اعتراض خانواده «سلحشور» به کم شدن قسمت‌های سریال «موسی(ع)»

اعتراض خانواده «سلحشور» به کم شدن قسمت‌های سریال «موسی(ع)»

به گزارش سراج24، حجت الاسلام ایوب سلحشور (فرزند ارشد و وصی مرحوم فرج‌الله سلحشور) طی نامه‌ای به نمایندگی از دیگر وراث این کارگردان، ضمن تشکر و قدردانی بابت اهتمام مسئولان سازمان صداوسیما برای تولید سریال حضرت موسی(ع)، نگرانی و اعتراض شدید خود را نسبت به حذف قسمت‌های زیادی از فیلمنامه و انجام تغییرات گسترده در قالب و محتوای قسمت‌های باقی‌مانده این مجموعه اعلام کرد. 

وصی مرحوم سلحشور در این نامه به استناد «قانون مالکیت فکری و معنوی» به ریاست سازمان صداوسیما متذکر شده که هرگونه ایجاد تغییر، پژوهش و بازنویسی فیلمنامه مرحوم سلحشور بدون اذن و اجازه وراث، غیرقانونی و خلاف شرع تلقی می‌شود. 

این خانواده پیگیری حقوقی بابت دخل و تصرف و تغییر در محتوای فیلمنامه را بدون اذن و اجازه، برای خود محفوظ اعلام کرده‌اند.

در متن این نامه آمده است: 

احتراما معروض می‌دارد، قبول کارگردانی سریال حضرت موسی کلیم‌الله (ع) توسط برادر عزیز و ارجمند جناب ابراهیم حاتمی‌کیا و اهتمام مسئولین آن سازمان برای تولید این اثر جهانی، خبر خوشی بود که کام علاقمندان به هنر دینی و انقلابی را شیرین و پس از سالها، بارقه‌ی امید در دل مشتاقان به ساخت این اثر قرآنی روشن نمود. ولی متاسفانه خبر بازنویسی و پژوهش دوباره‌ی این اثر و حذف قسمت‌هایی از فیلمنامه مرحوم فرج‌الله سلحشور، کاممان را تلخ و افکار عمومی را با این سئوال مواجه نمود که دلیل حذف ۲۲ قسمت از ۷۲ قسمت فیلمنامه‌ی مذکور و خلاصه نمودن آن در ۵۰ قسمت چیست؟! این چندمین بار است که فیلمنامه موسی کلیم‌الله (ع) نوشته مرحوم سلحشور، بدون هیچ اذن و اجازه‌ای مورد بازنویسی و تغییرات گسترده قرار می‌گیرد. بطوری که آگاهان معتقدند با این تغییرات، فیلمنامه جدیدی بوجود آمده که با فیلمنامه قبلی بسیار متفاوت است و اگر مرحوم پدر زنده بود قطعا اجازه‌ی چنین تغییراتی را نمی‌داد و از مالک اثر نیز همین انتظار می‌رود. بی‌شک وراث مرحوم سلحشور نیز مانند ایشان، وفق شرع و قانون، مالکیت معنوی فیلمنامه مذکور را که در تاریخ ۱۳۹۰/۳۰۲۳ به شماره ۲۶۸۱ در دفتر حقوقی و مالکیت فکری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ثبت رسیده است از آن خود دانسته و پیگیری حقوقی بابت هرگونه دخل و تصرف و تغییر در محتوای آن را بدون اذن و اجازه‌ آنان، وظیفه خود می‌دانند. با تشکر از پیگیری آن مقام ارجمند.

اخبار مرتبط

پخش سریال بایکوت شده سوریه‌ای از شبکه افق

روایت سلحشور از ماجرای حمله ساواک به نمایش‌مذهبی

ده نمکی: امیدوارم صداوسیما در برابر فشار‌ها تاب بیاورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha