یادداشت|

از درد سخن گفتن...

از درد سخن گفتن...

به گزارش سراج24، سعید روشن‌ضمیر؛ شنیدن اخبار و دیدن تصاویر مهرداد سپهری در فضای مجازی واقعاً ناراحت کننده و زجرآور بود.

از جزئیات ماجرا چیزی نمی‌دانم؛ امّا صحنه‌های کلیپی که دیدم، نشان از ضعف‌های پرشماری داشت که هر یک به جای خود باید مورد بحث قرار گیرد و حفره‌های اجتماعی و اقتصادی مربوط به خود را شناسایی و اصلاح کند؛ از خنده‌های آدم‌های دور و بر گرفته، تا وضعیت ظاهری و نحوۀ حرف زدن مهرداد سپهری و آن‌چه با او صورت گرفت.

این ماجرا و ماجرای دختر آبادانی که آن هم چند روزی است بر سر زبان‌ها افتاده و کلیپ‌های مختلفی از آن دست به دست می‌شود؛ قابلیت بررسی حقوقی و اجتماعی متنوعی دارد که بایستی از طرف مردم مطالبه شود و مسئولان ذیربط هم به آن رسیدگی کنند؛ امّا انگار در فضای رسانه‌ای ما، عده‌ای قلم به دست، منتظر نشسته‌اند تا به همه چیز رنگ سیاسی بزنند و تا می‌توانند آن را لوث کنند و پس از چندی، سراغ سوژه و موضوع جدید بروند. این گونه است که تمام مسائل، قبل از این‌که بتوان آن ها را بررسی کرد، ارزش پیگیری دقیق خود را از دست می‌دهند و تبدیل به اخبار حوادثی می‌شوند که برای سرگرمی در دورهمی‌ها نقل می‌کنند!

بدون شک، حرکت آن نگهبان در آبادان و این کارمند نیروی انتظامی در مشهد، باید بررسی، تحقیق و تقبیح شود و با آن برخورد مناسب صورت گیرد؛ امّا هم زمان باید رفتار سیاسی‌کاران در این مسائل را هم تقبیح کرد و آن ها را از میدان دور ساخت.

فضای رسانه، فضای آشکار سازی حقایق برای پیگیری و احقاق حق است و آلودن آن به خاله‌زنک بازی‌های سیاسی، امری مطرود و نامطلوب شمرده می‌شود. وقتی که عده‌ای این مسأله را در کنار نژادپرستی پلیس آمریکا می‌گذارند و با نیش و کنایه به تمسخر می‌پردازند؛ قیاسی مع‌الفارق را رقم زده‌اند که فقط ساده‌لوحان را فریب می‌دهد. آن جا مسأله چیز دیگری بود و این‌جا مسأله چیز دیگری است.

جان و آبروی انسان‌ها در هرکجای دنیا که باشند، بایستی محترم شمرده شود و اگر تعدّی به آن صورت گرفت، باید با متجاوز برخورد مناسب صورت گیرد؛ امّا متأسفانه گاهی فضای رسانه‌ای ما در شبکه‌های اجتماعی، انگار در پی چیز دیگری است و برای خود، رسالت و صداقتی متصور نمی‌شود.

برخورد با یک نگهبان یا مأمور انتظامی، سخت‌تر از کشاندن معاون قوه قضائیه و امثالهم به دادگاه نخواهد بود و قرار نیست که یک سیستم به خاطر متخلفین این‌چنینی برای خود هزینه تراشی کند؛ امّا

قطعاً کسانی که مسیر عادی و اصلیِ پیگیری و بررسی ماجراهایی از این قبیل را منحرف می‌کنند، نیّت خیری ندارند و آمده‌اند تا از این نمد، کلاهی برای خود ببافند.

هوشمندی رسانه‌ای و اجتماعی ایجاب می‌کند تا با پیگیری عقلانی مسائلی از این دست، مانع از تضییع حقوق مردم شویم و دست لاشخورهای رسانه‌ای را از مسائل و مصائب پیش آمده در کشور کوتاه نماییم.

اخبار مرتبط

وحشی‌گری فرهنگی غرب با نقاب آزادی بیان

سال‌ها روی نوع حجاب ماندیم در حالیکه اصل حجاب مد نظر بود

اسلام هراسی و راهبردهای مقابله با آن

2 نظر

1399/08/05 - 15:24

با سلام
هوشیاری همه مردم باید همه جانبه باشه. نه تنها نگهبان و پلیس خاطی باید محاکمه بشن، بلکه این احتمال رو هم باید داد همه این اتفاقات نه اتفاق، که شاید طراحی شده باشن تا به یک موج رسانه ای تبدیل بشن.
منم اگه جای دشمن یا نفوذی دشمن بودم از این کارها می کردم.
به قول استادمون: وقتی شایعه ای بر سر زبانها افتاد نه باورش کنید نه انکار، چون هر چیزی امکان داره، با هر طیفی از حقیقت.

مهدی مومنی
1399/08/12 - 06:03

سلام
با نظر شما موافقم
با توجه به سلسله حوادثی که اتفاق می‌افته، احتمال طراحی رو باید در نظر گرفت.

سعید

ارسال نظر

capcha