رهنمودهای فقه اسلامی می‌تواند بحران کرونا را مهار کند

رهنمودهای فقه اسلامی می‌تواند بحران کرونا را مهار کند

به گزارش سراج24، آیت الله علیرضا اعرافی مدیر حوزه‌های علمیه در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین‌المللی بحران کرونا و مسئولیت‌های حقوقی و اخلاقی مربوط به رعایت سلامت همگانی که از طریق ویدئو کنفرانس در خصوص موضوع بهداشت، سلامت و درمان نظریه جامعی ارائه داد و گفت: اسلام در باب مقوله سلامت نظریه‌های بسیار دقیقی دارد.

وی با اشاره به نظریه‌های «کلامی – فلسفی»، «فقهی – حقوقی» و «اخلاقی – ارزشی» اسلام در رابطه با مسأله سلامت، ادامه داد: نظریه جامع اسلام در حوزه سلامت چه در بعد بهداشت و چه در بعد درمان مرکب از دیدگاه‌های کلامی - فلسفی، فقهی - حقوقی و اخلاقی - ارزشی است.

آیت الله اعرافی با تأکید بر اینکه در حوزه گرایش‌های فقه مضاف نیازمند فلسفه سلامت، بهداشت، درمان و پزشکی هستیم، بیان کرد: امروز در حوزه فقه نیز باید به قلمروهای تخصصی و فقه‌های نو و معاصر ورود داشته باشیم و در منظومه فقه معاصر و نوین باید به صورت مستقل به فقه سلامت، طب و پزشکی بپردازیم.

عضو فقهای شورای نگهبان تأکیدات فقه و مبانی اسلام به مسأله سلامت را مورد توجه قرار داد و ابراز کرد: موضوعاتی که در فقه در باب سلامت وجود دارد مقداری پراکنده است و کافی نیست، از این رو باید با اتکا به منابع اصلی خودمان پردازش جدیدی به حوزه سلامت داشته باشیم و سوال‌های جدیدی را طرح کرده تا قلمروهای جدیدی به روی ما گشوده شود.

وی با اشاره به اینکه باید مرزهای دانش فقه را با ورود در قلمرو سلامت توسعه دهیم، خاطرنشان کرد: همچنین در حوزه اخلاق و مبانی ارزشی اسلام نیازمند اخلاق سلامت هستیم؛ در حوزه اخلاق و تربیت در قلمرو سلامت نظامات بسیار مهمی در مبانی اسلام وجود دارد، اما با این حال باید آن حوزه‌ها را توسعه ببخشیم.

آیت الله اعرافی با بیان اینکه سلامت از منظر اسلام یک مقوله دامنه دار، فراساحتی و چند ضلعی است، تأکید کرد: امروز در دنیا نیز گرایش‌هایی پیدا شده است که قلمرو سلامت را از بعد سلامت جسمانی به بخش‌های دیگری همچون سلامت معنوی، فرهنگی و اجتماعی سوق داده اند.

مدیر حوزه‌های علمیه در ادامه با اشاره به اینکه بر اساس مبانی اسلامی، وظیفه همه ما صیانت از سلامت است، اضافه کرد: اقوال مختلفی در این زمینه وجود دارد، اما باید دانست سلامت یک وظیفه شرعی است که بر دوش ما قرار دارد و حق نداریم آن را به خطر بیاندازیم.

وی با بیان اینکه بر اساس قاعده‌هایی همچون قاعده «لاضرر»، صیانت از سلامت دیگران و ضرورت نگهبانی از سلامت و آسایش دیگران در مبانی اسلامی مورد تأکید بسیاری قرار گرفته است، اظهار کرد: گزاره‌های دین، سلامت فردی و خویشتن و سلامت دیگران را مورد تأکید قرار داده و آن را یک وظیفه تلقی کرده است.

آیت الله اعرافی با تأکید بر اینکه صیانت از سلامت دیگران امری واجب بوده و ضرر رساندن به آن حرام محسوب می‌شود، ادامه داد: اگر کسی سلامت دیگران را مورد خطر قرار داده و به آن آسیب برساند، ضامن است و در برخی موارد مستحق قصاص و دیه می‌شود، بنابراین مقوله قصاص، دیه و ضمان سه بعد از ابعاد فقهی صیانت از سلامت است.

عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه اسلام نسبت به سلامت برای همه چیز اعم از خانواده و جامعه جهانی برنامه دارد، ابراز کرد: اسلام برای صیانت از سلامت جامعه بشری احکام ویژه ای دارد و تأکید می‌کند باید جلوی بلایایی که سلامت جامعه بشری را تهدید می‌کند، گرفته شود.

وی با اشاره به اینکه بر اساس دیدگاه‌های فقهی، فسلفی و اخلاقی اسلام یک نظام جامع سلامت بشری، عام و بین المللی داریم، خاطرنشان کرد: ما یک نظام جامع داریم که در آن وظایف آحاد بشری، دولت‌ها، حاکمیت‌ها و بخش‌های عمومی مشخص می‌شود.

آیت الله اعرافی کرد: بلایای عامه، حوادث فراگیر، امراض مسری، بلایای طبیعی و اپیدمی‌های گسترده یا عالم‌گیر در میان مبانی اسلامی جایگاه ویژه ای دارد که باید به آن توجه شود؛ اسلام در این زمینه به موضوعی می‌پردازد که «درمانگری جامع» نام دارد که شامل همه اقدامات لازم درباره درمان می‌شود.

مدیر حوزه‌های علمیه در پایان به روحیه همیاری اجتماعی، احسان، رزمایش همدلی و مواسات و فریادرسی های شجاعانه مردم در بحران کرونا اشاره و اضافه کرد: این موارد تنها گوشه‌ای از مبانی و نظریات اسلام در هنگام رخ دادن بلایای گسترده است که آن را به وضوح در کشور خود مشاهده کردیم؛ این در حالی بود که آمریکا و ترامپ (که شکست مفتضحانه ای هم خورد) برخلاف قواعد و حقوق بین الملل و ارزش‌های انسانی نسبت به دارو و درمان و کمک‌هایی که باید به سایر کشورها می‌کردند بی توجه بودند و قاعده متمدنانه ای که انتظار می‌رفت حداقل میان خودشان رعایت کنند را نیز مشاهده کردیم.

اخبار مرتبط

افزایش همکاری حوزه‌ های علمیه خواهران و سازمان تبلیغات اسلامی

مردم عراق مشتاق حضور ایرانی‌ها در راهپیمایی اربعین هستند

به‌ زودی بسته حمایتی برای جبران خسارت‌های ناشی از کرونا آماده می‌شود

0 نظر

ارسال نظر

capcha