در پویش «یا ساقی‌العطاشا۲»؛

اختراع جوانان ایرانی به داد روستاهای محروم از آب می‌رسد

اختراع جوانان ایرانی به داد روستاهای محروم از آب می‌رسد

به گزارش سراج24، به نقل از جامعه ایمانی مشعر، هادی شعبانی طی گفت‌وگویی با خبرنگاران، با اشاره به شناسایی هزار و ۳۰۰ روستای محروم در سیستان و بلوچستان اظهار کرد: این روستاها از آب شرب محروم هستند هر چند گاهی با استفاده از تانکرهای حمل آب، به مردم آب‌رسانی می‌شود اما با توجه به طولانی بودن و ناهموار بودن مسیر بسیاری از اوقات به این مردم آبی نمی‌رسد.

وی اضافه کرد: مردم برخی از این روستاها چاله‌هایی را ایجاد و در طول سال آب باران گل آلود و پر از باکتری و بیماری را جمع می‌کنند و از آن به عنوان آب شرب استفاده می‌کنند.

مسئول خیمه میاندار خدمت از راه‌اندازی پویش «یا ساقی العطاشاء ۲» به‌منظور آب‌رسانی به این روستاها یاد کرد و گفت: در مرحله نخست آب‌رسانی به ۷۲ روستا محروم‌تر با بیش از ۳۲ هزار جمعیت هدف‌گذاری شده‌ است.

وی تصریح کرد: ما به دنبال انجام کارهای ریشه‌ای هستیم و ایجاد خطوط انتقال آب از سدهای منطقه سیستان و بلوچستان به روستاها را دنبال می‌کنیم که اگر لوله‌کشی صورت گیرد می‌توانند به صورت دائمی از آب شرب بهره‌مند شوند.

وی گفت: علاقه‌مندان می‌توانند با استفاده از کد دستوری *6655*44332211# یا واریز هر مبلغی به شماره کارت میاندار خدمت، به شماره 6037997950044777 در این امر خیر سهیم شوند.

شعبانی با بیان اینکه برای رفع بحران آب روستاهای سیستان و بلوچستان کارهای موقتی نیز در دست اقدام است، گفت: دستگاه‌های تصفیه‌کن هزینه‌های بالا و نگهداری سختی دارند به همین علت نمی‌توان از آن‌ها برای تمام خانواده‌های این روستاها استفاده کرد اما متخصصان متعهد و متدیّن جوان ایرانی در قالب یکی از شرکت‌های دانش بنیان دستگاه فیلتر آنتی باکتریال سرامیکی را اختراع کردند که با یک سوم هزینه دستگاه تصفیه‌کن، به میزان دو برابر این دستگاه می‌تواند آب مورد نیاز مردم را تامین کند.


جدیدترین خبرهای جبهه انقلاب اسلامی را در کانال تلگرامی سراج24 بخوانید. (کلیک کنید)


مسئول دفتر خدمات اجتماعی جامعه ایمانی مشعر عنوان کرد: هر خانواده یکی از این دستگاه‌ها را دریافت می‌کند که اگر سه بار دستگاه را پر کند ۳۰ لیتر آب بهداشتی خواهد داشت؛ هر چند این کار ریشه‌ای نیست اما به صورت موقت مشکل آب شرب بهداشتی را رفع می‌کند.

شعبانی تصریح کرد: تاکنون با مشارکت خیرین و تامین نزدیک به ۲۵ میلیون تومان اعتبار، ۱۵۰ دستگاه فیلتر آنتی باکتریال سرامیکی در حال تهیه است تا در اختیار روستاییان محروم از آب شرب مناسب قرار گیرد و بخشی از مشکلات آن‌ها را حل کند و اگر این دستگاه‌ها توسط افراد بومی منطقه مورد استقبال قرار گیرد در فازهای بعدی تعداد بیشتری تهیه خواهد شد که عموم مردم با کمک مالی به پویش یا ساقی‌العطاشا ۲ می‌توانند در خرید این دستگاه‌ها نیز مشارکت کنند.

خاطرنشان می‌شود، خیمه میاندار خدمت با محوریت هیأت‌های مذهبی در پویش «یا ساقی العطاشا ۱» رفع بحران آب آبادان را در سال ۹۷ دنبال کرد و رفع مشکل این روستاها که با نامه‌نگاری‌های اداری حداقل دو ماه زمان نیاز داشت را به همت نیروهای هیأتی دو هفته‌ای به پایان رساند.


اخبار مرتبط

تغییر الگوی آموزش به کودکان در مناطق محروم

کمک‌رسانی ۳ گروه جهادی دانشجویی به بیمارستان‌ها

نوع مدیریت بنیاد شهید و امور ایثارگران باید جهادی باشد

0 نظر

ارسال نظر

capcha