توزیع 8 هزار بسته معیشتی در زنجان

توزیع 8 هزار بسته معیشتی در زنجان

به گزارش سراج24، از اسفندماه سال ‌گذشته تاکنون ابتلای قطعی 6 هزار و 195 نفر در استان زنجان به کووید 19 بر اساس تست‌های آزمایشگاهی ثابت شده که 5 هزار و 29 نفر از آن‌ها بعد از بهبود از بیمارستان ترخیص شده‌اند.

طبق آمار دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان تاکنون بیش از 39 هزار و 300 زنجانی به کووید 19 مبتلا شده‌ و 983 نفر نیز بر اثر این ویروس جان خود را از دست‌ داده‌اند.

طی دو هفته گذشته به علت شیوع ویروس کرونا در زنجان، محدودیت‌های دو هفته‌ای اعمال شد که به همین خاطر وضعیت زنجان از قرمز به نارنجی تغییر پیدا کرد، هرچند که وضعیت شهرستان طارم همچنان قرمز است.

در راستای اجرای مصوبه ستاد ملی کرونا مبنی بر تعطیلی واحدهای صنفی گروه‌های 2، 3 و 4 از اول آذر ماه تاکنون 95 درصد واحدهای صنفی مشمول استان نسبت به اجرای مصوبه و تعطیلی واحد خود اقدام کرده‌اند.

از زمان اجرای طرح محدودیت‌های تردد کرونایی تا ۱۴ آذرماه ۴۵۰ خودرو در استان زنجان به مبلغ ۵۰۰ هزار تومان جریمه شدند.

فعالیت گروه‌های شغلی یک و 2 در زنجان

از شنبه هفته جاری نیز در شهرستان‌های نارنجی استان گروه‌های شغلی یک و 2 می‌توانند فعالیت کنند و مشاغل گروه‌های 3 و 4 اعم از مدارس، آموزشگاه‌ها، آرایشگاه‌های زنانه، باشگاه‌ها، کافی شاپ‌ها، رستوران‌ها، سینما و فرهنگسراها و زبانسراها امکان فعالیت ندارند.

با وجود برداشته شدن محدودیت فعالیت گروه‌های شغلی یک و 2 تردد درون شهری از ساعت ۲۱ شب تا چهار صبح ممنوع بوده و تردد بعد از ساعت تعیین شده، امکان پذیر نیست.

استاندار زنجان درباره تغییر وضعیت زنجان از قرمز به نارنجی گفت: هرچه زمان تشخیص بیماری سریع‌تر باشد روند درمان بهتر خواهد بود.

فتح‌الله حقیقی با اشاره به اینکه تنها راه قطع زنجیره کرونا در استان رعایت بهداشت فردی و اجتماعی است، اضافه کرد: امیدواریم رعایت پروتکل‌های بهداشتی همچنان با قوت ادامه داشته باشد.

وی با بیان اینکه استان زنجان در تامین اقلام بهداشتی و ماسک به خودکفایی رسیده است، افزود: این استان به استان‌های دیگر هم ماسک و مواد ضدعفونی کننده ارسال می‌کند.

استاندار زنجان تصریح کرد: روزانه ۶۰۰ هزار عدد ماسک هزار تومانی و بیش از 3 هزار ماسک هزار و ۳۰۰ تومانی دراستان تولید می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در استان زنجان ۱۲ واحد تولیدی در تولید مواد ضدعفونی کننده و شوینده فعالیت می‌کنند، گفت: به هر اندازه که تقاضا باشد ماسک وجود دارد و ماسک یک هزار و ۳۰۰ تومانی در ۱۴۰ داروخانه استان به وفور عرضه می‌شود.

حقیقی بر لزوم عملیاتی کردن طرح شهید قاسم سلیمانی در استان تاکید کرد و افزود: باید از ظرفیت بسیج برای اجرای قوی‌تر این طرح استفاده شود.

وی با بیان اینکه زنجانی‌ها در رعایت بهداشت فردی و اجتماعی عملکرد خوبی دارند، اظهار کرد: در محدودیت‌های کرونایی اصناف زنجان همکاری خوبی دارند.

معاون استاندار زنجان نیز ضمن ارائه گزارشی از وضعیت استان در بحث مقابله با کرونا گفت: در راستای مقابله با این بیماری طرح شهید قاسم سلیمانی در استان اجرایی می‌شود.

کاهش زنجیره کرونا هدف طرح شهید سلیمانی است

خدابخش مرادی نافچی با اشاره به رویکردهای مهم استان در اجرای طرح حاج قاسم سلیمانی افزود: کاهش و قطع زنجیره انتقال، جدا سازی افراد مبتلا و سالم، کاهش بستری، مرگ و میر و حمایت از اقشار آسیب پذیر و دارای بیماری‌های زمینه‌ای و سالخوردگان از اهداف اجرای این طرح است.

وی با اشاره به تعیین تکلیف دستگاه‌های مختلف در اجرای طرح حاج قاسم سلیمانی بیان کرد: در این طرح وظایف تک تک دستگاه‌ها با شفافیت مشخص شده است.

معاون استاندار زنجان از مشخص شدن وظایف کمیته‌های مربوط در این طرح خبر داد و تصریح کرد: مباحث مربوط به جذب مشارکت‌های مردمی و همچنین کمک‌های بخش دولتی و خصوصی هم مشخص شده است.

مرادی نافچی ادامه داد: در طرح شهید قاسم سلیمانی، اقلام، تجهیزات پزشکی، امنیت،  تغذیه، لجستیک، نیروی انسانی در حوزه درمانی، مراقبتی، خدماتی لحاظ شده است که انتظار داریم در قالب آن وظایف خود را به درستی انجام دهند.

معاون استاندار زنجان گفت: اقلام و تجهیزات پزشکی، تغذیه، لجستیک، نیروی انسانی برای مراقبت‌های درمانی و خدماتی، از جمله مواد مورد نیاز برای اجرای بخش‌هایی از طرح شهید سلیمانی است.

وی با اشاره به اینکه در اسفند سال گذشته و با شیوع بیماری کرونا، نقاهتگاه‌هایی در شهرهای زنجان، ابهر، خدابنده و خرمدره ایجاد شد، اضافه کرد: البته این نقاهتگاه‌ها به لحاظ امکانات بیمارستانی چندان مورد استفاده قرار نگرفت و بیشتر قرنطینه خانگی لحاظ شد.

معاون استاندار زنجان با بیان اینکه جامعه به لحاظ  ذهنی و روانی باید آماده سازی شود تا فرد مبتلا شده  یا  شخصی که علائم بالینی مثبت دارد به نقاهتگاه منتقل شود، تصریح کرد: در این میان باید مشارکت خیرین در تجهیز نقاهتگاه باید بیش از گذشته  مورد توجه قرار گیرد.

وی به بحث توجه به موضوع تجهیزات نیز تأکید کرد و گفت: با توجه به هزینه‌بر بودن این بحث کمیته مربوطه تحت نظر معاونت اقتصادی استانداری با عضویت سازمان صمت، اتاق بازرگانی و شهرک‌های صنعتی فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار زنجان تصریح کرد: ابلاغ استفاده از سالن‌های ورزشی یا خوابگاه‌های دانشجویی و دانش‌آموزی به منزله این است که همه امکانات در این مکان‌ها فراهم شود تا بتوانیم پذیرش بیمار را داشته‌ باشیم.

طارم دوباره قرمز شد

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با بیان اینکه طی ۲۴ ساعت گذشته ۹ نفر در استان زنجان بر اثر ابتلا به بیماری کرونا جان باختند، گفت: در مجموع تاکنون ۹۸۳ نفر به علت ابتلا به این ویروس در استان جان خود را از دست داده‌اند.

پرویز قزلباش با بیان اینکه از مجموع بیماران مبتلا به این ویروس هم تا به امروز 5 هزار و ۲۹ نفر با بهبودی کامل از بیمارستان ترخیص شده‌اند، گفت: تاکنون ۱۷ هزار و ۳۳۵ نفر به علت مشکوک بودن به این ویروس در مراکز درمانی استان نمونه برداری و بستری شده‌اند.

وی ادامه داد: همه شهرستان استان زنجان وضعیت نارنجی کرونا دارند و تنها شهرستان طارم دارای شرایط قرمز است.

شرایط کرونا همچون شرایط جنگ است

فرمانده سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان نیز در این جلسه ضمن تأکید بر فراهم‌سازی امکانات لازم در راستای مقابله با کرونا گفت: مسؤولان باید در راستای مقابله با کرونا امکانات مورد نیاز را در این راستا فراهم کنند، چون تلفات و خسارت‌های کرونا بیش از ۸ سال دفاع مقدس است.

سردار جهانبخش کرمی شرایط کرونایی را نظیر شرایط جنگی عنوان کرد و گفت: در همین راستا بسیج و سپاه نیز وارد عمل شده و اقدامات خوبی در این رابطه انجام شده است.

وی با بیان اینکه تاکنون استقبال بسیجیان استان از طرح شهید قاسم سلیمانی بی‌نظیر بوده است، اضافه کرد: در همین راستا ۴۴۷ تیم حمایتی در سطح استان سازماندهی شده و در طول دو هفته گذشته ۸ هزار و ۹۵۰ بسته معیشتی توزیع شده است.

فرمانده سپاه انصارالمهدی (عج) استان زنجان  گفت: همچنین ۳۲۶ تیم مراقبتی و ۲۴۸ تیم نظارتی در استان شکل گرفته است؛ هر چند با توجه به اینکه ابتدای کار است، نواقصی وجود دارد ولی رفع خواهد شد.

سردار کرمی با بیان اینکه در هر شرایطی که زنجانی‌ها وارد صحنه شدند همه مشکلات موجود رفع شده است، افزود: استقبال از نقاهتگاه‌های استان کم است که نیازمند فرهنگ‌سازی این موضوع به‌صورت محله به محله است. 

اخبار مرتبط

توزیع بیش از یک میلیارد بسته کمک معیشتی و بهداشتی توسط سپاه خوزستان

استقرار 210 گروه بسیجی جهت مقابله با کرونا در شمال غرب شیراز

جمع‌آوری تریاژ صحرایی از محوطه بیمارستان امام حسن (ع) بجنورد

0 نظر

ارسال نظر

capcha