یادداشت|

طراوت خدمت

طراوت خدمت

سراج24_حجت‌الاسلام سید مهدی خضری: سخنان اخیر مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت حضور مجدد نیروهای مردمی و انقلابی در صحنه مواسات و سلامت از چند منظر قابل بحث و دقت نظر است. فرمان اخیر ولی یک فرمان حرکت دهنده بود نه جهت دهنده.

فرمان جهت دهنده آن است که تو داری در مسیر ولی حرکت می‌کنی، پویا هستی، زنده هستی، حرارت داری فقط گاهی سرعتت زیاد می‌شود، گاهی زیاده روی می‌کنی گاهی مسیر را اشتباه می‌روی، فرمان ولی فقط تو را تنظیم می‌کند، جهتت را تصحیح می‌کند.

اما فرمان حرکت دهنده آن است که تو نشسته‌ای، حوصله نداری، دچار فرسایش شدی، ناامید شدی، تماشاچی شدی یا خودت برای خودت در کنج عافیتی مشغولیتی درست کرده‌ای. خودت برای خودت تکلیفی تراشیده‌ای تا انقلابی آرمان گرای درونت تورا آزار ندهد، مثل برخی که در مدینه نشستند و عازم تبوک نشدند تا این آیه نازل شد: یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا مَا لَکُمْ إِذَا قِیلَ لَکُمُ انْفِرُوا فِی سَبِیلِ اللَّهِ اثَّاقَلْتُمْ إِلَی الْأَرْضِ ۚ أَرَضِیتُمْ بِالْحَیَاةِ الدُّنْیَا مِنَ الْآخِرَةِ ۚ فَمَا مَتَاعُ الْحَیَاةِ الدُّنْیَا فِی الْآخِرَةِ إِلَّا قَلِیلٌ (توبه ۳۸) ای کسانی که ایمان آورده‌اید، جهت چیست که چون به شما امر شود که برای جهاد در راه خدا بی‌درنگ خارج شوید (چون بار گران) به خاک زمین سخت دل بسته‌اید؟ آیا راضی به زندگانی دنیا عوض آخرت شده‌اید؟ در صورتی که متاع دنیا در پیش عالم آخرت اندکی بیش نیسا، برای نسلی که داعیه دار تمدن سازی و آمادگی برای ظهور است توقع می‌رود قبل از مطالبه امام، اولویت او را بشناسد و حرکت کند.

در زمانه‌ای که دشمنان خارجی و داخلی سعی دارند جامعه نجیب ایرانی را دچار غم و افسردگی کنند موج جدید خدمت رسانی می‌تواند طراوت و شادابی واقعی را به جامعه باز گرداند همانطور که رهبر انقلاب در فرمایشات تیرماه به آن اشاره کردند.

بسیاری از فعالان جهادی با مشکلات عدیده اقتصادی و شغلی مواجه هستند و یا بستگان خود را تیمار می‌کنند یا خود بیمار شده‌اند اما با تاسی به مولای خود امیرالمومنین و با تاسی به این آیه شریفه که در حق مولا نازل شد «و یوثرون علی انفسهم و لو کان بهم خصاصه و آنان با آنکه خود محتاج هستند دیگران را بر خود ترجیح می‌دهند» ان شاءالله حماسه‌ای دیگر را رقم خواهند زد.

تجربه سالهای انقلاب ثابت کرد هر جا حزب الله با قدم صدق پای کار ولی آمد نصرت خدا و رحمت خدا نازل شد؛ فَلَمَّا رَأَی اللَّهُ صِدْقَنا أَنزَلَ بِعَدُوِّنَا ‏الْکَبْتَ‏، وَ أَنزَلَ عَلَیْنَا النَّصْرَ،

شاید به ظاهر قدرتی برای جبران ناکارآمدی انباشت شده نداشته باشیم اما خدای متعال حضور مخلصانه را مفتاح قفل‌های بسته قرار خواهد داد.

امیدواریم تجربیات دور اول خدمت رسانی به ما در رشد و تعالی فرهنگ مواسات کمک کند.

نگهداری تجربه بخشی از موفقیت است و شایسته است همه فعالان جهادی تجربیات خود را در خدمت دیگران قرار بدهند تا شاهد رشد و شکوفایی فرهنگ مواسات باشیم و از هدر رفت سرمایه‌ها جلوگیری کنیمو

*عضو شورای راهبردی جبهه فرهنگی انقلاب استان قزوین

اخبار مرتبط

کدام «استقلال»؟!

نگاهی به سلوک مردمی و خدمات عالم ربانی مرحوم آیت‌الله فقیه ایمانی

اسلام فعلاً یک قربانی می‌خواهد و چه سعادتی که آن قربانی من باشم

0 نظر

ارسال نظر

capcha