مرکز مقابله با شایعات سایبری؛

لغو کامل پروازها و قطع درآمد ۱۰۰میلیون دلاری ایران کذب است

 لغو کامل پروازها و قطع درآمد ۱۰۰میلیون دلاری ایران کذب است

به گزارش سراج24، اخیرا شبکه‌های معاند ادعایی را مطرح کرده‌اند مبنی بر اینکه در صورت صلح قطر با سعودی‌ها و استفاده مجدد از حریم هوایی عربستان، درآمد 100 میلیون دلاری ایران در سال که دوحه بابت استفاده از آسمان ایران پرداخت می‌کند، قطع خواهد شد و قطر دیگر از آسمان ایران استفاده نمی‌کند.

در همین راستا ادعا شده است، دونالد ترامپ برای ضربه‌زدن به اقتصاد ایران و کاهش درآمدهای غیر نفتی آن، دامادش را به قطر فرستاده تا بین قطر و عربستان رایزنی کند و اگر عربستان تحریم‌های قطر را لغو و اجازه ورود به حریم هوایی را صادر کند، ایران تمام پروازهای قطری را از دست می‌دهد و مبلغ ۱۰۰ میلیون دلار از درآمدهای غیرنفتی ایران کم می‌شود.

با بررسی‌ های انجام شده در مرکز مقابله با شایعات سایبری مشخص شد ادعای مذکور صحت نداشته و بر اساس گزارش شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران، ورود قطر به حریم هوایی عربستان، پروازهای قطر از آسمان ایران را به طور کامل لغو نمی‌کند؛ بلکه فقط به روندی که قبل از تحریم‌های قطر وجود داشت، برمی‌گردد و ۱۵۰ الی ۲۰۰ پرواز در طی روز از آسمان ایران انجام خواهد شد.

همچنین در بررسی‌ها مشخص شد، در شرایطی که قطر دچار ممنوعیت پرواز بر فراز کشورهای همسایه‌اش نبود به طور میانگین در حدود ۱۵۰ تا ۲۰۰ پرواز از آسمان ایران داشت که بعد از بسته‌شدن آسمان کشورهای عربستان، امارات و بحرین، آمار این پروازها به ۳۰۰ تا ۴۰۰ پرواز در شبانه روز افزایش یافت. بنابراین طبیعی است که در صورت لغو تحریم‌های قطر، ایران با کاهش ۱۵۰ تا ۲۰۰ پرواز در شبانه‌روز مواجه شود و پروازهای هواپیمایی قطر به مسیرهای سنتی و مختص خود، متناسب با مقاصد پروازی تغییر یابد.

اخبار مرتبط

زندگینامه یکی از شهدای هواپیمای اوکراینی منتشر شد

انتشار یک فیلم قدیمی از انفجار در چین به‌جای حادثه اخیر نطنز

شورای هیئت‌های مذهبی کشور از سپاه حفاظت هواپیمایی تقدیر کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha