کتاب «مستندات کتاب خمس» منتشر شد

کتاب «مستندات کتاب خمس» منتشر شد

به گزارش سراج24، دین مبین اسلام به جهت جامعیتی که دارد، علاوه بر توجه به شئونات مختلف فردی و اجتماعی آحاد جامعه، به تنظیم نظام اقتصادی آنها و رفع احتیاجات حکومت اسلامی توجه و اهتمام ویژه ای نموده است.شارع مقدس در این راستا مواردی از قبیل زکات، انفال، مالیات و خمس را به عنوان منابع درآمد مالی برای حکومت و فقرزدایی از فقراء در نظر گرفته است. از آن منابع مالی، زکات، و مالیات می باشند که جزو اموال عمومی بوده و در جهت رفع نیاز های حکومت و جامعه در ابعاد مختلف و همچنین زدودن فقرای غیر سادات استفاده می شود.

خمس یکی از مباحث مهم احکام است که آثار ادای درست و به موقع آن در همه عرصه های زندگی تبلور دارد. علاوه بر این که پرداخت صحیح و به هنگام آن در بعد اقتصادی زندگی تأثیر گذار است ادای خمس در دست یابی به حیات طیبه مؤمن را کمک می کند. همچین زمینه غفران و جلب عنایات الهی را در طول زندگی دنیوی و اُخروی به دنبال دارد.

کتاب «مستندات کتاب خمس» در خصوص خمس و مباحث آن بر اساس دلایل قرآنی و روایی با رویکرد کتاب تحریرالوسیله حضرت آیت الله امام خمینی (ره) توسط عبدالله شامی زاده لیملو تهیه و جمع آوری شده است.

 در این اثر ابتدا خمس را تعریف و اهمیت آن یادآوری و ادله اقامه وجوب خمس را با توجه به آیه خمس و روایات وارد شده از ائمه معصومین (علیهم‌السلام) مورد تبیین قرار گرفته و سپس نگارنده موارد وجوب خمس را در غنائم جنگی، معادن، گنج، غواصی، درآمدهای کسب‌وکار، زمین و مال مخلوط به حرام از حیث احکام آن‌ها و فروعاتشان مورد بررسی قرار داده است.

در پایان این نوشتار تقسیم بندی خمس و مواردی را که خمس به آنها تعلق نمی‌گیرد ذکر شده است. مبحث انفعال و اقسام آن از دیگر مباحث مطرح شده در کتاب است.

کتاب «مستندات کتاب خمس» در ۱۸۴ صفحه به قلم حجت الاسلام و المسلمین عبدالله شامی زاده توسط انتشارات باقرالعلوم علیه السلام منتشر شده است.

اخبار مرتبط

ثبات قدم در مسیر انقلاب، مشکلات را مرتفع می‌کند

چرا در دوره کنونی به فقه نیاز داریم؟

کتاب‌گردی در خاکریز / کدام کتاب‌ها مورد توجه رهبر انقلاب قرار گرفته‌اند؟

0 نظر

ارسال نظر

capcha