یازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار، فرصتی برای مشارکت عموم

یازدهمین جشنواره مردمی فیلم عمار، فرصتی برای مشارکت عموم

به گزارش سراج24، مریم ستوده گفت: جشنواره فیلم عمار که در سال ۱۳۸۹ همزمان با اولین سالگرد حماسه نهم دی‌ماه شکل گرفت، صدای حنجره‌های سانسور شده و سیمای مردمانی است که در سپهر رسانه‌، جایگاه درخوری پیدا نمی‌کنند.

وی افزود: طی یک دهه، اکران‌کنندگان مردمی تلاش کردند پرده نمایش هنر مردمی را به دورافتاده‌ترین روستاها و حتی فراتر از مرزها، برسانند و در این مدت، استان فارس نیز همواره یکی از استان‌های پیشتاز در بحث اکران‌های مردمی بوده است.

متاسفانه از حیث مشارکت آثار تولیدی در سطح استان و حضور فیلمسازان استان فارسی در دوره‌های پیشین جشنواره، عملکرد قابل توجهی نداشته‌ایم 

مسئول جشنواره فیلم عمار در استان فارس ضمن اشاره به ظرفیت‌های موجود در استان فارس اظهار داشت: متاسفانه از حیث مشارکت آثار تولیدی در سطح استان و حضور فیلمسازان استان فارسی در دوره‌های پیشین جشنواره، عملکرد قابل توجهی نداشته‌ایم که امیدواریم با مشارکت فیلمسازان توانمند هم استانی و جوانان با انگیزه این دیار هنرپرور و مردم هنردوست، شاهد حضور آثار بیشتری از استان فارس در جشنواره یازدهم باشیم.

وی ادامه داد: یازدهمین جشنواره این رویداد سینمایی، با حضور فعالان اجتماعی و فرهنگی و سینماگران ایران که در اندیشه تعالی سینمای انقلاب هستند در دی ماه امسال برگزار می‌شود.

ستوده افزود: این رویداد سینمایی در چهار بخش «رقابت اصلی جشنواره»، «معرفی سوژه»، «فراخوان اکران مردمی» و «فراخوان های مردمی» برگزار می‌شود.

نماینده جشنواره فیلم عمار در استان فارس بیان داشت: در بخش «رقابت اصلی جشنواره» آثار دریافتی با قالب‌های داستانی، مستند، پویانمایی، نماهنگ، برنامه تلویزیونی، فیلم ما، فیلم‌نامه و نقد،مقاله و پژوهش‌های سینمایی، در  موضوعات «رویای ایرانی»، «پایش و پالایش اجتماعی»، «حافظه ملی»، «جنگ اقتصادی»، «جنگ نرم»، «ملت قهرمان»، «نهضت جهانی مستضعفین» و «فتنه ۸۸» با هم به رقابت می‌پردازند.

ستوده گفت: در بخش معرفی سوژه فیلمسازان، مسئله‌های مردم را در قالب «سوژه‌ها و ماجراهای قابل تبدیل به فیلم» پیگیری می‌کنند.

وی افزود: از عموم مردم دعوت می‌کنیم سوژه‌های خود را از طریق وب‌سایت جشنواره، به سینماگران پیشنهاد دهند و یا به‌طور خاص، سینماگران مورد علاقه خود را به ساخت فیلم از یک سوژه‌ دعوت ‌کنند.

این فعال فرهنگی گفت: در بخش فراخوان‌های مردمی، هر یک از مردم، تشکل‌های مردمی یا مؤسسات فرهنگی، اجتماعی، علمی و اقتصادی می‌توانند موضوعات و دغدغه‌های مدنظر خود را به فیلمسازان پیشنهاد داده و با تعیین جوایز مادی و معنوی خود، آنان را به تولید اثر در آن موضوعات ترغیب نمایند.

وی افزود: متاسفانه تا کنون فراخوان‌های مردمی در استان فارس اجرایی نشده‌ است که امیدواریم با توجه به ظرفیت‌های بسیار خوب موجود در سومین حرم اهل بیت(ع) و استان چهارفصل و هنرمندپرور فارس، شاهد این اتفاق در جشنواره یازدهم باشیم.

نماینده جشنواره عمار در استان فارس بیان داشت: در این بخش، عموم مردم می‌توانند با هر نوع دوربین تصویربرداری یا تلفن همراه از سوژه‌های محیط زندگی خود فیلم بسازند و در رقابت شرکت کنند.

وی افزود: موضوع ویژه این بخش، ظرفیت‌های استان ما که صدا و سیما و سایر رسانه‌ها به کلی به آن توجه نکرده‌اند؛ می‌باشد.

ستوده گفت: فراخوان اکران مردمی از دیگر بخش‌های جشنواره است که در این زمینه تاکنون فیلم­‌های جشنواره عمار در محل­‌های مختلفی مثل سینما، مسجد، مدرسه، دانشگاه، فرهنگسرا، خانه شهید، پارک، هیئت، پایگاه بسیج و… اکران شده است. به نمایندگی از دبیرخانه جشنواره برای یازدهمین دوره از کسانی که علاقه‌­مند به اکران فیلم­‌های جشنواره در محافل و مراکز مرتبط خود هستند دعوت می‌کنیم تا جهت اکران مردمی در تارنمای عمار فیلم ثبت‌نام نموده یا با ما در تماس باشند.

وی در پایان خواهان حضور پررنگ فیلمسازان و هنرمندان در سراسر استان فارس در بخش رقابتی جشنواره شد و عموم مردم و مراکز و سازمان‌ها را به مشارکت در بخش های فراخوان‌ها و اکران مردمی و فیلم ما دعوت نمود.

لازم به ذکر است که ثبت نام آثار ارسالی به دبیرخانه تا ۲۰ آبان و دریافت اصل آثار تا ۲۵ آبان ماه جاری ادامه دارد.

 

اخبار مرتبط

فانوس روشن جشنواره عمار به فیلمنامه «سه سپیده» از اردبیل رسید

خاطرات اکران‌کنندگان مردمی جشنواره عمار کتاب شد

دستکش ننه عصمت در دستان نویسنده فرانسوی

0 نظر

ارسال نظر

capcha