علت تاخیر راه‌اندازی بورس انرژی

علت تاخیر راه‌اندازی بورس انرژی

به گزارش "سراج24" سید شمس‌الدین حسینی - وزیر امور اقتصادی و دارایی - در مراسم افتتاحیه بورس انرژی به تصویب قانون بازار سرمایه در سال 84 اشاره کرد و گفت: مهمترین اقدامی که از سال 84 در بازار سرمایه صورت گرفت تحول نهادی در قانون بازار سرمایه بود. به طوری که در این قانون مرز تصدی و حاکمیت ازیکدیگر جدا شد.

وی افزود: یکی از مهمترین اصلاحات قانون بازار سرمایه اصلاح نهادی بود به طوری که امور حاکمیتی در یک سازمان و فعالیت‌های بازار به شرکت‌های خصوصی سپرده شد که با این اقدام سازمان بورس جدید با وظایف حاکمیتی سامان پیدا کرد و از شرکت بورس تهران تفکیک شد.

حسینی با بیان این‌که امروزه بورس‌ها تجمیع شده‌اند ادامه داد: زمانی که فرابورس بنیان گذاشت شاهد ایجاد بورس جدیدی در کشور بودیم زیرا بورس اوراق بهادار و بورس کالا سابقه فعالیت داشتند ولی فرابورس یک بورس جدید بود و این بورس برای اجرای اصل 44 گشایش شد تا شرکت‌هایی که شرایط پذیرش را در بورس اوراق بهادار را ندارند وارد این بورس شوند. از طرف دیگر قوت قلب در زمان واگذاری‌ها و مزایده‌های سنتی وجود نداشت و فرابورس کمک کرد تا این خلا برطرف شود.

وزیر امور اقتصادی و دارایی با بیان این‌که رشد کمی بازار در نوع خود جالب توجه است ادامه داد: اصولا آمار نه چندان دلنشین از اقتصاد ایران بازگو و تکرار می کنیم و این را یک رویکرد عملی می‌دانیم اما اگر آمار مثبت را بازگو نکنیم به اقتصاد ایران ظلم کرده‌ایم.

وی به عملکرد بورس تهران در این زمینه اشاره کرد و افزود: از سال 84 تاکنون ارزش بازار سرمایه از 32 هزار میلیارد تومان به 212 هزار میلیارد تومان رسیده یعنی ارزش بازار 6 برابر شده است. همچنین شاخص کل بورس با افزایش چهار برابری از 9450 واحد به 37 هزار واحد رسیده است که در کنار این عملکرد انواع نهادها و ابزارهای جدید در بازار سرمایه شامل شرکت‌های تامین سرمایه و اوراق صکوک راه اندازی شده است.

حسینی به سابقه تشکیل بورس انرژی اشاره کرد و توضیح داد: از یک دهه گذشته شاهدیم که دست اندرکاران حوزه نفت و برق برای راه اندازی این بورس در تکاپو هستند و درمقابل عده‌ای نیز مانند همیشه مخالف راه اندازی آن هستند.

سخنگوی اقتصادی دولت ادامه داد: اولین گام برای راه اندازی بورس انرژی به تلاش همکاران ما در وزارت نیرو برمی‌گردد که بازار برق را راه اندازی کردند زیرا در زمانی که نیروگاه‌ها هنوز خصوصی نشده بودند مسوولان وزارت نیرو با درک این که دولتی نبودند مانع از رقابت نشده و با آینده نگری این کار را انجام داده‌اند که به اعتقاد من پایه اصلی تشکیل بورس انرژی به همان تلاش‌ها برمی گردد.

اخبار مرتبط

برنامه‌ای برای توزیع کوپنی یا الکترونیکی‌ کالاهای اساسی نداریم

بورس انرژی میزبان عرضه ۲ میلیون بشکه میعانات گازی می‌شود

اجرا کردن طرح دو سالانه بازار اجاره به نفع مستاجران است

0 نظر

ارسال نظر

capcha