ولایت پذیری از ارکان عقلانیت در نظام اسلامی و دین است

ولایت پذیری از ارکان عقلانیت در نظام اسلامی و دین است

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی عصر امروز در جمع طلاب بجنورد که به‌صورت وبینار برگزار شد، اظهار کرد: نماز شب، مأیوس بودن از چیزی که در دست مردم است و تبعیت ولایت امامی از خاندان محمد (ص) سه اصل مهم در سعادت است.

نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی ادامه داد: بر این اساس معنویت نقش بسزایی در ساختار شخصیت یک انسان مؤمن و مسلمان دارد و استوارترین اصل شخصیت انسان مؤمن را تشکیل داده است؛ بر این اساس اگر زیربنای شخصیت انسان که معنویت است استوار باشد بقیه فعل و انفعالات زندگی ما را استوارتر به‌پیش خواهد برد.

وی افزود: یکی از توفیقات با ارزش الهی که خداوند به افراد خاص عطا کرده نماز در آخر شب یا نماز شب می‌باشد که اسلام آن را به عمود دین تعبیر کرده است.

حجت الاسلام یعقوبی با بیان اینکه نماز آخر شب سکوی پرش است و انسان را از فرش به عرش اوج می‌دهد، گفت: انسان برای اینکه خود را پیدا کند نیاز به خلوت دارد، به این دلیل که در طول روز با کثرت‌های روزمره درگیر است نمی‌تواند در طول روز زمانی برای خلوت خود قرار دهد؛ اما بهترین خلوت در دل شب هست.

امام جمعه بجنورد در ادامه با اشاره به دومین عامل مباهات مؤمن که مأیوس بودن از چیزی است که در دست مردم است، بیان کرد: کسانی می‌توانند در زندگی افتخارآفرین باشند که چشمشان به دست دیگران نباشند و وابسته نباشند؛ یعنی اعتماد به نفس داشته باشد و امیدشان به دشمن نباشد.

وی با بیان اینکه یکی دیگر از محورهای افتخارآفرینی مؤمن ولایت‌پذیری است، اظهار کرد: ولایت اصلی در مرتبه نخست ولایت خدا و پیامبر اکرم (ص) و اهل‌بیت (ع) است؛ اما در دوران غیبت ولی‌فقیه نیز بر جامعه ولایت دارد.

یعقوبی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در این زمینه، گفت: ولایت‌پذیری یکی از ارکان اصلی در جامعه اسلامی است به‌گونه‌ای که از مبانی عقلانیت در دین و نظام اسلامی به شمار می‌رود.

امام جمعه بجنورد در انتها بیان داشت: پایه‌های پیشرفت و نشانه‌های افتخار مؤمن در سه محور گنجانده شده که شامل معنویت و فرهنگ، اقتصاد، استقلال و سیاست و ولایت و رهبری واحد در جامعه است.

اخبار مرتبط

اقتدار نظام اسلامی با حماسه حضور مردم رقم می‌خورد

ولایت پذیری از ارکان عقلانیت در نظام اسلامی و دین است

0 نظر

ارسال نظر

capcha