ویروسی که روح و روان شما را هدف گرفته است

ویروسی که روح و روان شما را هدف گرفته است

به گزارش سراج24، به نقل از سرویس ترجمه بهداشت نیوز، طبیعی است که با شیوع بیماری همه‌گیر کرونا در سرتاسر جهان، عواملی مانند ترس و یا  اضطراب ناشی از دوری از یکدیگر، افزایش یابد. با این حال ، روش های مختلفی برای محافظت و بهبود سلامت روان و مقابله با آسیب های روحی در چنین شرایطی وجود دارد.

*زندگی معمولی خود را داشته باشید

اگر این امکان را ندارید که به روال معمول و سابق زندگی خود برسید می توانید برنامه جدیدی تنظیم و آن را اجرا کنید. برنامه زندگی‌تان باید شامل این موارد باشد: خواب و بیداری در زمان های مشخص و ثابت در شبانه روز، ورزش منظم، تعادل زمانی میان کار و استراحت، استفاده از وعده های غذایی سالم و منظم و حفظ بهداشت شخصی. رعایت چنین مواردی می تواند هدف و انگیزه را افزایش داده و باعث بهبود خلق و خوی و رفاه عمومی حالتان شود.

*دوستی با فناوری

همانطور که به تعداد فزاینده ای از مردم در سراسر جهان تاکید می شود که در خانه بمانند و تماس فیزیکی خود را با دیگران محدود کنند ، احساس انزوا ممکن است روز به روز بیشتر و بیشتر شود. برای جلوگیری از تأثیر منفی این انزوا بر سلامت روان شما ، ارتباط با دیگران بسیار مهم است. از فناوری به نفع خود استفاده کنید و  از طریق تماس های ویدئویی یا ارتباطات گروهی با اعضای خانواده و دوستانی که نمی توانید چهره به چهره آنها را ببینید ، ارتباط برقرار کنید.

احساس  برقراری ارتباط بیشتر و داشتن فرصتی برای بحث در مورد نگرانی های احتمالی و تجربیات مثبت با دیگران در مواقع بحرانی، امری مهم و  ضروری است. بدیهی است که جلوگیری از فرسودگی شغلی ناشی از علاقه و تعهد بیش از حد به تعداد تعاملات اجتماعی ، نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است. 

*سر خود را گرم کنید

یکی از راه های بهبود سلامت روان، مشغول بودن است. اگر معتقدید در حال منزوی شدن هستید، یادگیری یک مهارت جدید می تواند راهی عالی برای بهبود سلامت ذهنی شما همراه با افزایش حس هدف داشتن و تقویت عزت نفس باشد. این مهارت می تواند نوعی پخت و پز یا آشپزی، ثبت نام در یک دوره آنلاین یا یادگیری زبان جدید باشد.با این کار علاوه بر استفاده مناسب از وقت،‌ می توانید ذهن خویش را فعال و متمرکز نگه داشته و  همزمان، روز خود را پر کنید. 

*کمک بگیرید

اگر هم اکنون به بیماری روحی و روانی مبتلا هستید که با شیوع کووید۱۹ تشدید شده، و یا در حال بروز علائم افسردگی یا اضطراب در خود هستید، مهم است که در اسرع وقت از یک مشاور کمک بگیرید. در جریان این همه گیری، بسیاری از پزشک ها سبک نوینی از طبابت مانند ویزیت آنلاین را اجرا می کنند. شما می توانید از طریق تلفن و یا به صورت آنلاین از چنین درمان هایی کمک بگیرید. بنابراین، شیوه کرونا به معنای قطع تمامی روابط و تماس ها نیست و شما می توانید از این طریق حمایت عاطفی مورد نیاز خود را دریافت کنید. 

*فعال باشید و ورزش کنید

مشخص شده که انجام ورزش منظم نه تنها سلامت جسمی بلکه وضعیت روح و روان را نیز بهبود می بخشد. تحقیقات  متعددی نشان داده که فعالیت بدنی منظم برای کاهش اضطراب و افسردگی در تمام گروه های سنی تاثیرگذار بوده و می تواند در کاهش افت شناختی مربوط به افزایش سن مفید باشد.

چه در داخل منزل ورزش و فعالیت می کنید و چه در فضای باز، به این کار بطور منظم و مستمر ادامه دهید. باور کنید که روشهای متعددی برای فعال و ایمن ماندن در طول این  همه گیری وجود دارد. تمریناتی مانند یوگا، حرکات کششی یا تمرینات با شدت زیاد را می توان بصورت آنلاین یافت که به حداقل تجهیزات یا زمان نیاز دارند. از پیاده روی، دویدن و دوچرخه سواری نیز غافل نشوید که راهی عالی برای تشدید ترشح اندورفین و بهبود روحیه است. 

*استفاده از شبکه‌های اجتماعی را محدود کنید

با توجه به افزایش زمان ماندن در خانه ، افراد ممکن است مدت زمان بیشتری را در سایت و شبکه های  اجتماعی صرف کنند. گرچه ممکن است استفاده از چنین شبکه هایی برای برقراری ارتباط با دیگران مفید باشد ، اما وضعیت سلامت روانی را نیز بدتر می‌کند.  قرار گرفتن بیش از حد در معرض اطلاعات مربوط به بیماری همه گیر باعث افزایش اضطراب و پریشانی می شود. به عنوان مثال ، یک مطالعه مقطعی در میان شیوع COVID-19 در میان شهروندان چینی نشان داد که بیش از 80٪ از شرکت کنندگان به طور مکرر در معرض رسانه های اجتماعی قرار دارند. علاوه بر این ، اضطراب در بین این جمعیت با استفاده مکرر از شبکه های اجتماعی ارتباط مستقیم داشت.

بهتر است دریافت اطلاعات از پیرامون خود را به یک یا دو منبع موثق محدود کرده و از این طریق، اجازه آسیب به آرامش روانی خود را ندهید. 

 

اخبار مرتبط

از نخستین محصول تولید انبوه واکسن "کوو ایران برکت" رونمایی شد

فعالیت جهادی معلمان در دوران شیوع کرونا

طرح سراسری واکسیناسیون کرونا در مترو تهران

0 نظر

ارسال نظر

capcha