیم. شیوه دوم یک سری از شهدا هستند که خودمان ان ها را انتخاب می‌کنیم و وقت و هزینه می‌گذاریم و کتابشان را تولید می‌کنیم که انتخاب شهدا هم ملاک‌هایی دارد مثلاً شهید شاخصی است یا شهیدی است که زندگی نامه اش قابلیت کتاب شدن دارد و در ضمن محتوا و اسناد هم وجود دارد و می‌توان جمع اوری کرد یا افرادی که باید در مورد شهید خاطره بگویند حاضر هستند. ملاک و معیار اصلی ما بیشتر روی قابلیت است یعنی این شهید قابلیت معرفی و استفاده و اثر گیری برای قشر مخاطب را دارد

علت فعالیت گسترده شما در زمینه مدافعان حرم که بالاترین درصد تولید را به خود اختصاص می‌دهد و چند نمونه از کتاب‌های ان مورد توجه رهبری هم واقع شده چیست؟ آیا به سفارش مجموعه‌ای روی این موضوعات کار می‌کنید؟

انتخاب این موضوعات براساس دغدغه‌های افراد این مؤسسه که یک مؤسسه مردمی است و نیازی که در جامعه حس می‌کردیم بوده است و مجموعه‌ای به ما سفارش نداده است. ما از اول با دغدغه امدیم وسط و قطعاً اینکه حضرت آقا هم برایشان مورد توجه بوده بخاطر این است که یکی از دغدغه‌های ایشان روی بحث دفاع مقدس است. در بخش دفاع مقدس که عمده کار ماست بخشی داریم به نام مدافعان حرم که در این موضوع بین ناشران رتبه اول را داریم

از جانبازان مدافعان حرم هم که شهدای زنده هستند کتابی چاپ کرده اید؟

اولین کتاب درمورد جانبازان مدافع حرم جانباز سرافراز آقای حاج نصیری در دست چاپ است و به زودی به کتاب‌های انتشارات اضافه خواهد شد.

بیشتر در چه موضوعاتی فروش کتاب‌های شما بیشتر است؟

چون بیشترین تعداد کتاب‌های ما در موضوع دفاع مقدس و مدافعان حرم است طبیعتاً بیشترین موضوع پرفروشمان همین موضوع بوده است.

جدیدترین کتاب شما چه کتابی است؟

کتاب «بی برادر» در رابطه با زندگی شهید جواد محمدی است.

مخاطب کتاب‌های شما چه سنی هستند؟

مخاطب این نشر اغلب قشر نوجوان به بالا هستند و برای کودکان تعداد کمی کتاب تولید شده است.

کرونا چقدر در بحث نشر و توزیع شما اثر داشت؟

کرونا خیلی ضربه بدی بود چون ما در راهیان نور فعالیت زیادی داشتیم، نمایشگاه کتاب هم که تعطیل شد. فروشگاه‌ها هم در اکثر روزها تعطیل شدند. در این مدت فروشمان خیلی به مشکل خورده است ولی فروش اینترنتی و طرح‌های پاییزه همچنان داریم.

اخبار مرتبط

تالیف زندگینامه شهیده «پروین ناصحی»؛ پزشکی که فرشته نجات رزمندگان شد

تولید 9 کتاب صوتی همزمان با هفته دفاع مقدس در انتشارات آستان قدس رضوی

6 کتاب انتشارات انقلاب اسلامی تجدید چاپ شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha