بازخوانی «صحیفه سجادیه» در جامعه ضرورت دارد

بازخوانی «صحیفه سجادیه» در جامعه ضرورت دارد

به گزارش سراج24، حجت الاسلام رضا دیلمی عصر جمعه در نشست با اعضای بنیاد صحیفه سجادیه استان گلستان اظهارکرد: صحیفه سجادیه، یکی از آثار مکتوب ائمه (ع) بوده که در میان علماء و بزرگان به اخت القرآن، انجیل اهل بیت (ع) و زبور آل محمد (ص) مشهور است.

دیلمی با اشاره به اینکه اکنون در گام دوم انقلاب اسلامی، بازخوانی این نسخه امام سجاد (ع) از هر زمان دیگری برای ما ضروری است، افزود: امام سجاد (ع) دعا را شالوده درمان قرار داد و توانست فضایی معنوی در جامعه‌ اسلامی به وجود بیاورد.

وی گفت: در این شرایط سخت کرونا و وجود اضطراب و نگرانی در جوامع بشری، یقیناً در کنار رعایت پروتکل های بهداشتی، تضرع و دعا موجب آرامش قلبی بشریت خواهد بود و در جنگ اراده‌ها و باورها، یکی از مهم‌ترین مؤلفه‌های پیوست معنویت و احیاگری، تمسک به دعا و مناجات در زندگی فردی و اجتماعی به ویژه بهره مندی از کلام گران سنگ امام سجاد (ع) است.

دیلمی با اشاره به اینکه حس معنوی جامعه در این ایام کرونا بیشتر از گذشته شده است، تصریح کرد: حس مردم به معنویت بیشتر از گذشته شده و مصداق آن را در محرم و رمضان امسال به عینه دیده ایم؛ اگر چه مراسم عمومی در اماکن بسته و مذهبی به جهت حفظ سلامت کم تر برگزار شد ولی تعداد فعالیت ها چه از نظر کمیت و چه کیفیت قابل ملاحظه بود.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی گلستان افزود: یکی از اصلی‌ترین سرفصل های تمدن نوین اسلامی «اخلاق و معنویت» بوده و رهبر معظم انقلاب در گام دوم انقلاب، یکی از تلاش های اساسی در جامعه را تغییر اخلاق برشمرده است.

وی ادامه داد: اگر امروزه از افول تمدن غربی سخن می‌گوییم، نشانه اصلی آن، افول اخلاق در جوامع غربی است، زیرا نبود اخلاق، جوامع را به سقوط می‌کشاند.

دیلمی اضافه کرد: اولین و مهم‌ترین دلیلی که باید در صحیفه سجادیه توجه، تدبر و ترویج کنیم، این است که صحیفه سجادیه «جامعه‌ساز» بوده و اخلاق و معنویت جامعه را، تقویت کرده و از انحراف و انحطاط جامعه جلوگیری می‌کند.

وی بیان کرد: صحیفه سجادیه پر از معارف دینی و گزاره های خبر آن قرآن و سراسر درس است و باید سجادیه خوانی را تبلیغ، ترویج و عملیاتی کنیم تا همه جامعه از این چشمه زلال بهره مند و برخوردار شوند.

معاون فرهنگی اداره کل تبلیغات اسلامی گلستان اظهارکرد: صحیفه سجادیه بهترین کتاب دعا، مناجات و دینی است که ریشه در کلام معصوم دارد و ترویج این ادعیه و گفتمان سازی آن با محوریت روحانی و مساجد می‌تواند گام مؤثری در راهبری جامعه داشته باشد.

اخبار مرتبط

جوانان مذهبی باید مطالبه‌گر باشند/ الگوسازی وظیفه هیئت‌ها است

ویدیو/ موکب جاماندگان پیاده روی اربعین در گلستان

ویدیو/ بازسازی سه بعدی لحظه شهادت حضرت ابوالفضل

0 نظر

ارسال نظر

capcha