6 جلد قرآن نفیس از خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد

6 جلد قرآن نفیس از خراسان رضوی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد

به گزارش سراج24 به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی، ابوالفضل مکرمی فر اظهار کرد: ۶ جلد قرآن نفیس از مجموعه قرآن‌های خطی مجموعه تاریخی مزار شیخ احمد جام در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی افزود: در مجموعه تاریخی مزار شیخ احمد جام بیش از صد جلد قرآن نفیس خطی با قدمت چند صدساله نگهداری می‌شود که عمدتاً وقف مزار جام شده و توسط تولیت این مجموعه در محل موزه قرآن‌ها نگهداری و حفاظت می‌شود.

همچنین مدیر دفتر ثبت آثار تاریخی فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی خراسان رضوی دراین ‌باره اظهار کرد: در سال ۱۳۹۸ به همت دفتر ثبت اداره کل میراث فرهنگی،گردشگری و صنایع‌دستی استان و همکاری ارزشمند تولیت مزار جام پرونده ثبت منقول شش قرآن نفیس به شرح ذیل از این مجموعه ارزشمند تهیه و برای ثبت به وزارت خانه ارسال شد که بعد از طی فرآیند در فهرست آثار منقول ایران به ثبت رسید.

طغرایی تصریح کرد: این شش جلد شامل یک جلد قرآن خطی وقفی جلال‌الدین اکبر غوریانی و پنج جلد شامل جز های اوا، پنجم، ششم، هفتم و بیست و پنجم از مجموعه جلد قرآن خطی به خط حسینی دامغانی موجود در مجموعه مذکور است.

وی یادآور شد: خوشنویسی فوق‌العاده زیبا با ترکیبی از خط ریحان و ثلث، بهره‌گیری از هنر تذهیب واستفاده از هنر جلد سازی و صحافی از ویژگی های منحصر به فرد این مجموعه است.

گفتنی است، یک جلد قرآن خطی موسوم به قرآن اورنگ زیب نیز از این مجموعه در سال ۱۳۹۷ به شماره ۱۳۲۲ در فهرست ملی ایران به ثبت رسیده است.

اخبار مرتبط

۴۵ مدرسه علمیه استان تهران آماده پذیرش طلبه هستند

زمان ثبت نام آزمون سراسری قرآن و عترت به تعویق افتاد

کتابخانه‌های مساجد محلی برای رشد فکری نوجوانان است

0 نظر

ارسال نظر

capcha