بهترین دانشگاه‌های دنیا منت «دکتر محسن» را می‌کشیدند

بهترین دانشگاه‌های دنیا منت «دکتر محسن» را می‌کشیدند

به گزارش سراج24، سیداحمد غفاری قره‌باغ، عضو هیأت علمی مؤسسه حکمت و فلسفه ایران و عضو مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری فارس قرار داده، نوشت:

۱. دانش و اجتماع:

از جمله نکات برجسته در شخصیت علمی دکتر فخری‌زاده، تلفیق دانش و اجتماع در مجاهدت علمی است. بسیاری از پژوهشگران عرصه‌های علوم تجربی و علوم طبیعی و علوم انسانی، در پژوهش‌های علمی خود غرق می‌شوند و التفاتی به جهتگیری‌های اجتماعی دانش خود ندارند. دکتر محسن پس از پایان دفاع مقدس، از بین دانش‌های طبیعی، دانش فیزیک و از بین گرایش‌های موجود در این دانش، گرایش فیزیک هسته‌ای را انتخاب کرد.

این نکته برای همه ما عبرت‌انگیز است که در پژوهش‌های خود به تاثیرگذاری پژوهش در نیازهای بالفعل اجتماعی توجه کنیم و از سوگیری‌های انتزاعی پرهیز کنیم. به‌خصوص، خطاب این سخن متوجه پژوهشگران علوم انسانی است؛ بسیاری از پژوهش‌های موجود، فقط مفید گرد و غبار کتابخانه‌هاست و هیچ معضلی از معضلات جامعه را رفع نمی‌کنند و آسیب اصلی متوجه خود پژوهشگر می‌شود که اثر علمی‌اش، کارآمدی اجتماعی ندارد. دقیقاً به همین جهت، رهبر معظم انقلاب چندین سال است که درخواست راهبردی خودشان را از پژوهشگران فیلسوف در دخالت دادن مبانی فلسفی در ابعاد بنیادین زندگی اجتماعی همچون اقتصاد و سیاست و فرهنگ طرح کرده‌اند. همچنین است درخواست راهبردی رهبر حکیم انقلاب در خصوص اسلامی‌سازی علوم انسانی و پیرایش علوم انسانی از رویکردهای غربی.

۲. دانش و معنویت:

از جمله نکات مهم در شخصیت دکتر محسن، توجه جدی و غیرتشریفاتی به معنویت و تاثیرگذاری آن در پژوهش‌های علمی است. او با استناد به آیه شریفه «إن تَتّقوا اللّهَ یَجعَلْ لَکُم فُرقانا» معتقد بود که پرهیزکاری و تقوا سبب می‌شود خداوند درهای بسته را باز کند و بن‌بست ها را برطرف کند. او بارها از نقش عبادت و توسل به حضرات معصومین علیهم‌السلام در رفع بن‌بست‌های پیش روی خودش و همکارانش سخن می‌گفت.

این نکته، بسیار نکته ارزشمندی در متدولوژی علمی است. بر اساس روش‌شناسی مقبول از نظر بنده، این‌چنین است که روش‌های علمی تا زمانی که در کنار معنویت و سلوک قرار نگیرند، نتیجه نهایی را به همراه نخواهند داشت. چرا که حقیقت را خدا خلق می‌کند و طریق رسیدن به حقیقت نیز به دست خداست و اگر خدا نخواهد، حقیقت منکشف نمی‌شود. پس در کنار تلاش علمی، باید تضرع در درگاه ربوبی کرد تا خداوند درهای دانش را بگشاید و ژرفای حقیقت رخ نماید. این نکته، نتیجه تلفیق دانش روش‌شناسی و فلسفه اسلامی است.

دکتر محسن بارها می‌گفت به فیزیک به مثابه عاملی برای عرفان خدا نگاه می‌کنم و زمانی که در ذرات بنیادین غور می‌کنم، احساس ذلت در برابر شکوه خداوند می‌کنم.

همین نکته را از زبان شهید طهرانی مقدم نیز شنیدم که در ماجرای تولید اولین موشک‌های بالستیک ایرانی، هیچ عاملی غیر از توسل به حضرت امام رضا علیه‌السلام و عنایت خاص حضرت، تأثیر اصلی در رفع موانع تولید نداشت.

۳. دانشمند و اجتماع:

دکتر محسن اگر اراده می‌کرد، بهترین دانشگاه‌های دنیا منّت او را می‌کشیدند. او در شرایط سخت کنونی ایران، مردمش را تنها نگذاشت و با وجود بی‌انصافی مسئولان مرتبط، مجاهدت علمی‌اش را گسترش داد. رونق مجاهدتش به‌جایی رسید که نامش در لیست ترور موساد قرار گرفت. خودش گفت که قرار بود در ترور شهید شهریاری، که شاگردش بود، او را ترور کنند، لکن اشتباه محاسباتی دشمن، به ترور شاگردش منجر شد.

این نکته برای پژوهشگران خارج‌نشین، قابل فکر و تأمل است. شاید عمرشان کفاف جبران ندهد؛ پس بهتر است که خیلی زود به نتیجه بازگشت برسند و دانش خود را با وجود همه بی‌مهری‌های مسئولان، در اختیار مردم خود بگذارند.

۴. دانشمند و حدیث بدعهدی!

یکی از وقایع تلخ سال‌های اخیر، اعتماد عملی مسئولان امر به برخی وعده‌های خام از سوی رؤسای کشورهای اروپایی و آمریکایی بود؛ بستر تعاملی میان ایران و کشورهای خارجی، بستر لغزنده‌ای است که در عین حال که می‌تواند سبب خیر و منفعت برای طرف ایرانی باشد، می‌تواند مایه سوء استفاده طرف خارجی در ابعاد مختلف اطلاعاتی و امنیتی شود.

دکتر محسن فخری‌زاده حکایت‌های تلخی در این باره داشت؛ به عنوان نمونه، وی از کم‌لطفی برخی مدیران مسئول، به برخی پژوهشگران عرصه پژوهش‌های هسته‌ای اشاره می‌کرد که به خاطر تعهداتی که به کشورهای طرف تعهد داده شده بود، به جای اینکه در تخصص خودشان بکار گمارده شوند، از کار بیکار شدند و سرمایه علمی‌شان نادیده گرفته شد.

این نیز از نکات عبرت‌آمیز تاریخ است که امت اسلامی هیچگاه از اعتماد به دشمن، نتیجه نگرفته است. قرآن کریم از سران استکبار، با تعبیر «عهدنشناس» یاد می‌کند و هیچ ارزشی به وعده‌ها و تعهدات آنها قائل نمی‌شود. به همین دلیل است که رهبری عزیز، بارها به بدبینی به برجام تأکید کردند و مع‌الاسف، تیزهوشی قرآنی و عقلانی ایشان از سوی مجریان امر، مورد بی‌اعتنایی قرار گرفت.

اخبار مرتبط

«پیک ششم» چالش جدید بازگشایی دانشگاه‌ها از ۱۵ آبان

عواملی که بهره‌وری افراد را در محل کار کاهش می‌دهد

کمک ١۵٠ میلیارد تومانی خیران برای آزادی زندانیان جرایم غیرعمد

0 نظر

ارسال نظر

capcha