حماس:

عادی‌سازی روابط میان سودان و رژیم صهیونیستی یک اشتباه سیاسی است

عادی‌سازی روابط میان سودان و رژیم صهیونیستی یک اشتباه سیاسی است

به گزارش سراج24، به نقل از شبکه خبری المیادین، محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین توافق سودان و رژیم صهیونیستی را محکوم کرد.

سامی ابو زهری، از رهبران جنبش حماس نیز اظهار کرد: اعلام عادی‌سازی روابط میان سودان و رژیم اشغالگر مساله‌ای دردآور است و با تاریخ سودان که همواره یاری‌گر مساله فلسطین بوده، توافق ندارد.

جنبش حماس عادی‌سازی روابط میان سودان و رژیم صهیونیستی را یک اشتباه سیاسی دانست.

جبهه مردمی آزادسازی فلسطین نیز این مساله را محکوم و اعلام کرد: این امر به سریال سقوط و خیانت به حاکمیت‌های وابسته افزوده می‌شود.

همچنین این جبهه تاکید کرد: اقدام خائنانه حاکمیت سودان خیانت به انقلاب مردم سودان است.

خبرگزاری رویترز عربی به نقل از یکی از مسؤولان سازمان آزادی بخش فلسطین گزارش داد: پیوستن سودان به جمع کشورهای عادی‌کننده (روابط با اسرائیل) به منزله ضربه جدیدی از پشت به فلسطینی‌ها است.

علاوه بر اینها، حزب مردم فلسطین نیز ضمن ابراز تاسف از اینکه سودان در برابر فشارها و باج‌خواهیی‌های آمریکا تسلیم شده، عادی‌سازی سودان با رژیم اشغالگر را محکوم کرده و تشکیل یک جبهه مردمی عربی برای مقابله با عادی‌سازی را خواستار شد.

حزب مردم در ادامه تاکید کرد: این حرکت محکوم به منزله خروج دیگری از طرح صلح عربی سال 2002 بوده و ضربه بزرگی را به مبارزه مردم ما و مساله ملی و عادلانه آنها وارد می‌آورد و همین‌طور فایده‌ای برای مردم سودان و بلندپروازی‌های آنها نداشته بلکه بر بحران‌های متعدد آنها خواهد افزود.

همچنین حزب مردم فلسطین مقابله با موج عادی‌سازی با گام‌هایی جدی برای تشکیل جبهه یکپارچه عربی مردمی و حرکت بدون تردید و وقت‌کشی جهت پایان دادن به اختلافات و بازگرداندن وحدت ملی و نیز تقویت مقاومت مردم در برابر این چالش‌ها را خواستار شد.

جنبش جهاد اسلامی نیز اعلام کرد: توافق عادی‌سازی سودان و رژیم صهیونیستی خیانت به فلسطین و امت اسلامی و تهدیدی برای هویت و آینده سودان است.

داوود شهاب، از رهبران این جنبش گفت: حاکمیت سودان این کشور را به سمت آغوش اسرائیل سوق می‌دهد و آن را همانند هدیه‌ای رایگان به اسرائیل تقدیم می‌کند و مبالغ بسیار سنگینی از سهمیه فقرا و آوارگان این کشور را برای کسب رضایت آمریکا پرداخت می‌کند.

شهاب افزود: حاکمیت سودان با این اقدام صفحه‌ای سیاه را در تاریخ سودان ثبت کرد.

او توافق سودان و رژیم صهیونیستی را تهدیدی برای هویت و آینده سودان و خیانت به امت اسلامی و اصول توافق عربی دانست و گفت: اطمینان داریم مردم سودان و احزاب آن هرگز این خیانت را نخواهند پذیرفت و فراکسیون‌های آزادی و تغییر در برابر یک آزمایش سرنوشت‌ساز قرار دارند که راه تغییر در این کشور عزیز را تعیین خواهد کرد.

این رهبر جهاد اسلامی فلسطین افزود: سودان کشور بزرگی است و فداکاری‌های بسیاری برای فلسطین انجام داده است، مردم سودان از ماهیت طرح صهیونیستی-آمریکایی برای بر هم زدن اجماع عربی و محاصره کشورهای اسلامی آگاه‌تر هستند.

کاخ سفید روز جمعه از توافق سودان و رژیم صهیونیستی برای عادی‌سازی روابط خبر داد و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا پیش بینی کرد کشورهای بیشتری در طول هفته‌ها و ماه‌های آتی به این طرح ملحق شوند.

اخبار مرتبط

اخبار تایید نشده درباره حمله راکتی به اراضی اشغالی فلسطین

رئیس جمهور الجزایر اعلام کرد؛ دفاع از فلسطین در راس سیاست های الجزایر است

درگیری شدید بین مردم فلسطین با اشغالگران صهیونیست در صحرای نقب

0 نظر

ارسال نظر

capcha