جشن هالووین پس از مهدکودک‌ها در تورهای گردشگری

جشن هالووین پس از مهدکودک‌ها در تورهای گردشگری

به گزارش سراج24، سعید خلیلی فعال فرهنگی و حوزه گردشگری در یادداشتی به نقد جشن غربی هالووین که این روزها تبلیغات آن به راحتی در سایت­‌ها و فضای مجازیدیده می‌شود، پرداخته است:

هالووین به انگلیسی (Halloween) جشنی است که درروز ۳۱ اکتبر و در شامگاه مراسم عید مقدسین که یکی از آئین‌های مسیحی غربی است، برگزار می شود.

هالووین روز اول مراسم سه روزه‌­ای است که در تقویم کلیسا برای بزرگداشت درگذشتگان به ویژه قدیسان، شهیدان مسیحی و دیگر مؤمنان برگزار می‌­شود. البته این جشن نیز هم‌چون دیگر آئین­‌ها و مناسبت­‌های مسیحی ریشه در اعتقادات کهن ملت‌­های اروپای غربی دارد و محتوا و آئین‌­های آن برگرفته از اعتقادات اقوام سلت است، اقوامی که حدود 2 هزار سال قبل در ناحیه‌ای زندگی می­‌کردند که اکنون کشور ایرلند، انگلستان و شمال فرانسه در آن واقع شده‌اند.

سلت­ها سال نوی خود را اول نوامبر جشن می­‌گرفتند و این روز علامتی از آخر تابستان­(­در تقویم‌های مسیحی­) ­و فصل برداشت و آغاز تاریکی و زمستان سرد بود، یعنی بخشی از سال که اغلب با مرگ و میر انسان‌­ها (­در دوران‌های کهن­) در ارتباط بوده است. سِلت‌ها معتقد بودند که در شب قبل از سال جدید(همان 31 اکتبر) مرز بین جهان زندگان و مردگان محو و تار می­‌شود و ارواح مردگان به زمین باز می‌­گردند و بدین دلیل آن‌ها لباس­‌های مردگان را می‌­پوشیدند تا از طرف ارواح شناسایی نشوند؟ البته بدیهی است آداب و رسوم امروزی هالووین تحت‌ تأثیر اعتقادات مسیحی و اعمال ناشی از آن قرار گرفته‌ و این روز شب اول از آئین‌­هایی است که در 3 روز برگزار می‌شود.

البته منظور از این مقدمه توضیح ریشه‌­ها و مفاهیم جشن هالووین نبود، بلکه منظور از بیان مطالب بالا اشاره بر ریشه‌های کاملا مسیحی و غربی جشن هالووین است. یعنی هالووین نه ریشه‌­هایش و نه آداب و رسومش هیچ صبغه اسلامی و حتی ایرانی ندارد و آئینی کاملاً غربی است که در چارچوب فرهنگ آن کشور­ها برگزار می‌­شود. اما مشکل موجود تورها و تفریحاتی است که بر اساس جشن هالووین در کشور ما در حال برنامه­‌ریزی، تبلیغات و برگزار می‌­شود.

این روزها به جای برگزاری جشن­‌های اسلامی ایرانی، شاهد گسترش جشن‌های غربی هستیم که قطعاً تاثیرات فرهنگی مخربی بر جامعه خواهد داشت.

مشابه همین اقدام در سالیان گذشته در مهدکودک‌­های کشور برگزار شد، غرب زدگی یعنی اینکه ما مراسمی مانند هالووین را علاوه بر خانه، در مهدکودک هم برگزار کنیم که به طور طبیعی این جشن‌­ها اثرات خود را بر کودک می‌گذارد و در زمان بزرگسالی، هیچ حس و علاقه‌­ای نسبت به آداب و رسوم کشور خودش نشان نمی‌­دهد و هالووین و بالماسکه و هزاران جشن غربی دیگر را به رسومات خودمان ترجیح می‌دهد.

در همین راستا رهبر معظم انقلاب در بیاناتی که در ارتباط تصویری با روساء و مدیران آموزش و پرورش در آستانه سال تحصیلی جدید داشتند(۱۳۹۹/۰۶/۱۱) بر این موضوع تأکید داشتند که: «مهد‌کودک‌ها متأسفانه رها است؛ مهد‌کودک‌ها هم ذیل آموزش و پرورش است. اوّلاً دستگاه‌های مختلف دولتی با هم در این زمینه بگومگو دارند که این بگومگوها باید برطرف بشود؛ وانگهی وقتی که دستگاه را شما رها بگذارید، دیگران می‌آیند بچه‌های مردم را می‌گیرند، می‌برند آن جا و تربیت‌های غلط داده می‌شود. گزارش‌های بسیار بدی بنده دریافت کردم از بعضی از مهد‌کودک‌ها که واقعاً‌ نگران‌کننده است. مهد‌کودک هم فقط یک مرکز خدماتی نیست که بچه را حفظ کنند و خدمت بدهند، [بلکه] به یک معنا مرکز آموزشی و پرورشی است، منتها خب با زبان خاص خود، با شیوه‌ خاصّ خود.»

هنوز چند سالی از برگزاری این مراسم در مهدکودک­‌های ما نگذشته است که پای این جشن به تورهای گردشگری باز شده و توسط آژانس‌­های مسافرتی دارای مجوز رسمی از سوی وزارت گردشگری، صنایع دستی و گردشگری، در حال اجرا است، امروز شما می‌­توانید تبلیغات تورهای هالووین را به راحتی در سایت­‌ها و فضای مجازی ببینید و ظاهراً و با توجه به گستردگی موضوع احتمالاً اعتنای قابل توجهی هم به آن شده و توسط بخش مشخصی از جامعه گرامی داشته می­‌شود.

آن گونه که پیدا است عدم نظارت مستمر و کافی نهاد­های مسؤول یکی از اصلی­‌ترین دلایلی است که موجب شده ما شاهد این­گونه جریانات ناخوشایند باشیم.

علاوه بر این به نظر می‌رسد از مهم‌ترین مشکلات موجود(که مورد بالا بخشی از آن است) از دست رفتن امنیت رسانه‌ای کشور است. در واقع گسترش شبکه­‌های ماهواره‌­ای و سرمایه‌­گذاری دول غربی برای تصرف فضای رسانه کشور به نظر می‌­رسد تأثیر خود را داشته است و امروزه ما در شرایطی هستیم که مرجعیت رسانه­‌های داخلی در نشر اخبار و اطلاعات در حال کمرنگ شدن است. اقشار مختلف نیاز­های خود در زمینه اخذ اخبار و اطلاعات، سرگرمی و اوقات فراغت را اغلب با بهره‌­گیری از رسانه‌­هایی مرتفع می‌کنند که در بهترین حالت توسط نخبگان رسانه‌­ای مستقر در غرب­ اداره می‌­شوند و به احتمال قریب به یقین بودجه آن‌ها توسط نهاد­های اطلاعاتی و سیاسی غربی تأمین می‌شود.

رسانه‌­ها همواره تلاش دارند که خود را مدافع مردم نشان دهند این در حالی است که آن‌ها بخشی از دستگاه‌­های اجرایی کارفرمایانشان هستند که البته به شدت در پی اجرای منویات و سیاست­‌های آن‌ها هستند. در این راستا به نظر می­‌رسد که رسانه­‌های غربی تمرکز ویژه­‌ای بر تضعیف آئین­‌ها و سنن بومی ما دارند و تلاش دارند به هر نحو ممکن فرهنگ کشورمان را به استحاله­‌ای دچار کنند که ایران نیز بخشی از ساختار اجتماعی و فرهنگی جهانی شود.

در واقع وقتی رسانه‌­ها توانسته‌­اند جشنی تا این حد نامتجانس با فرهنگ ایرانی را به خورد مردم بدهند، باید ترسید و در تقویت پایه‌­ها و ساختار­های رسانه‌­ای کشور تلاش­‌های مضاعفی کرد چرا که غفلت در این مرحله می‌­تواند مشکلات عظیمی را برای آیندۀ ایران اسلامی پدید آورد.

اخبار مرتبط

ایران کشوری با پتانسیل بالا در صنعت توریسم درمانی

درآمد ۸۰ هزار تومانی متکدیان یزد در هر ساعت!

یک شب اقامت در سرعین چقدر خرج دارد؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha