انسان با انجام تکالیف به تقوای قلب می‌رسد

انسان با انجام تکالیف به تقوای قلب می‌رسد

به گزارش سراج24، آیت الله سید محمدمهدی میرباقری در شام شهادت امام رضا (ع) و در آخرین برنامه ماه صفر حرم مطهر حضرت کریمه اهل بیت (س) با بیان این که تقدیم امکانات از سوی مؤمنان به حضرت رسول الله (ص) سبب تطهیر آنان می‌شود، اظهار کرد: نعمت وجودی نبی مُکرّم (ص) آن چنان عظیم است که تکالیف مؤمنان در برابر ایشان به ایمان و محبت و تسلیم قلبی خلاصه نمی‌شود.

پیشدستی کردن بر پیامبر (ص) انسان را به هلاکت و نابودی می‌کشاند

وی افزود: یکی دیگر از تکالیف مؤمنان در برابر پیامبر (ص)، پیشدستی نکردن آنان در طرح و برنامه آن حضرت است، چراکه این پیشدستی کردن در برابر رسول الله (ص) سبب می شود تا انسان در گرداب های دنیوی غرق و هلاک شود.

استاد حوزه های علمیه همچنین ادامه داد: تکلیف دیگر مؤمنان بر اساس آیات قرآن، بالا نبردن صدا در برابر آن حضرت است که با تعبیر «لا ترفعوا اصواتکم فوق صوت النبی» آمده و معنایی ظاهری یعنی با صدای بلند حرف نزدن در محضر پیامبر (ص) و معنایی بالاتر یعنی هیاهو نکردن با هدف طنین انداز شدن رسالت پیامبر در همه هستی دارد.

انسان با انجام تکالیف به تقوای قلب می‌رسد

رئیس فرهنگستان علوم اسلامی با اشاره به این که رسول الله همیشه معلّم و مؤمنان همواره در برابر او شاگرد هستند اضافه کرد: اگر بتوانیم به همه این تکالیف در برابر حضرت ختمی مرتبت (ص) عمل کنیم، آن گاه به مقام تقوای قلبی می رسیم که در آیه مبارکه «اتقوا الله و کونوا مع الصادقین» آمده است، به بیان دیگر جمع بندی این دستورات الهی آن است که تقوا داشته باشیم و با صادقان یعنی محمد و آل محمد (ص) همراهی کنیم.

وی اضافه کرد: این همراهی به آن معناست که انسان همه امکانات و ظاهر و باطن خود را در اختیار نبی مکرّم و اولیای الهی قرار دهد و تمام قد در خدمت ایشان باشد.

میرباقری در عین حال اهمیت آیه مبارکه «إن الله و ملائکته یصلّون علی النبی یا أیّها الّذین آمنوا صلّوا علیه و سلّموا تسلیما» را یادآور شد و  ادامه داد: بدانیم که این صلوات فرستادن بر پیامبر باید مستمر باشد،  چراکه در هر صلوات به انسان ترفیع درجه می دهند و او به مقام بالاتری رهنمون می‌شود.

عضو مجلس خبرگان رهبری در ادامه تصریح کرد: می توان گفت همه دعاها در صلوات جمع شده است تا انسان را به قرب الهی برساند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان این که صلوات بر محمد و آل محمد (ع) از سجده ملائکه بر حضرت آدم (ع) نیز عظیم تر است افزود: این صلوات به عنوان یک دعای مُستجاب شده، آثار و برکات فراوانی با خود به همراه دارد که آمرزش گناهان و کفاره بودن برای گناهان از آن جمله است.

میرباقری سپس اظهار کرد: با همین دعای عظیم بر نبیّ مُکرّم (ص) و اهل بیت آن حضرت می توان به طهارت نفس رسید تا در ادامه رسیدن به مقام قُرب الهی حاصل آید.

اخبار مرتبط

سیدالشهدا(ع) در روز عاشورا عالم را به دو جبهه تقسیم کردند

رسانه‌ها دنبال امیدآفرینی باشند

آیت الله مصباح یزدی قهرمان مبارزه با شبیخون فکری و فرهنگی

0 نظر

ارسال نظر

capcha