تحریم‌ها ممکن است باعث اخلال در دسترسی ایران به واکسن کرونا شود

تحریم‌ها ممکن است باعث اخلال در دسترسی ایران به واکسن کرونا شود

به گزارش سراج24، به نقل از روزنامه واشنگتن پست، این روزنامه آمریکایی به نقل از کارشناسان مسائل تحریمی نوشته تحریم‌های اقتصادی واشنگتن علیه ایران ممکن است در دسترسی این کشور به واکسن کرونا اخلال ایجاد کند.

روزنامه واشنگتن‌پست در ادامه تأکید می‌کند که این مسئله در تلاش‌ها برای مهار شیوع بیماری همه‌گیر «کووید -۱۹» در منطقه خاورمیانه [غرب آسیا] اخلال ایجاد کرده و خطر تداوم شیوع ویروس در سراسر منطقه را به همراه خواهد داشت.

با آنکه سخنگوی برنامه جهانی واکسن کرونا (برنامه «کوواکس») گفته دولت آمریکا معاملات مربوط به این واکسن را از شمول تحریم‌ها معاف کرده، تحلیلگران هشدار می‌دهند تحریم‌های مالی مانع مشارکت ایران در این برنامه شده و خریداری اقلام پزشکی مرتبط با آن را دشوار خواهد کرد.

«محسن زرکش»، کارشناس حقوقی مسائل تحریمی در شرکت حقوقی «پرایس بنوویتز» در واشنگتن می‌گوید: «کاملاً متحمل است که دشواری‌هایی-خواه جزئی یا بزرگ- در زمینه کمک‌های مالی ایران به برنامه کوواکس پیش بیاید».

وی اضافه کرد: «تضمین اینکه شرکت‌های بین‌المللی بتوانند این واکسن‌ها را به دست ایران برسانند، نیازمند تلاش‌های مضاعف و اقدامات هدفمند است».

زرکش تأکید کرد با آنکه ایران در کشورهایی نظیر آلمان و کره جنوبی ذخائر ارزی دارد، استفاده از این ذخائر یا انتقال آنها مستلزم کاغذبازی‌های زمان‌بر اداری است.

این کارشناس حقوقی تأکید کرد که علاوه بر مسائل مالی مربوط به این مسئله، شرکت‌های آمریکایی هم احتمالاً در بخش‌های مختلف سازمان جهانی بهداشت و سایر برنامه‌های ساخت واکسن مشارکت دارند که خود این مسئله هم مخاطرات تحریمی را بیشتر می‌کند.

اخبار مرتبط

در واکسیناسیون به مرز ۵۰ میلیون رسیده ایم/فعالیت آزمایشی سامانه هوشمند کنترل کرونا آغاز شود

رئیسی: گفت و گویی که به لغو تحریم‌ها منجر نشود را انجام نمی دهیم

بخش عمده فرآیند تأمین واکسن در دولت سیزدهم انجام شده است

0 نظر

ارسال نظر

capcha