بعد از گذشت یک قرن از شهادت برگزار می‌شود

بعد از گذشت یک قرن از شهادت برگزار می‌شود

به گزارش سراج24، سیدمحمدرضا میرتاج‌الدینی، با اعلام خبر برگزاری نخستین همایش بین‌المللی شهید خیابانی در تشریح جزییات آن  اظهار داشت: شهید شیخ محمد خیابانی نماینده مردم تبریز در ادوار دوم و چهارم مجلس مشروطه بود که در دور دوم مجلس مشروطه در کنار شهید مدرس در مقابل اولتیماتوم روسیه محکم ایستاد، همچنین در دوره چهارم مجلس مشروطه نیز در مقابل قرارداد ننگین وثوق‌الدوله معروف به 1919 ایستادگی کرد که در پی آن مردم آذربایجان قیام کردند.

صد سال از شهادت شیخ محمد خیابانی می‌گذرد

نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: شهید خیابانی به دنبال برقراری عدالت و تحقق مشروطه واقعی همراه با قانون در کل کشور بود، چراکه استبداد در تمام کشور وجود داشت و بیگانگان اعم از روس‌ها و انگلیسی‌ها در ایران سلطه کرده بودند، بنابراین وی با رویکرد مبارزه با سلطه خارجی و استبداد داخلی در جهت برقراری عدالت تلاش می‌کرد.

وی تصریح کرد: قیام شهید شیخ محمد خیابانی در آذربایجان همزمان با قیام میرزاکوچک خان جنگلی در شمال اتفاق افتاد با این هدف که مشروطه به صورت واقعی تحقق پیدا کرده و در کل کشور گسترش داده شود.

میرتاج‌الدینی اظهار کرد: شهید خیابانی در سال 1299 به شهادت رسید و الان یکصد سال از آن تاریخ می‌گذرد، بنابراین بنده با حکم رییس مجلس شورای اسلامی به عنوان مسئول ستاد بزرگداشت یکصدمین سالگرد شهادت وی انتخاب شده‌ام.

همایش بین‌المللی شهید محمد خیابانی در قالب وبینار برگزار می‌شود

مسئول ستاد بزرگداشت صدمین سالگرد شهادت شیخ محمد خیابانی، افزود: همایش بین‌المللی شهید محمد خیابانی در شرایط شیوع کرونا در قالب وبینار در 3 شهر تبریز، خامنه و تهران(مجلس مشروطه) برگزار خواهد شد، بنابراین در حال برنامه‌ریزی هستیم که متقاضیان تا آخر آذرماه آثار خود را در چهار بخش شرح احوال و زندگی شهید شیخ محمد خیابانی، بُعد سیاسی و مبارزاتی، مبانی فکری و شعائر دینی در قیام شیخ و بُعد فرهنگی و اجتماعی برای شرکت در این همایش ارسال کنند که این مهلت تا آخر دی ماه نیز تمدید خواهد شد.

نایب رئیس کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبه مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: علاقمندان برای شرکت در همایش بین‌المللی شهید محمد خیابانی می‌توانند آثار خود را به دبیرخانه این همایش به نشانی تبریز، میدان شهید بهشتی، ابتدای خیابان شهید بهشتی، خانه موزه شهید شیخ محمد خیابانی ارسال کرده یا به نشانی Setad@shahidkhiyabani.com ایمیل کرده یا از طریق نشانی اینترنتی Shahidkhiyabani.com  ارسال کنند.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، خاطرنشان کرد: امروز هم در شهر خامنه نشست شورای سیاستگذاری با حضور مسئولان استان آذربایجان شرقی برگزار می‌شود و یک بازدیدی نیز از خانه اجدادی رهبر معظم انقلاب در این شهر و خانه پدری شهید شیخ محمد خیابانی خواهیم داشت.

عضو مجمع نمایندگان استان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: البته در نشست کمیته موزه و اسناد هم که با حضور دبیر اجرایی ستاد و همایش بزرگداشت شهید شیخ محمد خیابانی و رییس مرکز اسناد ملی شمال غرب کشور و مسئول کمیته اسناد و موزه این ستاد برگزار شد، پیشنهاد تولید تور مجازی از خانه موزه شهید شیخ محمد خیابانی به تصویب رسید و مقرر شد این موضوع از طریق اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پیگیری شود. همچنین بر استفاده از ظرفیت خانه پدری این شهید در شهر خامنه و سایر اماکن مرتبط با زندگی آن مبارز نستوه هم تاکید شد.

اخبار مرتبط

سند محدثه بودن حضرت زهرا (س) هم کلامی او با جبرئیل است

خاطرات مردم کرمانشاه از شهادت سردار سلیمانی منتشر شد

فراخوان اجرای برنامه‌های ویژه سالگرد شهادت سردارسلیمانی منتشر شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha