نگرش مرحوم تسخیری برگرفته از شناخت درست از ادیان الهی بود

نگرش مرحوم تسخیری برگرفته از شناخت درست از ادیان الهی بود

به گزارش سراج24، نشست بازخوانی ابعاد شخصیتی، فکری و عملکردی مرحوم آیت‌الله تسخیری، به صورت مجازی از سوی بعثه مقام معظم رهبری برگزار شد.

در این نشست، آیت‌الله محمدحسن اختری عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت (ع) با اشاره به ویژگی های شخصیت آیت‌الله تسخیری گفت: این عالم مجاهد یکی از شخصیت‌های استثنایی و برجسته حوزه‌های علمیه بود و توانست خدمات ارزنده‌ای را به جهان تشییع ارائه کند.

وی آیت‌الله تسخیری را از علما و اندیشمندان علاقه‌مند به اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) برشمرد و اظهار کرد: ایشان عاشق اهل‌بیت (ع) و مجاهدی نستوه و شجاع بود و از برجسته‌ترین افراد در حوزه‌های علمیه و شاگردان مکتب امام صادق (ع) به شمارمی رفت. 

عضو شورای عالی مجمع جهان اهل بیت (ع) تصریح کرد: آیت‌الله تسخیری شخصیتی ممتاز و استثنایی بود که در میان علما و شخصیت‌های حوزوی این گونه افراد بسیار کم هستند، وی شخصیتی چند جانبه به شمار می‌رفت و رهبر معظم انقلاب بهترین تعبیر را برای ایشان داشتند و عبارت سرو بلند قامت را به کار بردند. 

حجت‌الاسلام و المسلمین سید ابوالحسن نواب رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب نیز در این نشست، شخصیت آیت‌الله تسخیری را در سه دایره تشریح کرد و گفت: اگر آیت الله تسخیری را درسه دایره فعالیت ادیانی، مذاهبی و درون شیعی تعبیر کنیم، وی شخصیتی ممتاز و برجسته بود.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب به فعالیت این عالم نستوه درحوزه بین الملل اشاره کرد و گفت: آثار و برکات آیت‌الله تسخیری در اقصی نقاط جهان همچنان پابرجاست. گفتگو با بودایی، ارتودکس، ارامنه، مسیحی، کاتولیک‌ و دیگر مذاهب را در کارنامه این عالم برجسته می‌توان مشاهده کرد.

رئیس دانشگاه ادیان و مذاهب تصریح کرد: آیت‌الله تسخیری با همه رهبران ادیان شرق گفتگو داشتند. با نحله‌های مسیحی‌ و ارتودکس گفتگو و علاوه بر روابط نزدیک با رهبران شان، دیدارهای مختلفی با پاپ داشتند. مطالعه وسیع و مواضع بسیار خوبی داشتند و    لحظه ای از مطالعه دست نکشیدند. یک لحظه هم از گفتن و خواندن دست بر نداشته و با مطالعه دقیق و تسلط علمی کافی با نمایندگان ادیان جهان روبه رو می شدند، با همه ادیان گفتگو می کردند و در همه زمینه ها دست پر و برتر را داشتند.

وی با بیان اینکه آیت الله تسخیری دردایره مذاهب، ازشخصیت های برجسته تقریبی بود، افزود: بیش از۶ سفر به مصر با ایشان داشتم، در گفتگو با ادیان حاضر در این کشور همچون نگین می درخشید. ارتباطات بسیارگسترده ای با اهل سنت داشت. با شخصیت های سیاسی جهان اسلام، ارتباط بسیارنزدیک داشت. عضو رسمی شورای فقه جده بود که از بخش های اصلی کنفرانس وحدت اسلامی به شمار می آید. بیش از ۳۸ سال نمایندگی جمهوری اسلامی ایران را دراین بخش برعهده داشت. به مواضع تشیع مسلط و از جهان اسلام دفاع می کرد و همچون نگین در میان علمای جهان اسلام می درخشید.

همچنین انسیه خزعلی دراین نشست از آیت الله تسخیری بعنوان منادی وحدت نام برد که با همه ادیان و همچنین مذاهب اسلامی ارتباط زنده و سازنده داشت.

وی افزود: ایشان در این مسیر تلاش فراوانی کرد تا همبستگی با شکل های مختلف انجام شود، از ترفندهای مختلف برای ارتباط ادیان استفاده می کرد و این موارد در زندگی، خط مشی، رفتار و نوشتارشان به چشم می خورد.آیت الله تسخیری دو ویژگی بارز داشت که یکی خوش خلقی و دیگری سعه صدربود، بسیاری از کسانی که جذب ایشان شدند عامل اصلی را حسن خلق و سعه صدرشان عنوان می کنند.  

اسقف اعظم مارنرسای بنیامین رهبر کلیسای شرق آشوری ایران از دیگر سخنرانان این نشست بود که با اشاره به ارتباط بسیار نزدیک آیت الله تسخیری با پادریان مادروخان چهارم گفت: این ارتباط از شناخت هر دو عزیزان از ادیان آسمانی نشات می گرفت.

وی افزود: این عالم همیشه سعی می کرد، رهبران ادیان را به هم نزدیک کند. نگرش وی برگرفته از شناخت درست از ادیان الهی بود و نسبت به رهبران ادیان مطالعه و محبت دقیق داشت. تعامل با ادیان را همیشه در اولویت قرار می داد و با وجود وضعیت جسمانی که داشت، اما حضور گرم شان در مجالس همیشه قوت قلبی برای رهبران جوان و پیروان ادیان بود.

اخبار مرتبط

0 نظر

ارسال نظر

capcha