جمشیدی:

ترامپ نماد افول آمریکاست

 ترامپ نماد افول آمریکاست

به گزارش سراج24، «محمد جمشیدی»، عضو هیئت علمی دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران، امروز (سه‌شنبه ۶ آبان) در همایش بین‌المللی «افول آمریکا؛ روند گذشته و تحوّلات آینده» در این خصوص به ایراد سخنرانی پرداخت.

جمشیدی در ابتدای صحبت‌های خود «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را نماد افول این کشور دانست و در ادامه نقش ایران در این زمینه را مؤثر ارزیابی کرد.

جمشیدی در صحبت‌های خود بحث افول آمریکا را به دو دسته تقسیم کرد و گفت ایالات متحده در حال حاضر هم به لحاظ مفهومی و هم به لحاظ هژمونی و نظم بین‌المللی که خود ایجاد کرده با افول مواجه شده است.

وی افزود آنچه که در حال حاضر مشهود است، افول نظم بین‌المللی آمریکا و هژمونی این کشور است.

جمشیدی در ادامه صحبت‌های خود گفت تمام اندیشمندان آمریکایی به این مسئله اذعان کرده‌اند و در اندیشه راهبرد‌هایی برای دوران پسابرتری این کشور هستند.

این عضو هیئت علمی دانشگاه تهران گفت ترامپ در حال حاضر نماد افول آمریکا و نتیجه فرآیند افول این کشور است که البته ریشه‌های این مسئله در دوره‌های پیشین، مانند دوره ریاست‌ جمهوری باراک اوباما با راهبرد «هدایت از پشت یا رهبری از پشت» نیز قابل مشاهده است.

محمد جمشیدی در ادامه صحبت‌های خود به نقش جمهوری اسلامی ایران در افول ایالات متحده اشاره کرد و گفت: «در دوره اخیر یعنی بعد از سال ۱۹۸۰، ایران نقش مؤثری در افول آمریکا داشته است.»

وی در ادامه با اشاره به کنشگری‌های ایران در منطقه و در‌گیر شدن آمریکایی‌ها در جنگ‌های منطقه بعد از حادثه ۱۱ سپتامبر و هفت هزار میلیارد دلاری که این کشور در منطقه هزینه‌ کرده ، گفت: «عامل باز‌دارنده‌ای که توانست آمریکا را در منطقه گرفتار کند ایران بود.»

وی افزود: آمریکایی‌ها با ورود به منطقه به دنبال به چالش کشاندن ایران بودند اما قابل مشاهده است که آنها به آن اهدافی که داشتند نرسیده‌اند.

جمشیدی در ادامه گفت: با وجود اینکه آمریکایی‌ها در حال حاضر با ضعف راهبردی مواجه شده‌اند و دوران افول خود را سپری می‌کنند، ایران نباید از اینکه موجب افول این کشور شده خوشحال باشد و به این فکر باشد که آمریکا دیگر نمی‌تواند به پیکره این کشور ضربه وارد کند.

وی در ادامه گفت توسل آمریکایی‌ها به سیاست تحریم نشان از این مسئله دارد که نظم اقتصادی آنها نیز با چالش رو‌به‌‌رو شده است.

وی در پایان خاطر نشان کرد که ایران باید از این مسائل آگاهی داشته باشد و ابزار‌های سیاست خارجی خود را تقویت کند.

گفتنی است همایش بین‌المللی «افول آمریکا؛ روند گذشته و تحولات آینده» به همت پژوهشکده مشترک شهید صدر (ره) دانشگاه جامع امام حسین (ع) و دبیرخانه مجمع تشخیص مصلحت نظام و با همکاری بیش از بیست دانشگاه و نهاد پژوهشی امروز، ششم آبان در لانه جاسوسی (سفارت سابق آمریکا در ایران) برگزار شده و تا ساعت ۱۷ ادامه خواهد داشت.

اخبار مرتبط

روایت صریح دانشمند ایرانی از ۵۰۰ روز اسارت در آمریکا/ آمریکایی‌ها زندانیان را در اتاق‌هایی غل و زنجیر می‌کردند

ارتش‌های دست‌ساز آمریکا در عراق و افغانستان فروپاشید/ روایت شهید سلیمانی از ۶ ارتش خارج از مرزها

سردار حاجی زاده: عهد بسته‌ایم آمریکا را از منطقه اخراج کنیم

0 نظر

ارسال نظر

capcha