لزوم تقویت پژوهش دانشگاه‌ها در «پیوند نماز، خانه، مدرسه و مسجد»

لزوم تقویت پژوهش دانشگاه‌ها در «پیوند نماز، خانه، مدرسه و مسجد»

به گزارش سراج24، حجت‌الاسلام جلال سبحانی با اشاره به برگزاری اجلاس سراسری نماز با موضوع «پیوند نماز با خانه، مدرسه و مسجد» اظهار کرد: اولین جایی که سیر تربیت انسان شکل می‌گیرد، خانواده است و هر چه به زمان گذشته برمی‌گردیم تاثیر این عامل بیشتر از عوامل دیگر بوده است.

وی ادامه داد: اگر در هر خانواده‌ای پدر و مادر نمازخوان باشند باید آن جذابیت لازم را برای فرزندان ایجاد کنند و در تربیت فرزندان طوری عمل کنند که فرزندان نیز نمازخوان تربیت شوند.

مسوول دفتر نهاد رهبری دانشگاه صنعتی همدان با تاکید بر اینکه نماز باید برای جلوگیری از فحشا و بازدارندگی از منکرات باشد گفت: اگر شکل‌گیری نماز در فرزندان دقیق اتفاق بیفتد، در صحنه عمل نیز نمود یافته و حیات طیبه را ایجاد می‌کند که بچه‌ها نیز اینگونه بار بیایند.

وی ادامه داد: اگر نماز خواندن صرفا نماز خواندن باشد و به چیزهای دیگر هم آلوده باشند، اهمیتی ندارد بلکه همراه با اقامه نماز باید به جنبه‌های زیباشناختی و جذاب جلوه دادن نماز نیز توجه شود.

سبحانی با تاکید بر اینکه سال‌های اولیه ویژگی تقلید در بچه تقویت می‌شود به طوری که متفکرانه نیست و صرفا تقلید است افزود: یکی از وظایف اصلی پدر و مادر در کودکی آموختن و آشناسازی مفاهیم، حقیقت، کارکرد و اسرار نماز است تا بچه‌ها با چشم باز نماز خواندن را انتخاب کنند.

وی با بیان اینکه در مدرسه نیز بچه‌ها تحت تاثیر همسالان هستند گفت: اگر ارتباط خانواده و مدارس به درستی شکل گیرد، بخش زیادی از دوگانگی‌ها را می‌تواند حل کند به طوری که در انتخاب کودکان پدر و مادر باید تاثیرگذار باشند.

مسوول دفتر نهاد رهبری دانشگاه صنعتی همدان تاکید کرد: در مسجد نیز باید جذابیت‌های لازم برای بچه‌ها وجود داشته باشد تا انگیره‌ برای حضور کودکان و نوجوانان را حفظ و تقویت کند.

وی با تاکید بر اینکه امام جماعت خوب و محیط مسجد می‌تواند در جذب و پیوند نماز و خانه و مسجد اثرگذار باشد گفت: در برخی مساجد معنویت از در و دیوار مسجد می‌بارد و همین موضوع در جذب بچه‌ها اثرگذار است هرچند برنامه‌های تبلیغی نیز در مسجد می‌تواند موثر باشد.

سبحانی به نقش دانشگاه‌ها و حوزه‌ علمیه نیز در این پیوند اشاره کرد و افزود: نقش آموزشی و پژوهشی دانشگاه‌ها را در پیوند نماز نباید دست کم گرفت و در این میان اساتید موثرترین گروه‌هایی هستند که اثرگذار هستند.

وی با تاکید بر اینکه برای دانشجویان اولین مرجع اساتید هستند گفت: یک استاد به خوبی می‌تواند در دانشجویان اثرگذار باشد و در سلوک، برپا داشتن نماز اول وقت و منش و اخلاق موثر باشد.

مسوول دفتر نهاد رهبری دانشگاه صنعتی همدان به شکاف بین خانه، مسجد و مدرسه نیز اشاره کرد و گفت: شکاف بین نماز و سه نهاد خانه، مدرسه و مسجد مهمترین مشکلی است که با ارتباطات گسترده امروز می‌تواند اتفاق بیفتد و این تعارض بخشی از واقعیتی است که می‌تواند رخ دهد ولی باید شکاف‌ها را به حداقل برسانیم.

اخبار مرتبط

آقای روحانی ژست طلبکار به خود نگیرد

مبارزه با فساد شاخصه انقلاب اسلامی است

حضور پرشور مردم همدان در مراسم استقبال از امام خمینی(ره)

0 نظر

ارسال نظر

capcha