رسالت بزرگ اهالی قلم در تبیین آموزه‌های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی

رسالت بزرگ اهالی قلم در تبیین آموزه‌های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی

به گزارش سراج24، حجت الاسلام والمسلمین سیدمحمدعلی آل هاشم در آیین رونمایی از کتاب تبریز در انقلاب اسلامی به روایت عکس و سند با اشاره به هفته کتاب و ۲۶ آبان؛ سالروز آزادى سوسنگرد اظهار داشت: نویسندگان و اهالی فرهنگ و هنر در بازگو کردن وقایع دفاع مقدس و جلوگیری کردن از تحریف آن، واقعیت ها را در تاریخ ماندگار کنند.

امام جمعه تبریز اضافه کرد: در این کتاب که اسناد تاریخی واقع را بدون تحریف بازگو کرده است؛ نقش علما، خصوصاً نقش محوری آیت الله قاضی طباطبایی که هدایت و رهبری انقلاب را در آذربایجان بر عهده داشت تبیین شده است. 

وی با بیان اینکه آیت الله قاضی منزل شخصی شان را در اختیار جوانان انقلابی قرار داده بودند، ادامه داد: در کتابی به کوشش محقق و نویسنده تبریزی جناب آقای نقیب تهیه شده، نقش بازاریان، مساجد، علما و اقشار مختلف مردم به رشته تحریر درآمده است.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم با تاکید بر ترویج فرهنگ کتابخوانی و چاپ و نشر آثار قلمی خاطرنشان کرد : برای بررسی فرهنگ یک ملت و یک جامعه سرانه مطالعه آن جامعه مورد ارزیابی قرار میگیرد از این رو باید به موضوع کتاب و کتابخوانی بیش از هر چیزی توجه شود.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی بابیان اینکه در روایت وقایع تاریخی باید از شائبه ها جلوگیری شود،گفت: با مرور تاریخ جنگ در قالب اسناد و سالروز آزادسازی سوسنگرد به نقش محوری رهبر معظم انقلاب به پشتیبانی امام راحل و همراهی شهید چمران میتوان پی برد.

امام جمعه تبریز ادامه داد: سوسنگرد کلید فتح خوزستان برای دشمن بود، فداکاری های رزمندگان اسلام به ویژه رزمندگان آذربایجانی و نقش آفرینی رهبر معظم انقلاب و شهید چمران، معادلات جنگ تحمیلی را بر هم زد و باعث زبونی و خفت دشمن بعثی و عوامل نفوذی آنها در داخل شد.

حجت الاسلام والمسلمین آل هاشم تاکید کرد: از این رو اهالی قلم باید در تبیین بدون شائبه آموزه های دفاع مقدس و انقلاب اسلامی به رسالت سنگین و بزرگ خود عمل کنند و آثار فاخر تولید و در اختیار خوانندگان قرار دهند. 

وی در پایان با تقدیر از فعالیت های فرهنگی افراد و نهاد انقلابی در حوزه کتاب از کتاب تبریز در انقلاب اسلامی به روایت عکس و اسناد ساواک که به همت نویسنده و محقق آذربایجانی آقای سید مسعود نقیب تهیه و توسط حوزه هنری به چاپ رسیده است، رونمایی کرد.

گزارش فارس حاکی است،کتاب «تبریز در انقلاب اسلامی به روایت عکس و سند» به اهتمام استاد سیدمحمد مسعود نقیب، توسط حوزه هنری آذربایجان‌شرقی و انتشارات سوره مهر منتشر شد.

 در این کتاب گزیده‌ای از اسناد سال ۱۳۴۰ تا پیروزی انقلاب اسلامی ایران شامل ۸۰ سند و ۸۰ عکس متشکل از اسناد، اعلامیه‌ها، بیانیه‌های علما و اساتید دانشگاه، صورتجلسات، دستورات و گزارش‌های ساواک، ژاندارمری، شهربانی و استانداری آن دوران همچنین تصاویری از راهپیمایی و تظاهرات و تجمعات مردم قهرمان و حماسه‌ساز تبریز در روزهای اوج انقلاب یعنی ایام آذر، دی و بهمن سال ۱۳۵۷ است.

طرح مجموعه تصاویر و عکس‌های حوادث و رویدادهای تاریخ انقلاب اسلامی در تبریز به روایت عکس و اسناد و باز نشر آنها از طرح های مصوب چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در حوزه هنری آذربایجان‌شرقی بوده است.

این کتاب در ۲۴۸ صفحه با قطع وزیری توسط انتشارات سوره مهر حوزه هنری چاپ و منتشر شده است.

اخبار مرتبط

گلایه از بی‌مهری نسبت به آثار حوزه ایثار و شهادت

انقلاب اسلامی برای پی‌ریزی تمدن نوین اسلامی تشکیل شد

پیشکسوتان دفاع مقدس نباید به فراموشی سپرده شوند

0 نظر

ارسال نظر

capcha