یادداشت|

نجلا؛ روایتی دراماتیک از زیارت کربلا

نجلا؛ روایتی دراماتیک از زیارت کربلا

سراج24، سیده رقیه آذرنگ؛ بانویی است که می خواهد فرزندش را در شهری بیابد که مسیر رسیدن به آن شهر اکنون در چنگال صدام و لشکر بعثیان است و در این راه چند نفر از آشنایان و خواستگارش(عبد) که نقش برجسته ای را در فیلم دارد با او همراهند.

سیر داستانی فیلم در قسمت های نخست توانسته خیل مخاطبانی را جذب کند که نشان از انتخاب سوژه‌ای ناب و موضوعی است که تا کنون به آن پرداخته نشده است. موضوعی بین سال های ۵۵ تا ۵۸ و برگزاری اربعین که خیلی از شیفتگان اباعبدالله الحسین (ع) توسط ارتش بعث در این راه حتی جانشان را از دست می دهند.

چراغ سریال نجلا را همین مسیر ایران تا عراق روشن کرده است. اگرچه موضوع فیلمنامه مهر مادرانه ای است که بیننده را در فراسوی نقش بسیار زیبای هنرمندان سریال به تصویر می کشد اما هدف درام عاشقانه این روزها رسیدن به کربلا و زیارت است.

در کل بیننده در این سریال با روایتی تاریخی هم روبه روست. که در دو لایه عاشقانه و تاریخی بنا نهاده شده است از اینها که بگذریم لهجه عربی و فارسی نشان از وحدت قدیم الایام بین کشور ایران و عراق دارد. که به نظر نگارنده توسط بازیگران سریال به خوبی اجرا گردیده است. حتی انتخاب برخی تکه کلام های ایرانی و عربی به جذابیت سریال افزوده است.

ایفای نقش هنرمندانه خانم ها، سارا رسول زاده(نجلا) و آزیتا حاجیان(عمه نجلا) به شکوه و باورپذیری این نقش ها کمک کرده و در چشم بینندگان و به زیبایی هرچه تمام در روال سریال تاثیر بسزایی داشته است.

بیننده قدم به قدم در یک مسیر دو سویه قرار گرفته که به یک نقط ختم می‌گردد و آن کربلاست.

به جرات می توان گفت سریال نجلا خواهد توانست تا اینجا خلا سریال های تاریخی مربوط به زیارت اربعین را تا حدی پر کند. سریال نجلا، در اوج دراماتیک بودنش مخاطب را با یک قصه پر از فراز و نشیب و حوادث تاریخی تلخ و معنا دار، ملموسانه همراه می شود و این نشان از تحقیق زیبابین محقق و نویسنده اثر و تلاش مضاعف کارگردان و تهیه کننده این اثر است.

اخبار مرتبط

شکستن دست های چدنی‌ با روکش مخملی در «گاندو»

روایت جنایت صدام بعثی در مدرسه زینبیه میانه به قلم یک خبرنگار

ایران و استراتژی دفاع هم تراز و پاسخ متقابل

0 نظر

ارسال نظر

capcha