در گفت‌وگو با «سراج24» مطرح شد؛

افقهی: آمریکا در شرایط کرونایی، دارو و تجهیزات پزشکی را تحریم کرد

افقهی: آمریکا در شرایط کرونایی، دارو و تجهیزات پزشکی را تحریم کرد

سیدهادی افقهی، کارشناس مسائل خاورمیانه و جهان عرب در گفتگو با خبرنگار سراج24، با بیان اینکه همواره آمریکا کشور استعمارگر بوده است، اظهار کرد: آمریکا بعد از جنگ جهانی دوم با شکست ژاپن و متفقین به ابرقدرت دنیا تبدیل شد و در دنیا مناطقی را برای خود به‌عنوان منطقه نفوذ مشخص کرد که یکی از آن مناطق، منطقه غرب آسیا یا همان خاورمیانه است.

وی ادامه داد: خاورمیانه چند ویژگی دارد، نخست آن‌که سه تنگه حساس دنیا به نام‌های مالاکا، هرمز و باب‌المندب در این منطقه قرار دارد و علاوه بر آن نیز مهم‌ترین آبراه‌های دنیا هم در خاورمیانه واقع‌شده است به همین جهت ذخایر انرژی، اورانیوم، طلا و زغال‌سنگ در این منطقه وجود دارد که مواد استراتژیک برای توسعه اقتصادی محسوب می‌شوند.

کارشناس مسائل خاورمیانه و جهان عرب عنوان کرد: منطقه خاورمیانه مهد تمدن‌های بزرگ دنیاست، تمدن یهودیت و مسیحیت در فلسطین و تمدن اسلام نیز در منطقه عربستان بوده است پس می‌توان گفت که خاورمیانه از لحاظ تاریخی، راهبردی و صنعتی مهم است.

*آمریکا به خاورمیانه طمع دارد

وی تشریح کرد: با توجه به ویژگی‌های منطقه خاورمیانه مشخص است که آمریکا به این منطقه حساس و مهم طمع دارد و یکی از کشورهایی که همواره مردمش به سلطه بیگانگان مخالفت می‌کردند ایران بود که پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، مشروطه مؤید این مطلب است.

افقهی با بیان اینکه خیانت‌های آمریکا به ایران مختص به بعد 40 سال گذشته نبوده و پیش از پیروزی انقلاب اسلامی نیز شاهد خیانت‌های آمریکا در کشور بودیم به خیانت‌های آمریکا قبل از انقلاب اشاره کرد.

این کارشناس افزود: باید از خود بپرسیم چرا مصدق را سرنگون و به دخالت هم اعتراف کرد؟ چرا کودتا کرد؟ انگلیس و آمریکا کشورهای ابر جنایتکار دنیا هستند. در چند جنایت بزرگ همواره انگلیس‌ها اقدامات و جنایات آمریکا را تائید کردند. حمله آمریکا در سال 2003 میلادی که منجر به سقوط صدام شد را فراموش نمی‌کنیم هر جا که جورج بوش پسر مصاحبه می‌کرد تونی بلر نخست‌وزیر وقت انگلیس هم همراهش بود لذا این‌ها شریک جرم علیه بشریت هستند. در شمال آفریقا، آمریکای لاتین و شبه‌قاره این اقدامات جنایتکارانه را انجام دادند. الآن اختلافات شیعه و سنی در پاکستان، هند و افغانستان چه کسی به وجود می‎آورد و تشدید می‌کند.

وی بیان کرد: مقام معظم رهبری امروز در سخنانشان به مناسبت میلاد حضرت رسول اکرم (ص) بیان کردند که آمریکا خودش سازمان تروریستی را به وجود آورده است.

کارشناس مسائل خاورمیانه و جهان عرب با اشاره بر اینکه در 40 سال گذشته از روسای جمهور دموکرات و حزب جمهوری‌خواه آمریکا آسیب دیدیم. تشریح کرد: خیانت‌های آمریکا برای دست یافتن به راهبرد خود، منابع نفتی و برچیدن فرهنگ ادیان مذهبی از منطقه به قبل از پیروزی انقلاب اسلامی بازمی‌گردد. پیش از انقلاب اسلامی دشمنی آمریکا نهادینه شد و برخی‌ها در داخل دل‌خوش دارند که با ریاست جمهوری جو بایدن مشکلات کشورمان رفع خواهد شد و همان شعارهایی که در برجام می‌دادند را دوباره در نشریات زرد سر می‌دهند.

وی اضافه کرد: اول انقلاب جیمی کارتر بود که شروع به تحریم کرد بعد از حمله طبس شکست خورد و ریگان بر سرکار آمد که صدام را تشویق و به عراق سلاح می‌داد، بعد از آن کلینتون و جورج بوش پدر و جورج پسر و اوباما و ترامپ بر سر کار آمدند. بحث دشمنی آمریکا با ایران، یک دشمن تاکتیکی نیست اینکه امتیازی بدهیم و دست از سر ما بردارد. یکی از راهبردها و سیاست‌های صنعتی و اقتصادی آمریکا این است که کشورهای دنیا را فقیر نگه دارد تا بر آن‌ها مسلط شود.

افقهی با تأکید بر اینکه آمریکا امتحان خود را پس داده است، تصریح کرد: آسیب آمریکا تنها آسیب نظامی نبوده بلکه با تحریم‌های آمریکا آسیب اقتصادی هم دیده‌ایم. در شرایط کرونا آمریکا دارو و تجهیزات پزشکی را تحریم کرده و هر کشوری که بخواهد به ایران قاچاق دارو بدهد را جریمه می‌کند.

*مذاکره با بایدن ابلهانه است

وی افزود: چطور برخی از افراد در کشور که تعداد آن‌ها اندک است وجدان خود را قانع کردند که اگر بایدن سر کار بیاید با مذاکره مجدد اجازه نخواهند داد آمریکا بر سرشان کلاه بگذارد. این یک تحلیل سطحی‌نگر و زیرپوستی و به قول معروف ابلهانه است، کسی از یک سوراخ دوبار گزیده نمی‌شود اما این این‌گونه افراد 40 سال است که یک سوراخ بارها و بارها گزیده می‌شوند و درس عبرت نمی‌گیرند.

کارشناس مسائل خاورمیانه و جهان عرب عنوان کرد: مذاکره با چه تضمینی و یک‌بار مذاکره هسته‌ای کردیم، عده‌ای می‌گویند که ترامپ برجام را پاره کرد که باید به آن‌ها بگوییم مگر برجام را با اوباما امضا نکردیم چرا در آخرین روزهایی که اوباما از کاخ سفید می‌رفت چرا 10 تحریم ایران را تمدید کرد؟!

وی اشاره کرد: این افراد باید از منطق خود دفاع کنند و بگویند با چه منطقی می‌گویند اگر بایدن رأی بیاورد ایران گلستان خواهد شد! جو بایدن از طرفداران سرسخت صهیونیست‌هاست و در نطق‌های تبلیغاتی چندین بار به ایران حمله کرده است و علیه حزب‌الله و محور مقاومت سخنرانی کرده است، چندین بار ایران را تهدید کرده و گفته اگر سر کار آیم به‌راحتی به برجام بازنخواهم گشت و بر سر موشک با ایرانی‌ها حرف خواهیم زد و تحریم‌ها را برنمی‌داریم.

این کارشناس با بیان اینکه نشریات یک جناح سیاسی به ستاد انتخاباتی جو بایدن مبدل شده است، اضافه کرد: اطرافیان بایدن نیامده برای ایران خط‌ونشان کشیده و می‌گویند مهم‌ترین هدفشان در سیاست خارجی حفظ برتری اسرائیل در منطقه است خب با این وضع در داخل کشور برخی از آقایان چرا از مذاکره مجدد سخن می‌گویند!

افقهی بیان کرد: این افراد خائن هستند و می‌خواهند مردم را هم به خیانت و وطن‌فروشی دعوت کنند. مردم، مقام معظم رهبری، مجلس و قوه قضائیه باید تکلیف این افراد را روشن کنند چون آمریکا در روز روشن شهید سلیمانی را شهید می‌کند و این افراد باز هم آمریکا حمایت می‌کنند این مذاکره نیست تسلیم است.

*امام حسن (ع) صلح نکرد، آتش‌بس کرد

وی اشاره کرد: مدافعین حرم با استکبار آن‌سوی مرزها می‌جنگند که دشمن به خاک کشورمان نزدیک نشود و آن‌وقت این افراد از مذاکره با بایدن سخن می‌گویند، صلح امام حسن را مطرح می‌کنند، باید از این افراد پرسید آیا امام حسن صلح کرد؟ امام حسن آتش‌بس کرد و خواست معاویه را رسوا کند. آمریکا معاویه زمان است و باید از این افراد پرسید که آیا می‌خواهند با معاویه زمان می‌خواهند مذاکره کنند؟!

کارشناس مسائل خاورمیانه و جهان عرب اظهار کرد: آمریکا با کدام کشور مذاکره کرده و حقوقش را داده؟ بر اساس تحقیقات آمریکا در 40 سال اخیر در هر کجا که مذاکره کرده نظرات خودش را تحمیل کرده است چون خود را ابرقدرت دنیا می‌داند.

افقهی یادآور شد: مطبوعات زرد و برخی از افراد در فضای مجازی به مردم خیانت می‌کنند البته مردم گوششان به حرف این افراد بدهکار نیست ولی جوانانی که عقبه سیاسی قوی ندارد تحت تأثیر قرار می‌گیرند بنابراین باید محکم، مستدل و عقلانی جواب این‌گونه افراد را بدهیم.

اخبار مرتبط

موشک‌های جدید یمنی‌ها توان گریز از تجهیزات دفاعی آمریکایی را دارند

حمله به مساجد، انتقام شکست آمریکا در افغانستان است

۴ کشته و زخمی در حمله هوایی رژیم صهیونیستی به «تدمر»

0 نظر

ارسال نظر

capcha