سراج:

توانایی مرحوم مؤذن‌زاده در خواندن ملودی‌ها شگفت‌انگیز بود

توانایی مرحوم مؤذن‌زاده در خواندن ملودی‌ها شگفت‌انگیز بود

به گزارش سراج24، امروز دوم آذرماه سالروز رحلت سلیم مؤذن زاده اردبیلی پیر غلام و مداح اهل بیت (ع) است.

سلیم موذن‌زاده اردبیلی مشهور به سلطان الذاکرین در سال ۱۳۱۵ خورشیدی در اردبیل زاده شد. او از معدود مداحانی بود که به سه زبان ترکی، فارسی و عربی مدیحه سرایی می‌کرد. پدربزرگ سلیم موذن‌زاده اردبیلی، قدیمی‌ترین مؤذن کشور و پدرش عبدالکریم موذن‌زاده، نخستین مؤذن رادیویی در ایران است.

مرحوم رحیم مؤذن زاده و مرحوم سلیم مؤذن زاده

اذان برادرش رحیم مؤذن‌زادهٔ اردبیلی، معروف‌ترین و محبوب‌ترین اذان حال حاضر به شمار می‌رود و در فهرست آثار ملی ایران ثبت شده است. 

*تمام عمر خود را صرف مداحی اهل بیت (ع) کرد

آنچه استاد سلیم مؤذن زاده اردبیلی را یک مداح توانمند کرده بود، عزم و اراده و پشتکار او بود. او تمام عمر خود را صرف مداحی اهل بیت (ع) کرد و بیش از دو هزار عنوان نوار کاست مربوط به برنامه‌های او به زبان‌های ترکی، فارسی و عربی موجود است.

*توانایی شگفت‌انگیز مرحوم مؤذن‌زاده خواندن ملودی‌های مختلف بود

حسام‌الدین سراج، خواننده موسیقی ایرانی، در بیان توانایی و هنرمندی سلیم مؤذن زاده می‌گوید: تسلط مرحوم مؤذن زاده به زبان عربی به او توانایی می‌بخشید که در کنار نوحه‌خوانی به زبان‌های ترکی و فارسی، اشعار عربی را نیز بخواند. توانایی شگفت‌انگیز دیگر مرحوم مؤذن‌زاده، خواندن ملودی‌های مختلف بود. او قادر بود که شعر عربی را با ملودی عربی بخواند و در همان لحظه، شعری با همان مضمون را به زبان ترکی یا فارسی و با لحن و ملودی ترکی یا فارسی بخواند. البته این حسی درونی بود و او این کار را بسیار روان و بدون هیچ تکلفی انجام می‌داد.

*صدای خوش یک امر موروثی در خانواده ما بود

مرحوم مؤذن زاده درباره صدای خوش می‌گفت: صدای خوش یک امر موروثی در خانواده ما بود. پدرم در عزای امام حسین (ع) نوحه می‌گفت و می‌خواند، اما چیزی که او را در درجه‌ای برتر قرار می‌داد، آشنایی کامل او به موسیقی است. او در ردیف و گوشه‌های موسیقی، ید طولایی داشت و ما را نیز آموزش می‌داد. من هر چه در این زمینه یاد گرفته‌ام، از پدرم است.

استاد سلیم موذن‌زاده معتقد بود پاکی نیت و خلوص عمل، لازمه موفقیت و ماندگاری است.

نوحه «زینب زینب» استاد سلیم مؤذن زاده، معروف‌ترین اثر به جا مانده از اوست که حتی کسانی که ترکی نمی‌دانند، با آن همنوایی و همراهی می‌کنند. کلیپ تصویری این نوحه ماندگار را می‌توانید از اینجا گوش کنید. 

مرحوم استاد سلیم موذن‌زاده اردبیلی صبح روز دوم آذرماه سال ۹۵ دار فانی را وداع کرد و با تشییع باشکوه و عظیمی که توسط مردم اردبیل برگزار شد پیکر او در قطعه مفاخر بهشت زهرا (س) اردبیل به خاک سپرده شد.

اخبار مرتبط

اجتماع ۱۰۰ هزار نفری «سلام فرمانده» در ورزشگاه آزادی آغاز شد

زنجیره سینماهای کشور تکمیل می‌شود/ شهرهای فاقد سینما اولویت ریل‌گذاری

حال سازندگان سینمای اکشن خوب نیست

0 نظر

ارسال نظر

capcha