قمارباز زیر میز بازی می‌زند؟/ آمریکا در آستانه یک بحران بزرگ‌تر است

قمارباز زیر میز بازی می‌زند؟/ آمریکا در آستانه یک بحران بزرگ‌تر است

به گزارش سراج24، امید فعال؛ بعد از قتل جورج فلوید، فجیع یکی از شهروندان سیاه‌پوست آمریکایی در حین دستگیری پلیس در «مینیاپولیس»، اعتراضات ضد نژادپرستی به سرعت در سراسر ایالات متحده گسترش یافت و اکثر شهرهای آمریکا به صحنه درگیری مردم با نیروهای گارد ملی تبدیل شد.

تحلیگران سیاسی معتقدند که همه‌‌گیر شدن بیماری کرونا، تبعیض جنسیتی، قومی و اعتقادی، لغو طرح درمان همگانی موسوم به «Obama Care»، مشکلات متعدد اقتصادی و از همه مهم‌تر بی‌توجهی دولت به خواسته‌های مردم، باعث شده است که جامعه آمریکا بسیار ملتهب شود.

اندیشکده‌های آمریکایی بر این باورند که انتخابات 2020 ریاست جمهوری آمریکا می‌تواند موجی از ناآرامی‌ها را در این کشور رقم بزند. «مایکل جنکینز»، مشاور عالی رئیس اندیشکده رند، در مقاله پیرامون آغاز جنگ داخلی در آمریکا می‌نویسد: «آمریکا به شدت درگیر اختلاف است. نظام سیاسی کشور قطبی شده و حرف و حدیث‌های مربوط به تئوری توطئه وارد جریان اصلی گفتمان سیاسی آمریکا شده است.

ترامپیست‌ها جنگ داخلی در آمریکا به راه می‌اندازند؟/ جنبش قسم‌خوردگان ترامپ به فکر آشوب مسلحانه!

او نوشته: پیام‌هایی هم در ارتباط با عدم مشروعیت انتخابات منتشر شده است. ترامپ از اعلام پذیرش نتایج انتخاب خودداری کرده است. یکی از مقامات کشور هم که در شبکه‌های اجتماعی درباره خرید مهمات و آمادگی برای خشونت سخن گفته است.»

«بروس هافمن»، کارشناس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا نیز در خصوص فعالیت گروه‌های راست افراطی مسلح حامی «دونالد ترامپ» در انتخابات 2020 آمریکا هشدار می‌دهد، او می‌گوید: «تهدید افراط‌‌‌گرایان برای برهم زدن انتخابات و ناآرامی‌های بعد از آن چقدر واقعی است. از این رو، جای تعجب ندارد که برخی از متعصب‌ترین پشتیبانان ترامپ مانند جنبش‌های معتقد به وجود توطئه مانند «کیو آنون» و شبه‌نظامیان تا بن دندان مسلح «سوگند خوردگان» قول داده‌اند در صورت شکست خوردن ترامپ در انتخابات به استفاده از زور و خشونت متوسل شوند.»

بخش عمده‌ای از جامعه آمریکا، نگران جنگ داخلی حاصل از انتخابات 2020 آمریکا هستند و شخصیت‌های بسیاری نسبت به آن هشدار داده‌اند. اخیراً نشریه آتلانتیک با بررسی تفکرات یکی از این گروه‌ها به نام «سوگندخوردگان» نوشته هزاران نفر از آنها خودشان را برای مبارزات خیابانی، در صورت «تقلب در انتخابات» به ضرر ترامپ آماده می‌کنند.

*جنبش قسم خوردگان علیه سیاهان و مهاجران!

استوارت رودز، مؤسس سازمان «قسم خوردگان» اخیراً فراخوانی منتشر کرده و از پیروانش خواسته بود که از کشور در برابر آنچه او «شورش» می‌نامید محافظت کنند. او هم مثل ترامپ، فعالان «زندگی سیاهان مهم است» را سرسختانه مارکسیست می‌خواند و تهدیدات فرضی مهاجران و مسلمانان غیرقانونی را شرح می‌دهد و می‌گوید که آماده است.

*آماده‌باش ترامپیست‌ها برای شورش

«مارک زاکربرگ» موسس و مدیر فیس‌بوک هم از احتمال خشونت و آشوب مردم بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خبر می‌دهد، او در این باره اظهار کرد: «به نظر من ما باید هر آنچه در توان داریم انجام دهیم تا احتمال آشوب و خشونت از طرف مردم در این انتخابات را کاهش دهیم.».

شواهدی که با نزدیک شدن به اعلام نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا حاکی از آن هستند که آمریکا بیش از هر زمان دیگر نسبت به جنگ داخلی سال ۱۸۶۰ در معرض بروز یک جنگ داخلی دیگر قرار دارد.

ترامپیست‌ها جنگ داخلی در آمریکا به راه می‌اندازند؟/ جنبش قسم‌خوردگان ترامپ به فکر آشوب مسلحانه!

به گزارش یورونیوز و رسانه‌های آمریکا، با فرارسیدن موعد انتخابات، بسیاری در آمریکا نگران ناآرامی‌های گسترده اجتماعی به دنبال اعلام نتایج آراء هستند و گردانندگان بسیاری از بانک‌ها و مراکز خرید، در هراس از آشوب‌های احتمالی پس از اعلام نتایج انتخابات، به اقدامات پیشگیرانه و حفاظ‌بندی فروشگاه‌ها و بانک‌های این کشور روی آورده‌اند.

*مردم آذوقه از ترس جنگ ذخیره می کنند!

روزنامه یواس‌ای‌تودی هم نوشته شمار زیادی از شهروندان از بیم بروز خشونت، به خرید دیوانه‌وار سلاح، کنسرو مواد غذایی، دستمال توالت و دیگر مایحتاج زندگی روی آورده‌اند مردم حتی از بیم آنکه به دلیل طرفداری از یک نامزد هدف آشوب و اغتشاش قرار گیرند برچسب‌ها و تابلوهای انتخاباتی را از سر در منازلشان کنده‌اند.

نتیجه یک نظرسنجی مشترک از سوی مؤسسه «یوگاو» و مجله «اکونومیست» نیز نشان می‌دهد 75 درصد از مردم آمریکا معتقدند درصورت پیروزی مجدد ترامپ در انتخابات، تظاهرات گسترده در سراسر آمریکا به راه خواهد افتاد. 72 درصد نیز معتقدند درصورت پیروزی ترامپ، آمریکا شاهد ناآرامی و اغتشاش خواهد بود. این آمار در میان دمکرات‌ها بسیار بالاتر است. 85 درصد از هواداران حزب دمکرات گفته‌اند که درصورت پیروزی ترامپ در انتخابات، آمریکا شاهد ناآرامی و آشوب خواهد بود.

این نگرانی‌ها به ویژه با توجه به سخنان تحریک آمیز دونالد ترامپ در کارزارهای انتخاباتی خود، افزایش یافته است؛ رئیس جمهور آمریکا در جمع هواداران خود در ایالت «پنسیلوانیا» از بروز ناآرامی و هرج و مرج پس از انتخابات روز سه شنبه 13 آبان خبر داد.
در همین راستا، «چارلی بیکر»، فرماندار ماساچوست و «کیت براون»، فرماندار اورگان از (سه‌شنبه) ساعت ۱۷ به وقت محلی به مدت ۲۴ ساعت وضعیت فوق‌العاده اعلام کرده و گارد ملی را به حالت آماده‌باش درآورده است.

ترامپیست‌ها جنگ داخلی در آمریکا به راه می‌اندازند؟/ جنبش قسم‌خوردگان ترامپ به فکر آشوب مسلحانه!

هر نوع اعتراضی که مربوط به انتخابات آمریکا باشد، مسلماً ادامه‌دار خواهد بود و هر رویداد کوچکی می‌تواند تبدیل به بحران شود.

مردم آمریکا از صرف مالیات‌های خود در زمینه تسلیحات نظامی، ماجراجویی‌های آمریکا در خاورمیانه، شیوع کرونا و عواقب زیان‌بار اقتصادی به تنگ آمده‌اند و هیچ بعید نیست که سال2020، آغازگر یک دهه پرآشوب برای آمریکایی‌ها باشد و جنگ داخلی آمریکا در بین سال‌های 1861 تا 1865 دوباره تکرار شود.

کارشناسان مسائل آمریکا و دنبال کنندگان تحولات معتقدند آمریکا افزون بر ویروس کرونا به دلیل پخش شدن سلاح، نژادپرستی و افزایش خشم سیاه پوستان و اقلیت و افزایش شبه نظامیان سفید پوست، با خطرناکترین دوره از زمان جنگ داخلی امریکا روبروست.

کنار هم قرار دادن شواهد موجود نشان می‌دهد فضای سیاسی ملتهب آمریکا، احتمالا در آستانه یک بحران بزرگ‌تر است.

اخبار مرتبط

مرحله آزمون انسانی و بالینی واکسن «نورا» موفقیت آمیز بود

میزان واکسیناسیون کافی نیست

انتقال ویروس کرونا‌ی هندی از طریق میوه‌های وارداتی صحت ندارد

0 نظر

ارسال نظر

capcha