عشق شهید فهمیده به امام راحل حماسه آفرید

عشق شهید فهمیده به امام راحل حماسه آفرید

به گزارش سراج24، شهید حسین فهمیده در تاریخ شانزدهم اردیبهشت‌ماه سال ۱۳۴۶ در روستای سراجه از توابع قم چشم به جهان گشود. وی از سال ۵۸ همراه خانواده‌اش به کرج مهاجرت کرد و از این شهر عازم جبهه‌های حق علیه باطل شد و حماسه‌ای ماندگار را رقم زد.

پخش اعلامیه‌های امام خمینی (ره) طی سال‌های ۵۶ و ۵۷ در سن حدود ۱۰ تا ۱۱ سالگی و شرکت در تظاهرات انقلاب اسلامی از جمله فعالیت‌های این شهید بزرگوار قبل از سرنگونی رژیم پهلوی بود.

شهید فهمیده در بیست و پنجم شهریورماه سال ۵۹ یک هفته پیش از تجاوز نیروهای بعثی به ایران به همراه تنی چند از نیروهای بسیجی عازم خرمشهر شد و از روزهای نخست جنگ در خط مقدم حضور داشت.

وی چندین بار در درگیری با دشمنان بعثی مجروح و به بیمارستان اعزام شد اما این اتفاقات ذره‌ای از اراده او را برای حضور در جبهه‌ها کم نکرد تا اینکه انجام در ۸ آبان ماه ۵۹ در کوت شیخ در آن سوی شط خرمشهر وقتی پنج تانک عراقی به سمت رزمندگان ایران حمله می‌کنند و قصد محاصره آنها را دارند، محمدحسین با بستن چند نارنجک به کمرش و با رشادتی مثال‌زدنی به زیر یکی از تانک‌ها می‌رود و با منهدم کردن این تانک به فیض شهادت نائل می‌آید، تانک‌های عراقی به گمان این منطقه مین‌گذاری شده است فرار می‌کنند و شهید فهمیده با نثار جان خود جان هم‌رزمانش را نجات می‌دهد.

امام راحل در مدح شهید فهمیده می‌فرمایند: رهبر ما آن طفل سیزده‌ساله‌ای است که با قلب کوچک خود که ارزشش از صدها زبان و قلم بزرگ‌تر است، با نارنجک، خود را زیر تانک دشمن انداخت و آن را منهدم نمود و خود نیز شربت شهادت نوشید.

امروز به مناسبت ۸ آبان شهادت محمدحسین فهمیده، گفت‌وگوی با خواهر این شهید داشتیم.

شهید فهمیده عاشق امام راحل بود

فرشته فهمیده با اشاره به فعالیت‌های انقلابی شهید فهمیده پیش از انقلاب اسلامی اظهار کرد: هر دو برادرم محمدحسین و داوود از ابتدای شکل‌گیری قیام علیه رژیم پهلوی به همراه پدرم در فعالیت‌های انقلابی حضور داشتند، محمدحسین در این بین علاقه بسیار زیادی به امام خمینی (ره) داشت و همواره می‌گفت دوست دارم هر زمانی که آقا دستوری می‌دهند نخستین کسی باشم که به آن لبیک می‌گویم.

وی بیان کرد: با وجود اینکه سن کمی داشت اما همیشه نوارهای سخنرانی امام راحل را گوش می‌داد و به دقت پیاده می‌کرد و این اعلامیه‌ها را در قم پخش می‌کرد، با رفتن خانواده ما به کرج فعالیت‌های انقلابی وی تغییر کرد و بیشتر سعی بر مشارکت دادن هم‌سالان خود در فعالیت‌های انقلابی داشت.

خط‌شکنی در تسخیر لانه جاسوسی

خواهر شهید فهمیده با بیان اینکه شهید در تسخیر لانه جاسوسی حضور داشت، تصریح کرد: وی در جریان تسخیر لانه جاسوسی حضوری فعال داشت و با سن کم از دیوار سفارت بالا رفت و به نوعی خط‌شکنی کرد.

وی با اشاره به ویژگی‌های شهید فهمیده خاطرنشان کرد: از کودکی احترام خاصی برای پدر و مادرمان قائل بود و همواره به آنها کمک می‌کرد؛ او عشق عجیبی به امام خمینی (ره) داشت و همیشه فکر و ذکرش ایشان بودند، همچنین تا آخر لحظه به تحصیل ادامه داد و با مشارکت در فعالیت‌های سیاسی و انقلابی دین خود را ادا می‌کرد.

فهمیده اظهار کرد: خبر شهادت محمدحسین را از رادیو شنیدیم که اعلام کرد نوجوانی ۱۳ ساله نارنجک به کمر بسته و زیر تانک رفته است. مادرم همان لحظه گفت که محمدحسین شهید شد اما برادرم گفت که نه مادر من فردا دنبال او می‌روم اما مادرم از شهادت فرزند آگاه شده بود.

شهید از محل دفنش خبر داشت

وی ادامه داد: بعد از پیگیری‌های برادر به ما گفتند که محمدحسین زخمی شده و در بیمارستانی در اهواز بستری است اما مادر می‌گفت محمدحسینم شهید شده است. در نهایت پیکر سوخته برادرم را در معراج الشهدا تحویل گرفتیم.

خواهر شهید فهمیده با بیان اینکه عشق به امام راحل چنین حماسه‌ای ماندگار را رقم زد، متذکر شد: محمدحسین حتی محل خاک‌سپاری خود را قبل از شهادت به مادر گفته بود و گویی از شهادتش خبر داشت.

اخبار مرتبط

امام راحل بنیانگذار وحدت حوزه و دانشگاه بود

از «خط خاطرات» تا عکس‌های «فرمانده من» و «حماسه مقدس»

عکس/پخش زنده شانزدهمین دوره سوگواره هنر و حماسه

0 نظر

ارسال نظر

capcha