معنویت، استقلال و ولایت سه محور افتخار مؤمن است

معنویت، استقلال و ولایت سه محور افتخار مؤمن است

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام والمسلمین ابوالقاسم یعقوبی، نماینده ولی‌فقیه در خراسان شمالی و امام‌جمعه بجنورد، امروز در درس اخلاق حوزه علمیه استان که به‌صورت وبینار برگزار شد، به تبیین حدیثی از امام صادق(ع) پرداخت و گفت: این امام همام می‌فرماید: «ثَلَاثَةٌ هُنَّ فَخْرُ الْمُؤْمِنِ وَ زِینَتُهُ فِی الدُّنْیا وَ الْآخِرَةِ الصَّلَاةُ فِی آخِرِ اللَّیلِ وَ یأْسُهُ مِمَّا فِی أَیدِی النَّاسِ وَ وَلَایةُ الْإِمَامِ مِنْ آلِ مُحَمَّدٍ» و تأکید می‌کند سه اصل مایه مباهات مؤمن و آراستگی او در دنیا و آخرت خواهد بود؛ نماز شب، مأیوس بودن از چیزی که در دست مردم است و نیز ولایت امامی از خاندان محمد(ص).

وی اظهار کرد: بر این اساس معنویت نقش بسزایی در ساختار شخصیت یک انسان مؤمن و مسلمان دارد و استوارترین اصل شخصیت انسان مؤمن را تشکیل داده است؛ بر این اساس اگر زیربنای شخصیت انسان که معنویت است استوار باشد بقیه فعل و انفعالات زندگی ما را استوارتر به‌پیش خواهد برد.

حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی اظهار کرد: یکی از توفیقات با ارزش الهی که خداوند به افراد خاص عطا کرده نماز در آخر شب یا نماز شب است که اسلام آن را به عمود دین تعبیر کرده است.

وی با بیان اینکه نماز آخر شب سکوی پرش است و انسان را از فرش به عرش اوج می‌دهد، افزود: انسان برای اینکه خود را پیدا کند نیاز به خلوت دارد، به این دلیل که در طول روز با کثرت های روزمره درگیر است نمی‌تواند در طول روز زمانی برای خلوت خود قرار بدهد؛ اما بهترین خلوت در دل شب هست.

استاد درس اخلاق حوزه علمیه خراسان شمالی ادامه داد: انسان‌هایی که در دل شب با خدا خلوت می‌کنند باید به خود غبطه بخورند که خدا چنین توفیقی به آن‌ها داده است.

حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی اظهار کرد: یکی از پشتیبان‌های بزرگ زندگی انسان عبادت معنوی در آخر شب است که سرمایه باارزشی بوده و خداوند آن را نصیب افراد لایقی می‌کند و این مایه افتخار مسلمان است.

وی با اشاره به دومین عامل مباهات مؤمن که مأیوس بودن از چیزی است که در دست مردم است، افزود: کسانی می‌توانند در زندگی افتخارآفرین باشند که چشمشان به دست دیگران نباشند و وابسته نباشند؛ یعنی اعتمادبه‌نفس داشته باشد و امیدشان به دشمن نباشد.

حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی با بیان اینکه یکی دیگر از محورهای افتخارآفرینی مؤمن ولایت‌پذیری است، اظهار کرد: ولایت اصلی در مرتبه نخست ولایت خدا و پیامبر اکرم(ص) و اهل‌بیت(ع) است؛ اما در دوران غیبت ولی‌فقیه نیز بر جامعه ولایت دارد.

وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در این زمینه، افزود: ولایت‌پذیری یک از ارکان اصلی در جامعه اسلامی است؛ به‌گونه‌ای که از مبانی عقلانیت در دین و نظام اسلامی در بیانات مقام معظم رهبری به شمار می‌رود.

حجت‌الاسلام والمسلمین یعقوبی افزود: پایه‌های پیشرفت و نشانه‌های افتخار مؤمن در سه محور گنجانده شده که شامل معنویت و فرهنگ، اقتصاد و استقلال و سیاست و ولایت و رهبری واحد در جامعه است.

اخبار مرتبط

دورهمی آنلاین همشتابی

حجت الاسلام آل هاشم: آمریکا سرخط تروریسم در جهان است

آیت‌الله رییسی در تماس با استاندار خراسان شمالی بر بازرسی مداوم بازار تاکید کرد

0 نظر

ارسال نظر

capcha