رویکرد ظالمانه بایدن و ترامپ به مسئله فلسطین

رویکرد ظالمانه بایدن و ترامپ به مسئله فلسطین

به گزارش سراج24، اگرچه در آمریکا رئیس جمهور به تنهایی تعیین کننده سیاست خارجی نیست، اما در عمل، شخص رئیس جمهور و حلقه مشاورانش درخصوص سیاست گذاری خارجی و اجرای آن، نقش و تأثیر قدرتمندانه‌ای دارند؛ به علاوه، رؤسای سازمان‌های اجرایی متشکل از وزارت امور خارجه، وزارت دفاع و سایر اعضای کابینه، شورای امنیت ملی، جامعه اطلاعاتی و دیگر نهاد‌ها و سازمان‌های ذیربط، که از سوی عالی‌ترین مقام سیاسی آمریکا یعنی رئیس جمهور منصوب می‌شوند، در هدایت و ترسیم سیاست خارجی آمریکا دارای بالاترین درجه هستند.

نظر به اینکه سیاست خارجی آمریکا آثاری بر عرصه بین الملل، به خصوص در حوزه غرب آسیا خواهد داشت، فهم مواضع رئیس جمهور بعدی آمریکا در قبال متحدان یا مخالفانش در منطقه، ضروری است.

از سوی دیگر، همان گونه که رهبر معظم انقلاب فرموده اند: "مسئله فلسطین جزو مسائل درجه اول، بلکه مسئله اول دنیای اسلام است ... سرنوشت فلسطین، سرنوشت همه ماست. اگر فلسطین در این صحنه رویارویی شجاعانه‌ای که امروز برای خود به وجود آورده است، موفّق شود، موفقیت همه دنیای اسلام است؛ اما هرچه رنج آن ملت ادامه پیدا کند، مایه ذلّت روزافزون دنیای اسلام است. "

بر این اساس، هر تحولی که بر تقویت یا تضعیف جایگاه فلسطین و فلسطینیان در سرزمین‌های اشغالی یا در منطقه اثر بگذارد، برای جهان اسلام و جمهوری اسلامی ایران دارای اهمیت است. به همین سبب در نوشتار حاضر تلاش شده است تا دیدگاه‌ها و مواضع دو کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در خصوص مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی مطالعه شود.

نظر به اینکه از سال ۱۹۹۳، در تمامی طرح‌های به اصطلاح صلحی که برای حل و فصل موضوع فلسطین پیشنهاد می‌شده، همواره چهار مسئله بنیادین بازگشت آوارگان، وضعیت بیت المقدس، شهرک‌های یهودی نشین و موضوع تشکیل دولت مستقل فلسطینی، پای ثابت تمامی مذاکرات سازش بوده است، در پژوهش حاضر دیدگاه‌ها و مواضع ترامپ و بایدن در باب این مسائل مورد بررسی قرار گرفته اند.

این پژوهش به روش اسنادی تهیه و اطلاعات آن از مقالات، تحلیل‌ها و دیدگاه‌های کارشناسان، پژوهش‌های پیشین و گزارش‌ها و خبر‌های مندرج در روزنامه‌های رسمی و پایگاه‌های خبری تحلیلی معتبر داخلی و خارجی برگرفته شده است.

اخبار مرتبط

«انیس نقاش» تا آخرین لحظات زندگی خود مدافع مسأله فلسطین بود

«الجزایر» دژی محکم در برابر عادی‌سازی روابط با صهیونیسم است

مدیران فیس بوک و توئیتر در مقابل کنگره آمریکا شهادت می دهند

0 نظر

ارسال نظر

capcha