«یکشنبه خونین» امشب از شبکه مستند پخش می‌شود

«یکشنبه خونین» امشب از شبکه مستند پخش می‌شود

به گزارش سراج24، حجت الله اسحاقی اطربی کارگردان و تهیه کننده مستند «یکشنبه خونین» که امشب از شبکه مستند پخش می‌شود درباره این فیلم مستند بیان کرد: این مستند با اشاره به واقعه ۲۹ آبان ۵۷ ساخته شده است. ۲۹ آبان ۵۷ رژیم شاه به حرم امام رضا (ع) حمله می‌کند و امام خمینی (ره) که آن زمان در نوفل لوشاتو بودند برای مردم پیام می‌فرستند که به این اقدام شاه اعتراض کرده و او را بیرون کنند.

وی ادامه داد: پیام امام خمینی (ره) به شهرهای مختلف می‌رسد و در گرگان بیش از ۳۰ هزار نفر از اطراف شهرهای گرگان جمع می‌شوند و در روز پنج آذر مصادف با هفتمین روز حمله شاه به صورت خیابانی اعتراض خود را نشان می‌دهند.

این مستندساز اظهار کرد: رژیم شاه به آنها هشدار می‌دهد اما مردم همچنان باقی می‌مانند و در نهایت ۱۴ نفر به شهادت می‌رسند و تا ۳۰۰ نفر مجروح می‌شوند. رژیم شاه دو بار هم به بیمارستان حمله می‌کند که یکی از مجروحین در بیمارستان به شهادت می‌رسد.

وی در پایان گفت: این مستند با مشارکت شهرداری گرگان ساخته شده است. در حال حاضر روز پنجم آذر به عنوان روز ملی گرگان نام دارد و این مستند هم اثری گفتگومحور است که با استفاده از اسناد آرشیوی و تاریخی انقلاب گرگان در ۵۵ دقیقه ساخته شده است.

اخبار مرتبط

مجموعه مستند «فرجام، تنهایی» نگاهی به جمعیت تاریخ معاصر

اسامی داوران بخش مسابقه اختتامیه یازدهمین جشنواره عمار اعلام شد

مردم از لحظه شنیدن خبر شهادت «سردار» می‌گویند

0 نظر

ارسال نظر

capcha