«فصل فیروزه» رمانی با محوریت حضرت معصومه (س)

«فصل فیروزه» رمانی با محوریت حضرت معصومه (س)

به گزارش سراج24، «فصل فیروزه» رمانی است نوشته محبوبه زارع که همزمان با سالروز ورود حضرت فاطمه معصومه(س) به قم معرفی می‌شود. این کتاب داستانی عاشقانه با محوریت حضرت معصومه (س) است که در سال ۹۸ از سوی انتشارات کتابستان معرفت روانه بازار کتاب شده است.

سیندخت، دختری زرتشتی و اهل یزد است. پدری تاجر دارد که با او و کاروان تجاری‌اش به نقاط مختلف خلافت عباسی در سیروسفر هستند. ثمره این سیروسفر، آشنایی او با کیارش است. پسری زرتشتی اهل نیشابور که فیروزه‌تراشی است ماهر.

سیندخت که درگیر عشقی آتشین شده است با رفتن ناگهانی کیارش رنگی دیگر می‌گیرد. ماجرای او وقتی پیچیده‌تر می‌شود که کاروان تجاری پدرش در میانه صحرای مرکزی ایران، دستخوش حمله راهزنان می‌شود و پدرش کشته می‌شود. همراهی او با کاروانی که سمت مرو در حرکت است، عمقی دیگر پیدا می‌کند.

ذهن و زبان متن یکدست و پخته است. محبوبه زارع نویسنده فصل فیروزه توصیفات خوبی از رفتار و سلوک مسلمانان در قرن سوم هجری به مخاطب نشان می‌دهد و در خلق اتمسفر و فضایی یکدست تلاش فراوان کرده است.

سخن گفتن شخصیت‌ها نشان داده است او در پی آفرینشی از جنس واقعیت تاریخی است. لحن سیندخت همانقدر تشخص دارد که لحن شیخ پیر قبیله. خدیجه که مادری به سوگ فرزند نشسته است، در تمام سخن گفتنش داغ فرزند از دست‌ داده را به‌خوبی نشان داده است و این مشتی است نمونه خروار از کوشش نویسنده برای زنده و جاندار کردن گفت‌وگوها. تبحر نویسنده در استفاده از کلمات، فضل فروشی و تفاخر و تکاثر ادبی نیست بلکه بنایش آن است که فاصله بین مخاطب و شخصیت‌ها را بردارد.

صفحات رنگارنگ کتاب دست مخاطب را می‌گیرد و از کویری گرم و سوزان، او را به ساوه و قم و نیشابور می‌برد. این سفر بی آنکه گردوغباری حوصله سر بر روی ذهن مخاطب بپاشد، یا بخواهد با او همچون گردشگری غربی رفتار کند، او را درگیر و پابند عشق و عاشقی و ماجرای امام و سفر خواهرشان به مرو می‌کند.

نویسنده، عاشقی را فیروزه می‌داند؛ گوهری گرانبها که نباید به کم آن قانع شد. باید آن را به‌خوبی تراش داد تا اصل آن دیده شود. هرقدر بیشتر تلاش کنیم تا زوائد آن را کنار بزنیم به عشقی واقعی‌تر و حقیقی‌تر نزدیک می‌شویم.

اخبار مرتبط

دومین رمان مرضیه نفری چاپ شد

هیچ قهرمانی بزرگتر از مادر نیست

سومین دوره پویش «کتاب‌قهرمان» تمدید شد

0 نظر

ارسال نظر

capcha