نویسنده «۴۰ سال بعد»:

دشمن پروژه شکست گفتمان انقلاب را در داخل پیگیری می‌کند

دشمن پروژه شکست گفتمان انقلاب را در داخل پیگیری می‌کند

به گزارش سراج24، رضا کوچک‌زاده تهمتن نویسنده و مدیر رادیو گفت‌و‌گو تازه‌ترین تألیف خود با عنوان «۴۰ سال بعد» را بزودی منتشر می‌کند. به همین انگیزه مصاحبه‌ای با او صورت گرفت که در ادامه می‌خوانید:

* چه ضرورتی موجب شد که متن و گفتار برنامه  فانوس که به مناسبت ۴۰ سالگی انقلاب تهیه شد در قالب کتابی باعنوان «چهل سال بعد» منتشر شود؟

پرسش شما را باید در دو بخش پاسخ  داد. اول؛ درباره مشی رادیو گفت‌وگو در حوزه امتداد پیام و استفاده از ظرفیت‌های دیگر رسانه‌ها برای انتشار و توزیع پیام و دوم؛ ضرورت پرداختن به موضوع انقلاب اسلامی.

در بخش نخست باید تأکید کنم که بطور طبیعی هر نوع رسانه‌ای کار ویژه‌های خاص، مخاطب خاص و برد و  تأثیرات خاص خوش را دارد و رسانه‌ای جای رسانه‌های دیگر را نمی‌گیرد. تلاش ما این است که بتوانیم از همه ظرفیت‌ها در دیگر رسانه‌ها در انتشار و توزیع پیام خود استفاده کنیم. اتفاقی که می‌توان از آن به عنوان «امتداد و استمرار پیام» یاد کنیم.

در بخش دوم باید بگویم امروزه دشمنان داخلی و خارجی ایران، پروژه شکست گفتمان انقلاب اسلامی ایران را در داخل پیگیری می‌کنند تا از طریق ایجاد یأس و نا امیدی و دامن زدن به مشکلات اقتصادی و تضعیف هویت انقلاب اسلامی زمینه نارضایتی‌های داخلی را فراهم آورده، به‌تبع آن پروژه فروپاشی از درون را از طریق سیاه‌نمایی رسانه‌ای رقم بزنند. بنابراین لازم است جمهوری اسلامی همواره از درون آسیب‌شناسی و آسیب‌زدایی کرده و با شناخت آسیب‌ها و نقاط ضعف، آن‌ها را تبدیل به فرصت کند. در این راستا رادیو گفت‌وگو با همکاری معاونت اجتماعی سازی ذیل پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام به مناسبت چهل‌سالگی انقلاب اسلامی ایران، با دعوت از اساتید، کارشناسان و متخصصان حوزه‌های مختلف سلسله مباحثی را پیرامون مهم‌ترین موضوعات انقلاب اسلامی برگزار کرد که با توجه به محتوای فاخر و غنی گفتار و کلام مهمانان و کارشناسان برنامه بر آن شدیم با زحمت دوستان پژوهشکده راهبردی برای مانایی و گسترده کردن جامعه مخاطبان خود، مطالب کارشناسان را در قالب این کتاب تنظیم و با همکاری انتشارات سروش به چاپ برسانیم.

گذر زمان و گَرد فراموشی، بسیاری از امور کشور را به موضوعاتی تاریخی تبدیل کرد

*  تمرکز و بار اصلی کتاب بر چه محوری است؟

چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی به‌مثابه نقطه عطف انقلاب اسلامی در گذار از دوران تثبیت و عبور از تهدیدات راهبردی فرصت مناسبی بود تا با نگاه آسیب ­شناسانه به گذشته و چگونگی مواجهه نظام اسلامی با موضوعات ارزشی، سیستمی و کارکردی خود، ضمن بازخوانی سیاست‌ها، تصمیمات، اقدامات و نهایتاً دستاوردهای خود در حوزه‌های مختلف، به ابهامات، شبهات و تحریفات رسانه‌های بیگانه و ضدانقلاب داخلی و خارجی که با هدف تضعیف مشروعیت جمهوری اسلامی صورت می‌گیرد؛ پاسخگو باشد. چراکه گذر زمان و گَرد فراموشی اکنون بسیاری از امور کشور را به موضوعاتی تاریخی تبدیل کرده و نظام سلطه با ظرفیت وسیع رسانه‌ای خود درصدد بازخوانی تاریخ حکمرانی جمهوری اسلامی به‌عنوان یک نهاد ناکارآمد و غیرعقلانی است.

بر این اساس، رادیو گفت‌وگو با هدف پاسخ‌گویی به برخی ابهامات و سؤالات موجود در اذهان مردم به‌ویژه نخبگان جوان و دانشجویان، با مشارکت مستقیم معاونت اجتماعی­‌سازی پژوهشکده تحقیقات راهبردی مجمع تشخیص مصلحت نظام اقدام به طراحی و تولید ویژه­‌ برنامه چهل سالگی انقلاب اسلامی با نام «فانوس» کرد.

دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در چهار دهه گذشته /پویایی انقلاب اسلامی در رسانه‌های اجتماعی

* کتاب به چه صورت تدوین  شده است؟

در این کتاب دستاوردهای انقلاب اسلامی ایران در چهار دهه گذشته در مهم‌ترین حوزه‌ها، مسائل و موضوعات مرتبط با انقلاب اسلامی در چهار فصل تدوین شده است؛ فصل نخست به موضوعات و مفاهیم داخلی و نسبت آن‌ها با جمهوری اسلامی ایران پرداخته و یازده موضوع بحران‌های سیاسی، امنیتی، عدالت، هویت و هویت ملی، مردم‌سالاری دینی، وضع نهادهای مدنی، تحزب، زنان، نهاد علم و کارآمدی را بررسی کرده است.

فصل دوم به موضوع جهانی‌شدن، مانایی و پویایی انقلاب اسلامی در رسانه‌های اجتماعی، نسبت فرهنگ با فناوری و حکمرانی جمهوری اسلامی ایران در فضای مجازی پرداخته و این پرسش را مطرح کرده است: که چگونه تحولات رسانه‌ای فضای جدیدی را به وجود آورده تا حاکمیت و مشروعیت نظام را تحت تأثیر خود قرار دهد؟

فصل سوم، به مسئله مهم اقتصاد به‌مثابه دغدغه‌ اصلی مردم و مسئولین پرداخته است. این فصل دو موضوع شاخص‌های توسعه و سیاست‌گذاری اقتصادی را بررسی کرده و اینکه انقلاب اسلامی در شاخص‌های توسعه انسانی تا چه حد موفق بوده است و آیا سیاست‌گذاری‌های اقتصادی در انقلاب اسلامی توانسته انتظارات را برآورده کند و آسیب‌های آن چیست!

فصل چهارم و پایانی این کتاب به موضوع روابط و سیاست خارجی جمهوری اسلامی پس از انقلاب اسلامی ایران پرداخته است و موضوع مطالعه و تحقیق این فصل روابط انقلاب اسلامی ایران با منطقه غرب آسیا، کشورهای آسیای جنوبی و سه قدرت مهم جهانی یعنی آمریکا، روسیه و چین بوده و بر این مهم تأکید کرده است که ظرفیت‌های پراهمیتی برای ایجاد رابطه استراتژیک و مستحکم با کشورهای شرقی و منطقه غرب آسیا و آسیای جنوبی وجود دارد؛ ولی به علت نگرش‌های غرب‌گرایانه در کشور و یا نبود درک و شناخت کافی از این کشور‌ها، از این فرصت‌ها بهره‌برداری نشده است.

* و نکته پایانی؟

امید می‌­رود که این دیدگاه‌­ها و نظرات بتواند به  فهم مشترک همگانی از نظام مسائل کشور بیانجامد و برای ارتقا روندهای تصمیم­‌گیری و حکمرانی کارآمد نظام جمهوری اسلامی ایران مورد استفاده قرار گیرد. در همین مجال از آقای محمدباقر خرمشاد که مقدمه این کتاب را بر عهده گرفتند تشکر می‌کنم. امیدواریم این اقدام گامی هرچند کوچک در جهت تثبیت گفتمان انقلاب اسلامی محسوب شده و مورد توجه نخبگان و فرهیختگان کشور قرار گیرد.

اخبار مرتبط

آیت الله مصباح یزدی حنجره گفتمان انقلاب اسلامی بود

گفتمان انقلاب نیازمند رسانه مجهز به اصول و آرمان‌های انقلاب است

جبهه فرهنگی به دنبال گسترش چتر گفتمان انقلاب اسلامی در جامعه است

0 نظر

ارسال نظر

capcha