رونمایی از کارت عضویت شهید شهریاری

رونمایی از کارت عضویت شهید شهریاری

به گزارش سراج24، آئین افتتاح کتابخانه عمومی حسینی زنجان با رعایت پروتکل‌های بهداشت و با حضور مرجع عالیقدر شیعیان آیت‌الله سید محمد حسینی زنجانی، مدیران کل ارشاد و کتابخانه‌های عمومی زنجان، خانواده‌های معظم شهدا برگزار شد.

مسجد و مدرسه جامع زنجان معروف به مسجد جامع سید مربوط به اوایل دوره قاجار است و در زنجان، جنوب سبزه‌میدان واقع شده است.

این اثر با نام «مسجد جامع سید (سلطانی)» در تاریخ ۱۰ اردیبهشت ۱۳۴۲ با شماره ثبت ۱۰۵۶ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.

این مسجد به‌علت برخورداری از قدمت و ارزش تاریخی، تحت نظارت اداره‌کل میراث فرهنگی، مرمت و نگهداری می‌شود.

بخشی از این مسجد تاریخی و قدیمی مربوط به کتابخانه عمومی و تخصصی آن است که 13 سال قبل به منظور بازسازی، تخریب شده و امروز پس از گذشت سال‌ها، کار بازسازی آن به پایان رسیده است.

طبق تصمیم متولیان این مسجد و موافقت میراث فرهنگی و مشارکت اداره‌کل کتابخانه‌های عمومی استان زنجان قرار است، طی هفته جاری که به نام هفته کتاب نام‌گذاری شده است، کتابخانه مسجد که شامل بخش تخصصی و عمومی است، مورد بهره‌برداری قرار گیرد.

این کتابخانه دارای قدمت بالایی بوده و آغاز فعالیت آن به دوره پهلوی دوم بازمی‌گردد؛ دوره‌ای که آیت‌الله عزالدین حسینی با کمک برخی از دوستان خود که از اهالی فرهنگ دوست زمان بودند این کتابخانه را در قلب مسجد و مدرسه سید احداث کردند.

کتابخانه عمومی حسینی زنجان پس از 13 سال بازسازی در فضایی بالغ بر 433 متر مربع برای استفاده عموم مردم در اختیار کتابخانه‌های عمومی استان قرار گرفت.

این کتابخانه با 20 هزار نسخه کتاب دارای بخش‌های مختلفی همچون سالن مطالعه، کودک، اینترنت، نشریات و محققین است.

در این آئین کارت عضویت مرجع عالیقدر شیعه آیت‌الله سید محمد حسینی زنجانی نیز به وی تقدیم شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان در این مراسم  با تأکید بر لزوم توجه به تهدیدزدایی و فرصت‌آفرینی در شرایط حاکم بر کشور با توجه به شیوع ویروس کرونا گفت: برای ترویج فرهنگ مطالعه در این ایام باید کتابخانه محوری را در فضای مجازی ترویج کنیم.

محمدربیع احمدخانی  با تأکید بر استفاده از ظرفیت کتاب‌های الکترونیک در کتابخانه‌های عمومی اضافه کرد: باید بررسی کنیم که چطور می‌توانیم از ظرفیت کتاب‌های دیجیتال برای ارائه در کتابخانه‌های عمومی بهتر استفاده کنیم.

وی ضمن اشاره به ظرفیت کتابخانه عمومی حسینی زنجان افزود: این کتابخانه دارای ظرفیت بالایی به ویژه در حوزه کتاب‌های تخصصی حوزوی است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان زنجان از وجود 8 هزار نسخه خطی در این کتابخانه خبر داد و گفت: امیدواریم افتتاح این کتابخانه زمینه ورود خیرین و افراد شاخص را در بحث کتابخانه‌سازی فراهم سازد.

معاون اداره کل کتابخانه‎های عمومی استان زنجان در این مراسم گفت: احداث و تجدید بنای کتابخانه حسینی در زیربنای 433 مترمربع از محل کمک‌های مسجد سید، اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای استان و تامین تجهیزات از سوی بنیاد علمی و آموزشی قلم‌چی محقق شده است. 

سیروس نعمتی افزود: این کتابخانه پس از نزدیک به 13 سال تعطیلی، هفته کتاب امسال پذیرای علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی می‌شود.

وی افزود: این کتابخانه متعلق به خاندان آیت‌الله سید محمد حسینی زنجانی است که تا همین سال‌های اخیر به عنوان یک کتابخانه عمومی مشغول به فعالیت بود که در سال ۸۸ به دلیل ریزش بخشی از این کتابخانه، تعطیل شد و به مرمت آن اقدام شد که کار مرمت آن به پایان رسیده و در هفته کتاب افتتاح خواهد شد.

نعمتی ادامه داد: طبق برنامه‌ریزی انجام شده این کتابخانه به‌صورت عمومی استفاده خواهد شد و از بخش تخصصی نیز طلاب علوم دینی از آن استفاده خواهند کرد.

محسنی معاون بنیاد آموزشی قلم چی نیز در این مراسم گفت: بنیاد آموزشی قلم‌چی در راستای کمک به مناطق محروم اقدامات متعددی انجام داده است که از جمله آن ساخت ۲۲۳ مدرسه و ۷۱ کتابخانه عمومی است.

وی تصریح کرد: بنیاد قلم‌چی در راستای کمک به بعد آموزش، ۶۰ دانش آموز را بورسیه شده است.

محسنی گفت: در همین راستا یک هزار کتابخانه و مدرسه نیز هوشمند سازی شده است و برای مناطق محروم نیز بیشترین اقدامات انجام شده است.

در این مراسم همچنین از کارت عضویت دانشمند هسته‌ای «شهید مجید شهریاری» رونمایی شد.

این کارت عضویت مربوط به تیرماه سال 1359 و دوران دانش‌آموزی شهید مجید شهریاری است.

قرار است، کارت عضویت شهید شهریاری به صورت تابلو در کتابخانه عمومی حسینی زنجان نصب و در معرض دید عموم قرار گیرد.

شهید مجیدشهریاری، استاد دانشگاه شهید بهشتی، فیزیک‌دان و دانشمند هسته‌ای متولد زنجان است که در ۸ آذر ۱۳۸۹ در 44 سالگی به شهادت رسید.

اخبار مرتبط

کتاب "جهاد تبیین" در حوزه هنری رونمایی می شود

آیین رونمایی از کتاب «فقه نظام مالیاتی اسلام» برگزار شد

ایران معاصر به جریان شناسی بسیار نیازمند است

0 نظر

ارسال نظر

capcha