اختتامیه «کتاب سال دفاع مقدس» مجازی شد

اختتامیه «کتاب سال دفاع مقدس» مجازی شد

به گزارش سراج24، سرهنگ «عباس بایرامی» رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، از برگزاری اختتامیه «هجدهمین دوره کتاب سال دفاع مقدس» در هفته کتاب، کتابخوان و کتابدار خبر داد و اظهار داشت: آیین اختتامیه این رویداد مهم فرهنگی روز دوشنبه، ۲۶ آبان‌‎ماه همزمان با هفته کتاب، کتابخوان و کتابدار در محل موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس برگزار خواهد شد.

وی درخصوص جزئیات این مراسم عنوان کرد: اختتامیه «هجدهمین دوره کتاب سال دفاع مقدس» با حضور سید عباس صالحی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و سردار سرتیپ بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس از منتخبین این دوره تجلیل خواهد کرد که به صورت مجازی برگزار خواهد شد.

اختتامیه کتاب سال دفاع مقدس مجازی است

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خاطرنشان کرد: آثار داوری شده در این دوره کتاب سال دفاع مقدس مربوط به سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ است؛ دبیرخانه جایزه از پایان سال ۱۳۹۶ فعالیت‌های خود را آغاز کرده و دبیرعلمی این رویداد را «محمد قاسم فروغی جهرمی» برعهده داشته است.

بایرامی افزود: اولین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس در سال ۱۳۷۲ برگزار شده و امروز در آستانه برگزاری هجدهمین دوره آن هستیم؛ هفده دوره گذشته این رویداد فراز و نشیب‌های زیادی داشته است و در هر دوره‌ای موفقیت‌ها حاصل شده، اما ضعف‌هایی نیز داشته‌ایم. در دوران گذشته این رویداد، مراسم اختتامیه با حضور برخی از روسای جمهور کشور و فرماندهان عالی کشور برگزار شده، اما این دوره به دلیل بیماری کرونا و تاکیدات ستاد ملی مبارزه با کرونا، مراسم اختتامیه به تعویق افتاد درحالی که قرار بود اختتامیه در ماه‌های پایانی سال ۱۳۹۸ برگزار شود.

دو هزار و ۹۶۱ عنوان کتاب به دبیرخانه رسید/ ۲۶ اثر منتخب شدند

وی به انتشار فراخوان این رویداد در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ اشاره کرد و تصریح کرد: ما در اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۹۷ فراخوان «هجدهمین دوره کتاب سال دفاع مقدس» را برای ناشران و نویسندگان منتشر کردیم و همزمان با برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران، فعالیت مربوط به جمع‌آوری بخشی از کتب را انجام دادیم و از همه ظرفیت‌ها برای شناسایی کتاب‌های منتشر شده دفاع مقدس در سال‌های ۱۳۹۵ و ۱۳۹۶ استفاده شد. در تیرماه ۱۳۹۷ جلسات گروه‌های هیجده‌گانه داوری صورت گرفت؛ در این دوره دو هزار و ۹۶۱ عنوان کتاب از ۳۰۳ ناشر به دستمان رسید که ۸۰ عنوان کتاب به مرحله نهایی رسیدند و نهایتاً ۲۶ اثر شایسته و برگزیده معرفی شدند که تجلیل می‌شوند.

رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس گفت: در مراسم اختتامیه «هجدهمین دوره کتاب سال دفاع مقدس» سعی خواهیم کرد با همه ناشران و نویسندگان که امکان حضور را به دلیل شیوع ویروس کرونا نخواهند داشت ارتباط تصویری برقرار کنیم و به نمایندگی دو نفر از هیئت داوران و منتخب حضور خواهند داشت؛ این مراسم به صورت آنلاین در سراسر کشور برقرار خواهد بود تا همه نویسندگان کشورمان در این مراسم حضور داشته باشند.

جوایز متناسب با تورم افزایش داشته است

بایرامی تاکید کرد: بخاطر تاکیدات ستاد ملی مبارزه با کرونا امکان برگزاری اجتماع وجود ندارد درحالی که این آمادگی وجود داشت تا مراسم اختتامیه با حفظ کامل فاصله‌گذاری اجتماعی برگزار شد و برگزیدگان در مراسم حضور داشته باشند، اما بخش‌نامه ستاد ملی مبارزه با کرونا علت تغییر رویکرد برنامه بود چراکه ما قصد نداریم خلاف این بخش‌نامه عمل کرده باشیم لذا محدودیت‌هایی را در برنامه اختتامیه اعمال کردیم.

وی درخصوص جوایز «هجدهمین دوره کتاب سال دفاع مقدس» گفت: نویسندگان و ناشران برگزیده لوح تندیس و جوایز نقدی جشنواره را دریافت خواهند کرد گرچه هیچ جایزه مادی نمی‌تواند جبران زحمتی که نویسندگان و ناشران متحمل می‌شوند باشد چراکه آن‌ها عمل بزرگی را انجام می‌دهند که ابعاد فرهنگی خواهد داشت، اما مبالغ جوایز این جشنواره متناسب با تورم افزایش داشته است.

اخبار مرتبط

۵ کتاب تاریخ شفاهی رونمایی شد

کتاب «میراث مقدس و جنگ ناتمام»منتشر شد

شهیدان دفاع مقدس، سند حقانیت انقلاب اسلامی هستند

0 نظر

ارسال نظر

capcha