احیای موقوفات نیازمند حرکت جدی و جهادی

احیای موقوفات نیازمند حرکت جدی و جهادی

به گزارش سراج24 آیت الله محمدرضا ناصری در دیدار با مدیرکل و جمعی از معاونان اداره کل اوقاف و امور خیریه استان یزد با اشاره به حدیثی در مورد نیت و هدف خدایی داشتن در همه امور اظهار داشت: هدف و فلسفه حرکت ما باید خداوند متعال و جلب رضایت او باشد و باید ایمان داشته باشیم که با نیت خدایی و توکل به خدا، مسیر هموار و زمینه رشد فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه مسیر همه ما به سوی کمال است، افزود: باید ایمان داشته باشیم که در مسیر تعالی، جریان رحمت الهی هرگز قطع نمی‌شود بلکه این انسان‌ها هستند که گاهی با انجام برخی امور، خود را از رحمت خدا محروم می‌کنند.

ناصری تاکید کرد: خداوند متعال وعده داده که کفالت همه امور ما را بر عهده دارد اما شرط، آن است که در همه کارها، نیت خدا و کسب رضایت حق مدنظر باشد و اگر اینگونه باشد، مسیر هموار و زمینه‌های رشد فراهم و سختی‌ها برطرف می‌شود.

وی با اشاره به اینکه نظام و انقلاب ما مصداق همین نیت و توکل است، بیان کرد: ۴۰ سال است که انقلاب ما دستخوش توطئه‌ها و دسیسه‌های مختلف و متعدد دشمنان است و دشمن میلیاردها دلار هزینه می‌کند تا به ما آسیب وارد کند اما از آنجا که رهبر، مردم و رزمندگان ما در همه دوره‌ها نیت خدایی داشتند، خداوند این انقلاب را در پناه خود حفظ کرده است.

امام جمعه یزد در بخش دیگری از سخنان خود در مورد وقف و اهمیت آن اظهار داشت: موقوفات اکنون در کشور ما با مشکلاتی مواجه است اما باید دید که چگونه و با چه تدبیری می‌توان این مشکلات را حل و موقوفات را احیا کرد.

وی تصریح کرد: معتقدم موقوفات باید با اجازه مراجع و رهبری بازسازی و ساماندهی شوند و با انجام کارهای جدید، شرایط را به نحوی فراهم کنند موقوفات متروکه و مخروبه احیا و ماندگار و درآمدزا شود.

ناصری تاکید کرد: برای تحقق این امر نیاز به یک حرکت جهادی و جدی در وقف است و باید با یک برنامه ریزی صحیح و کسب اجازه از مراجع و رعایت احکام وقف، ضمن احیای موقوفات از درآمد آنها در عرصه فرهنگ، مدرسه سازی، حوزه‌های علمیه، کمک به فقرا و.... استفاده شود.

وی اظهار داشت: اصل کار وقف، کار اقتصادی است زیرا دولت‌ها برای بسیاری از امور به ویژه حوزه‌های علمیه و مسائل فرهنگی هزینه چندانی نمی‌کنند بنابراین لازم است با هدایت واقفان به سمت کارهای فرهنگی، از موقوفات در این مسیر بهره گرفت.

ناصری تاکید کرد: بر این اساس، تشکیلات وقف در کشور ما نیاز به یک جنبش عظیم و یک تحول جهادی دارد و در استان یزد نیز باید ضمن حل مسائل شرعی وقف، موقوفات را کارآمد کنند.

اخبار مرتبط

حریم رضوی مرکز ثقل ایران است

پویش «غدیری‌ام» در یزد راه‌اندازی می‌شود

«مدارس ماندگار» موجب تقویت و تحکیم هویت اسلامی و ملی است

0 نظر

ارسال نظر

capcha