روایتی از شهید اقتدار فرهنگی؛ از لامرد تا سودان و لبنان

روایتی از شهید اقتدار فرهنگی؛ از لامرد تا سودان و لبنان

به گزارش سراج24، شهدای اقتدار فرهنگی ایران در خارج از کشور، نمونه‌ای از ایثارگری‌ و جانفشانی‌ فعالیت‌های فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از مرزهای آن برای اشاعه و گسترش فرهنگ اسلام ناب محمدی و ترویج فرهنگ اصیل اسلامی ایرانی هستند که سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به انقلاب اسلامی تقدیم کرده است.

شهید حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم انصاری، متولد ۱۳۳۸ در شهر لامرد بود. وی تحصیلات خود را در حوزه و دانشگاه ادامه و علاوه بر اتمام سطح حوزوی، مدرک فوق‌لیسانس مدیریت را نیز دریافت کرد.

سفارت جمهوری اسلامی در لبنان عصر ۲۸ آبان‌ ماه ۹۲ هدف حملات دوگانه تروریستی قرار گرفت که در اثر آن حدود ۲۵ نفر به شهادت رسیده و دست کم ۱۵۰ تن هم زخمی شدند که شهید انصاری بر اثر حمله تروریستی به سفارت ایران در لبنان مجروح شده بود، در بیمارستان الرسول الاعظم(ص) لبنان به شهادت رسید.

شهید حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم انصاری، چهارمین و آخرین شهید اقتدار فرهنگی جمهوری اسلامی ایران با حمله عوامل تکفیری به ساختمان سفارت ایران در بیروت به شهادت رسید.

پیش از این شهید صادق گنجی، وابسته فرهنگی ایران در لاهور پاکستان، در آخرین روزهای مأموریت خود و در جلسه‌ تودیعی که برای وی در نظر گرفته شده بود، توسط سپاه صحابه در ۲۸ آذر ۱۳۶۹ به شهادت رسید. همچنین طلبه‌ شهید سید محمدحسین نواب، نماینده فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در جریان جنگ بوسنی، توسط گروهای افراطی کروات بوسنی، در مرز این کشور با کرواسی ربوده شد و پس از تحمل چند روز شکنجه، در ۸ شهریور سال ۱۳۷۳ به شهادت رسید. شهیدسید محمدعلی رحیمی، وابسته فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در مولتان پاکستان نیز، دوم اسفندماه سال ۱۳۷۵ در محل خانه فرهنگ کشورمان به دست عوامل سپاه صحابه‌ پاکستان، به شهادت رسید.

مدیرکل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در استان هرمزگان (به ‌مدت دو سال) و استان گیلان (به ‌مدت ده سال)، رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در سودان به‌ مدت پنج سال، مدیر کل آفریقا، عربی در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی به‌ مدت سه سال، نیروی رسمی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بیروت، اولین مدیر مدرسه علمیه رضویه و رئیس اداره تبلیغات اسلامی شهرستان لامرد از جمله سوابق مدیریتی شهید اقتدار فرهنگی است.

جهاد تمدنی جوانان در گام دوم انقلاب اسلامی

با اینکه سال‌ها است که از جنگ می‌گذرد اما جهاد همچنان باقی است، این بار نه جنگ تن به تن... نه برای دفاع از مرزها و وطن که برای خدمت به محرومانی که به واسطه نامهربانی‌های روزگار، سال‌ها است طعم خوشی از زندگی را نچشیده‌اند.

پس از شهادت شهید اقتدار فرهنگی حجت‌الاسلام والمسلمین حاج شیخ ابراهیم انصاری، گروه جهادی مزین به نام مبارک آن شهید والامقام توسط جمعی از طلاب و روحانیون مجمع طلاب جوان را‌ه‌‌اندازی شد.

جهادگران این گروه تبلیغی، جهادی با برگزاری اردوهای جهادی در مناطق محروم تمام هم و غم خود را برای توسعه فرهنگ محرومیت‌زدایی از چهره روستاها و شهرها به کار بسته‌اند بلکه بتوانند روزنه‌های امید را در دل ساکنان مناطق مختلف کشور ایجاد کنند.

اعضای گروه تبلیغی، جهادی شهید انصاری به‌ سرپرستی حجت‌الاسلام سید محمدجواد اسدی، سالهاست با انجام فعالیت‌های شبانه‌روزی و بی‌شائبه در زمینه‌های عمرانی، فرهنگی، علمی و بهداشتی در مناطق محروم تلاش می‌کنند تا بتوانند خدمات گسترده و بهتری را ارائه دهند.

 برگزاری ده‌ها اردوی تبلیغی و جهادی، اعزام گروه‌های مختلف دانشجویان و پزشکان متخصص در قالب اردوهای درمانی و سلامت و اعزام صدها طلبه و روحانی مبلغ به استان‌های جنوبی کشور در مقاطع مختلف سال، از جمله فعالیت‌های گروه تبلیغی جهادی شهید انصاری از سال ۱۳۹۲ تاکنون بوده است.

حجت الاسلام علی حسین زاده در گفت و گو با خبرنگار فارس در لامرد، اظهار داشت: شهید انصاری یک فرد روی گشاده با مردم و داری صحه صدر و بسیار خوش برخورد بود که موجب جذب افراد می شود که یکی از افرادی که به واسطه ایشان جذب حوزه علمیه شدم بنده بودم.

امام جمعه لامرد افزود: شهید انصاری بسیار انسان مخلص بود و پشتکار بسیار خوبی داشت و پس از لامرد، با حضورش در کشورهای سودان و لبنان کارهای بسیار بزرگی برای عالم تشییع انجام داد که این خدمات ماندگار شده است.

برادرم عاشق شهادت بود

عباس انصاری در گفت‌و‌گو با خبرنگار فارس در لامرد به بیان خاطراتی از رایزن شهید فرهنگی جمهوری اسلامی در لبنان پرداخت و اظهار داشت: یک روز بردارم تماس گرفت و گفت چرا به لبنان نمی‌آیی که گفتم در آنجا امنیت نیست اما در پاسخ به من گفت چه چیزی بهتر از شهادت است.

وی افزود: برادرم عاشق شهادت بود و این اقدام تروریستی استکبار جهانی و تکفیرهای خونخوار ما را در راه و خط خود مصمم‌تر از گذشته می‌کند.

انصاری با اشاره به اینکه حجت‌الاسلام شهید ابراهیم انصاری از دوران نوجوانی خود در خدمت  دین مبین اسلام بود گفت: برادرم همیشه می‌گفت تا جان در بدن دارم برای اسلام خدمت می‌کنم و نشان داد که این‌گونه نیز هست.

این برادر شهید خاطرنشان کرد: برادرم حجت‌الاسلام شهید ابراهیم انصاری همیشه این موضوع را بیان می‌کرد که اگر خود و فرزندانم نیز در راه انقلاب اسلامی شهید بشویم حاضر نیستیم زیر بار ظلم و ذلت دشمنان برویم و افتخار می‌کنیم که به درجه شهادت نائل شویم.

اخبار مرتبط

کمک معیشت ۹ هزار جانباز فاقد شغل و درآمد برقرار شد

«خداحافظ سالار» به چاپ هشتاد و ششم رسید

واکنش احساسی کاربران به انتشار پوستری زیبا از شهید سلیمانی در مسیر اربعین

0 نظر

ارسال نظر

capcha